Ilyen is van: 25 cigány dolgozni akart Kazincbarcikán, de leromboltatták saját munkájuk gyümölcsét – kevés pénzből működött a projekt, nem lehetett lopni

Ilyen is van: 25 cigány dolgozni akart Kazincbarcikán, de leromboltatták saját munkájuk gyümölcsét – kevés pénzből működött a projekt, nem lehetett lopni

Huszonöt – többségében cigány származású – ember nyert el egy másfél millió forint összegű pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális Földprogramja keretében. A pályázat célja – egyebek mellett – "a hátrányos helyzetű emberek, elsősorban romák megélhetésének, életminőségének javítása", "a fenntarthatóság megteremtése." A kazincbarcikai huszonöt fős közösség egy addig meg nem művelt, kéthektáros földterületet fordított termővé, zöldségtermesztést és állattenyésztést valósított meg a területen. Fóliasátrat állítottak, és jó minőségű élelmiszert állítottak elő, amellett, hogy szerény, de rendszeres jövedelemhez jutottak, kemény és becsületes munka árán.

A vonatkozó jogszabály egyik napról a másikra megváltozott, s megtiltotta a helyi önkormányzatok számára, hogy földet haszonbérbe adjanak. Erre figyelemmel a kazincbarcikai önkormányzat arra kényszerítette a sikeresen dolgozó és gazdálkodó közösséget, hogy saját munkájuk eredményét rombolják le, bontsák le a fóliasátrat és szüntessék meg a gazdálkodást.

Morvai Krisztina a helyszínen járt, s az érintett emberekkel beszélgetve megerősödött abban a meggyőződésében, hogy a magyarországi cigányságot a "nagypolitika" leginkább szavazatszerző gépezetnek tekinti, továbbá arra szánja, hogy a rájuk tekintettel kapott hatalmas, sokmilliárdos "cigányfelzárkóztatási pénzekkel" a zavarosban halásszon, és haverok, pajtások között azt szétosztogassa. Az érintettek még mindig bizakodnak abban, hogy e megrázó kártevés után, ha más helyszínen is, de folytathatják a munkát, a gazdálkodó, élelemtermelő tevékenységet a megnyert pályázati pénzből. A pályázati pénz ugyanis megvan, de föld nincs. Úgy tűnik, hogy azok, akik a jogszabályt megalkották, teljességgel semmibe vették a Szociális Földprogramban résztvevők helyzetét és érdekeit.

A rövid dokumentumfilm célja a figyelemfelhívás és a segélykiáltás közvetítése nehéz helyzetben lévő és dolgozni vágyó cigány és magyar emberek részéről. A helyszín ezúttal Kazincbarcika, de ugyanez a megdöbbentő szituáció nyilvánvalóan az ország számos más településén is kialakult, és sürgős korrekcióra vár. A felvételt különösen is ajánljuk Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetője figyelmébe.

Hírdetés

Dr. Morvai Krisztina az ügyben a következő levelet írta az illetékesnek, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszternek:

Tisztelt Balog Zoltán Miniszter Úr!

A Szociális Földprogrammal összefüggő jogszabályváltozással összefüggésben drámai helyzetbe kerültek, s problémájukkal teljességgel magukra maradtak cigányemberek, cigánycsaládok Kazincbarcikán és vélhetően szerte az országban. A helyzetet röviden és érthetően foglalja össze a csatolt, kb. 10 perces dokumentumfilm és a hozzá tartozó cím és leírás, amely e levelem alatt található. Kérem, hogy olvassa el az utóbbit, tekintse meg a filmet, s a lehető leghamarabb találjon megoldást arra, hogy a Szociális Földprogram keretében pályázati pénzt és munkalehetőséget nyert emberek folytathassák tisztességes munkájukat, mezőgazdasági tevékenységüket, s ezzel továbbra is megélhetést biztosíthassanak családjaiknak. Kérem, hogy intézkedéséről szíveskedjen tájékoztatni!

Köszönettel és tisztelettel

Dr. Morvai Krisztina
európai parlamenti képviselő


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »