Bajorország elérte terhelhetőségének határát, azon gondolkodnak, hogy a belépő migránsokat egyből továbbküldik más tartományokba. Németországban évtizedek óta saját menekültkvóta-rendszert alkalmaznak, mely több szempont figyelembevételével értékeli az országrészek kapacitását.
A bajorok tervére, miszerint a tartományba érkező menedékkérőket rögtön továbbküldik, azért volna szükség, mert elérték terhelhetőségük határát – erről Horst Seehofer bajor miniszterelnök beszélt pénteken.
A menekültek szétosztásáról Németországban a „königsteini kulcs” rendelkezik, amely a bevételek és a lakosságszám figyelembevételével súlyozza az ország egyes részeit. Kivételt jelent ugyanakkor, ha a menedékkérőnek már él családtagja valamelyik tartományban.
A menekültek ötöde egy helyre megy
A tizenhat térség közül Észak-Rajna–Vesztfáliának kell a legtöbb migránst befogadnia, mintegy 21 százalékukat. Második-harmadik helyen Bajorország és Baden-Württemberg áll 15 és 13 százalékkal. A legkevesebb bevándorlót – a többiekhez képest kicsi Saar-vidéket és a különálló Brémát, valamint Hamburgot leszámítva – a gazdaságilag fejletlenebbnek számító egykori NDK-területeknek kell magukhoz venniük. A kvótákat minden évben újrakalkulálják az aktuális viszonyoknak megfelelően.
Bajorország ugyanakkor a migránsok fő érkezési pontjának számít, ami komolyan megterheli az egyik leggazdagabb tagállamot is. Ismert, Horst Seehofer az egyik legkritikusabb német politikusnak számít a bevándorlással kapcsolatban, nem véletlen, hogy az általa vezetett Keresztényszociális Unió (CSU) nemrégiben Orbán Viktort is vendégül látta. Érdekesség, hogy ez a párt hagyományosan a legerősebb szövetségese Angela Merkel CDU-jának, olyannyira, hogy a CDU sosem indul a bajor választásokon, a CSU pedig Bajorországon kívül „adta át a terepet” a Kereszténydemokrata Uniónak.
Leterhelt bajorok
Noha Bajorország az egyik legerősebb gazdaságú és egyik legnagyobb német tartomány, a rengeteg érkező migráns elhelyezése már komoly gondokat okoz. Ismert, a legtöbben a nyugat-balkáni útvonalon, vagyis Szerbián át, Ausztria felől érkeznek, és Salzburgtól nem messze lépik át a német, illetve bajor határt. A tartomány már hetek óta azt kéri Berlintől, hogy nyújtson nagyobb segítséget a migránskrízis kezelésére, azonban úgy tűnik, továbbra sem érkezett kellő támogatás.
Mindeközben Merkelt többen, így magyar részről is azzal vádolják, hogy „meghívólevelet” küldött a migránsoknak, mikor arról beszélt, hogy mindenkit befogadnak, aki Szíriából érkezik. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága úgy számol, hogy idén több mint nyolcszázezer menedékjogi kérelmet is beadhatnak Németországban.
Új tervek
A bajorok most azt tervezik, hogy tranzitzónákat jelölnek ki a határoknál, amelyekben „menedékjogi gyors eljárásokat” folytatnak le, és végrehajtják az „azonnali kitoloncolásokat”. Seehofer egyébként badarságnak nevezte azt a mostanában elhangzott feltételezést, hogy a kancellár megbuktatására törekszik, és elmondta, hogy egy problémát akar megoldani, a „probléma pedig nem Angela Merkel, hanem a bevándorlók nagy száma”.
A müncheni kormány pénteki rendkívüli ülése után Seehofer azonban már odáig ment, hogy kijelentette: Bajorország bepanaszolja az alkotmánybíróságon a német szövetségi kormányt, és „önvédelmi intézkedéseket” tesz, ha a berlini vezetés nem gondoskodik a menedékkérők hullámának csillapításáról.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »