Ilyen gyógyszereket érdemes otthon tartani a vírusos időkben

Ilyen gyógyszereket érdemes otthon tartani a vírusos időkben

Lázcsillapító, fájdalomcsillapító, köhögéscsillapító, köptető, immunerősítő vitaminok és nyomelemek – nem árt, ha ezekből a vény nélkül is kapható gyógyszerekből otthon is rendelkezünk egy pár napra elegendő készlettel.

A koronavírus, csakúgy, mint az influenzavírus, gyakorlatilag bárhol bárkit elérhet, azonban, minél hamarabb kezeljük a panaszokat, annál kevésbé megterhelő a szervezet számára a fertőzés.

Vagyis, a lázat, az ízületi- és izomfájdalmakat, a fejfájást, a torokfájást, a köhögést csillapító gyógyszerek alkalmazhatók a panaszok enyhítésére. Emellett, ajánlatos lehet bizonyos vitaminok (elsősorban C- és D-vitaminok), nyomelemek (főként cink és szelén) szedésére hangsúlyt fektetni.

Csokorba szedtük, hogy milyen hatóanyagú patikaszereket érdemes otthon tartani az elkövetkező hetek, hónapok esetleges légúti fertőzéseire gondolva. Akiknél ezek nincsenek kézközelben otthon, azoknak érdemes patikába menni, és beszerezni az adott szereket. Azoknál pedig, akiknél már most sem üres a gyógyszeres ládikó, ajánlott egyenként átnézni a gyógyszereket, kiválogatni a lejártakat (a patikába visszavinni), és pótolni azokat.

A láz és a különféle fájdalmak csillapításában paracetamolos, metamizolos, acetilszalicilsavas, ibuprofénes hatóanyagú gyógyszerek alkalmazhatók (lásd táblázat). Emellett, elsősorban fájdalomcsillapításra, eredményesen használhatók a diklofenákos vagy naproxenes gyógyszerek is. Arra viszont ügyelni kell, hogy kerülendő a felsorolt hatóanyagok egymás melletti alkalmazása.

Arra is tekintettel kell lenni, hogy kinek milyen alapbetegsége van: 

májbetegeknél kerülendő a paracetamol, vérképzőszervi problémák esetén ellenjavallt a metamizol, míg az acetilszalicilsav, ibuprofén, diklofenák és naproxen helyett érdemes más hatóanyagot választani, ha gyomor- vagy nyombélfekélyes, refluxbeteg vagy súlyos szív-és érrendszeri recept az illető.

Leszögezendő, hogy nincs olyan fájdalom-vagy lázcsillapító, ami rontana a Covid-19 betegek állapotán. 2020 tavaszán, a pandémia első hulláma alatt felmerült annak a lehetősége, hogy az ibuprofén és a hozzá hasonló hatásmechanizmusú fájdalom- és lázcsillapítók (diklofenák, acetilszalicilsav, naproxen stb.) ronthatnak a Covid-19 betegek állapotán. Mára bebizonyosodott, hogy ez nem igaz.

Hírdetés

A Covid-19-cel járó köhögés a jellegében száraz, váladékürítéssel nem járó köhögés. Később ez hurutossá válhat. Általában ez vonatkozik az influenzával járó köhögésre is.

A száraz köhögés (ún. ingerköhögés) csillapítására köhögéscsillapítók használhatók (pl. dextrometorfán hatóanyag). Jótékony hatású lehet az izlandi zuzmós készítmények (szopogató tabletták, folyadékok) használata is. Amint a köhögés váladékossá, köpetürítővé kezd válni, abba kell hagyni a köhögéscsillapítók használatát és nyákoldókat, köptetőket kell használni.

A hurutos köhögés oldásában nagyobb a hatóanyagválaszték: többek között ambroxol, acetil-cisztein, karbo-cisztein is adagolható, illetve gyógynövényes szerek (pl. kakukkfű) alkalmazása is segíthet.

Torokfájás esetén helyileg ható, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású szopogató tabletták, fertőtlenítő hatású szájöblögetők alkalmazhatók.

Orrdugulás esetén érösszehúzó hatású (pl. nafazolin, oximetazolin, tramazolin, xilometazolin hatóanyagok) orrcseppek vagy orrspray-k használhatók, ügyelve arra, hogy az egyhuzamban való alkalmazásuk maximum 5-7 napig tartson.

A koronavírus okozta fertőzés hasmenéssel is együtt járhat. Ebben az esetben kerülendő a hasfogók (pl. loperamid) bevétele, mivel azok megakadályozzák a kórokozók kiürülését. Hasmenés esetén az elsődleges teendő a folyadékpótlás, ideális esetben izotóniás cukros-sós oldatok (orális rehidráló oldatok) formájában. Ha ez nem áll rendelkezésre, a tea és a húsleves is sokat segíthet, a lényeg, hogy a fokozott folyadékbevitellel a kiszáradást elkerüljük.

Vannak arra utaló jelek, hogy bizonyos vitaminok és nyomelemek, akár magasabb adagban is szedve, hozzásegíthetnek a gyorsabb felépüléshez.

Ehhez:

Ne dőljünk be a terjedő tévhiteknek, tudományosan nem bizonyított állításoknak!

A panaszok súlyosbodása esetén, legyen szó akár Covid-19-ről, akár influenzáról, azonnal orvoshoz kell fordulni, mentőt kell hívni.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »