Március 15. a legnagyobb hatású nemzeti ünnepünk. Együtt dobbannak ilyenkor a magyar szívek. Megemlékezések, koszorúzások sokaságain fonódnak össze a magyar közösségek. Körülnéztünk, miként emlékezik a Mátyusföld.
A mátyusföldi régióban történelmi egyházak, iskolák, szervezetek, önkormányzatok emlékeznek az 1848/1849-es eseményekre. A közösségek, gyülekezetek hálásak azért, hogy két év kihagyás után újra összejöhetnek, hogy kéz a kézben, ünnepi műsorokkal, beszédekkel, közös koszorúzásokkal emlékezhessenek a magyar nép nagyjairól és együtt kívánják azt, ami napjainkban olyan fontossá vált, a szent világszabadságot.
„Legutóbb 2019 márciusában tudtunk így együtt ünnepelni és emlékezni, ezért különösen nagy öröm volt látni és tapasztalni az egységet, az összetartást, nemzeti ünnepünk fontosságát. Hiszen minden elmondott ünnepi szó, minden ének és imádság, de még a Hősök szobránál elhelyezett koszorúk is az egy igaz Isten felé emelték tekintetünket, hogy Neki adjunk hálát nem csupán forradalmáraink bátorságáért, hűségéért és példamutatásáért, hanem az Ő nagy kegyelméért is, amellyel mindeddig megsegített bennünket” – emelte ki a deáki református gyülekezet lelkésze, Édes Ákos.
„Szerte a Világban a kisgyermektől kezdve az idős aggastyánig március 15-én kokárdát tűz a magyar a mellére, még ha külhonban a szomszédja nem is érti, miért teszi ezt. Ő tudja, tiszteletből!” -emelte ki beszédében a legfontosabb magyar szimbólumot a politikus. Vasárnap este a pozsonyvezekényi kisiskolások léptek színpadra, hogy közösségben értsék meg a magyar hagyományok, gyökerek fontosságát.
Hétfőn, március 14-én Hidaskürt, Vágsellye és Zsigárd tartott megemlékezést.
Délelőtt a zsigárdi iskolában adtak műsort a helyi színjátszócsoport tagjai, akik bemutatták a 2021-ben készített magyar népviseletüket is. Délután a zsigárdi református templomban Erdélyi Pál lelkész hirdette az igét, Zsigárd reménybeli jövendő lelkészének, Tóth Krisztiánnak segedelmével. A koszorúzásnál Baranyai Zsolt, a Vágsellyei járásbeli MKP platform elnöke mondott beszédet. A templomban a zsigárdi óvodások és alapiskolások közreműködésével, hegedű- és orgonaszóval zajlott a megemlékezés.
Ezt a csodát, ahogy közösen énekeljük a magyar Himnuszt, ahogy zúg az orgona, az emberek pedig szívből énekelnek, már nagyon régen nem élhettük át”
– jegyzi meg Žiaček Adrianna, a zsigárdi alapiskola igazgatója, orgonista.
A regionális emlékünnepségre és koszorúzásra március 15-én kerül sor a vágsellyei járásbeli Pereden a peredi csata emlékművénél. Március 15-én koszorúznak Vágán, Nagymácsédon, Nagyfödémesen, Vágfarkasdon, Feketenyéken, Tallóson, Tósnyárasdon, Felsőszeliben, Nemeskajalon, Diószegen és Vízkeleten. Március 18-án Királyrévben a kopjafánál tartanak emlékünnepséget a helyi citera-zenekar közreműködésével.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »