Így válnak köddé az álomkórházak

Így válnak köddé az álomkórházak

A regionális kórházak építését éppen 18 éve ígéri minden kormány. Előbb nyolcról volt szó, aztán ez háromra apadt, feleannyira sem, mint amennyit beharangoztak, de a semminél azért többre. A három kiválasztott város – Kolozsvár, Jászvásár és Craiova – meg is találta a helyet, nagy nehezen elkészültek a tervek is, de az építőket még mindig nem sikerült kiválasztani, habár az idő sürget: a helyreállítási alapból indított beruházásokat 2026. augusztus végéig be kell fejezni. Ezek pedig óriási, több tízezer beteget fogadó, mindennel felszerelt, korszerű egészségügyi létesítmények lennének, amelyeket nem lehet csak úgy, hipp-hopp felhúzni. Összehasonlításul: az ország második legkisebb lélekszámú megyéjében (Háromszéken) épülő új sepsiszentgyörgyi tüdőkórházra tavaly nyáron írták alá a kivitelezési szerződést, és ez 28 hónapra szól, tehát 2024 végére készül el, ha nem jön semmi közbe, és a kormány tudja folyósítani hozzá a pénzt, ami a költségvetés jelenlegi állása szerint korántsem biztos.

De fogunk még rosszabbul is állni, ha az állami intézmények továbbra is ilyen gyalázatosan rosszul teljesítenek. Köztük is sereghajtó az egészségügyi minisztérium, amely még a család­orvosi rendelők felszerelésével is megbocsáthatatlan késésben van: habár az orvosoktól már tavaly nyáron bekérték az igényeket (egy-egy rendelő akár 45 ezer euróra is pályázhatott, ami jelentős segítség lenne az ágazaton belül is mostohán kezelt alapellátásban), és úgy volt, hogy idén májusban meg is kapják az új berendezéseket, eszközöket, műszereket, mindeddig még a versenytárgyalást sem írták ki ezekre. Összességében az egészségügyi tárca a PNRR-ben rendelkezésére álló 2,11 milliárd euróból a napokban nyilvánosságra került adatok szerint alig 151 ezer eurót használt fel, ami a teljes összeg 0,0071 százaléka. Egy olyan országban, amelynek egészségügyi ellátása siralmasnak nevezhető, ahol a daganatos betegeknek tüntetniük kell, hogy ne csak ígéretekkel traktálják őket, ahol a kórházak és klinikák állapota és felszereltsége évtizedekkel van lemaradva attól, amit korszerűnek nevezhetünk, ahol mindig hiányzik valamilyen gyógyszer vagy eljárás, ahol a csecsemőhalandóság és a megelőzhető betegségekben való elhalálozások arányával messze vagyunk a huszonegyedik századi Európától, az elődeit mindig csípősen (és többnyire jogosan) bíráló tárcavezető nyugodtan szunyókál a hivatalában.

Hírdetés

Úgy látszik, teheti. Kétszeres főnöke, a pártban és a kormányban is felette álló Marcel Ciolacu miniszterelnök szemét nem szúrja a tétlenség, és különben is egyébbel van elfoglalva. Talán észre sem veszi, hogy mi történik az egyik legfontosabb ágazatban, vagy tudja, és nem érdekli; az is lehet, hogy így készül a Klaus Iohannis által kényelmesre alakított államelnöki tisztségre. A problémákat oldja meg más…

 

Borítókép: Alexandru Rafila. Fotó: Guvernul României


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »