Az idei utolsó közös sajtótájékoztatóját december 12-én a Ferences barátok utcai médiateremben tartotta a Magyar Szövetség két Nyitra megyei és komáromi városi képviselője: Andruskó Imre és Orosz Örs. A tisztújítás óta ők a párt országos elnökségi tagjai is, sőt, Oroszt annak egyik alelnökévé választották. Egyebek mellett beszéltek a komáromi Pozsonyi úti Műszaki Szakközépiskola közel 3,5 millió eurós megyei forrásból történő korszerűsítéséről, a Duna Menti Múzeum igazgató-választásának végeredményéről és a megyei költségvetés hétfői elfogadásáról is.
Ahogy arról már tegnap beszámoltunk: a fenntartó Nyitra megye által a Duna Menti Múzeum megüresedett igazgatói posztjára kiírt pályázat győztese Paterka Pál lett. Orosz Örs a sajtótájékoztató elején hangsúlyozta: a 2024. március 1-én hivatalba lépő direktor személyében egy kiváló, tapasztalt régészt ismert meg, akivel az értékmentés területén eddig is együttműködtek: a Sine Metu Polgári Társulásuk hét ásatását felügyelte, s a komáromi régió érdekeit szem előtt tartva igyekezett elősegíteni az izsai Leányvár felújításának és az ottani Látogatóközpont felépítésének az engedélyeztetési folyamatát. Egyúttal Sipos Anna etnográfusnak is köszönetet mondott azért, hogy a DMM főépülete nagyszabású megújulása idején, átmenetileg vállalta a megbízott igazgatói feladatkör ellátását.
Hangsúlyozta: a Magyar Szövetség Nyitra megyei frakciója is elősegítette az idén 110 éves Kultúrpalota felújítási munkálatainak több éve remélt megvalósulását, s képviselőtársaival együtt majd az ott létesülő, új állandó kiállítás anyagi feltételeinek megteremtésében is közreműködnek.
Az új igazgató egyik feladata lesz e kiállítás koncepciójának megtervezése, amit 2025-ben, Jókai Mór születésének bicentenáriuma alkalmából szeretnének megnyitni.
Majd a Pozsonyi úti Műszaki Szakközépiskola közel 3,5 millió eurós megyei pénzből történő korszerűsítésére tért át, mivel annak kapcsán képviselőtársa, Andruskó Imre, valamint Pál Elemér volt igazgató és utódja, Virág Mónika társaságában részt vettek az intézmény kontroll napján. Az egyre több, jelenleg 350 diákkal működő, kétnyelvű oktatást biztosító iskola a tágabb térségben mutatkozó hiányszakmák (pl.: szobafestő, gépkocsiszerelő, asztalos, lakatos, hegesztő) oktatásra fókuszál.
A nívós munka előfeltételeként szükségszerűvé vált az energiatakarékos, 20×100 méter nagyságú, korszerű műhelykomplexum és szaktantermek kialakítása, amelyet 2024 tavaszán szeretnének átadni rendeltetésének.
A vonatkozó közbeszerzést a Darton Kft. építőipari vállalat nyerte, s ahogy azt a helyszínen készített, majd a sajtótájékoztatón kivetített fotók is bizonyították: megfelelő ütemben halad a munkálatok. Impozánsak a magas belső terek, amelyben az új kazánházon kívül már a modern gyalupadok is helyet kaptak.
A különféle műszaki berendezések, gépek, felszerelések megvásárlásához további mintegy 1 millió euróra lesz szükség, amit az eddig iskolai műhelyekként használt, ám hamarosan feleslegessé váló, régi hajógyári csarnok eladásával szeretnének megszerezni. Mivel az intézmény jelenleg a közeli LIDL áruház parkolóját használja, saját parkolóhelyek kialakítását is tervezi. Annak projekt-dokumentációja elkészítését Nyitra megye további 12 ezer euróval támogatta.
Azután átadta a szót Andruskó Imrének, aki a Nyitra Megyei Önkormányzat által hétfőn elfogadott, az ideinél 35 millió euróval kisebb, 273 millió eurós jövő évi, túl konzervatív költségvetés kapcsán sajnálattal szögezte le: a polgárok két héten át véleményezhették volna a 2024-es évi megyei büdzsét, de egyetlen észrevételt, javaslatot sem kaptak.
Hozzátette: az országos költségvetés kapcsán mutatkozó, hozzávetőleg 8,5 milliárd eurós hiány 5-10 éves távlatban óriási gondokat okozhat, s akár Szlovákia is arra kényszerül, hogy a görög utat választja, ami majd a a nyugdíjak csökkentésével és a bérek befagyasztásával járhat együtt. Ez az áldatlan országos helyzet azt eredményezi, hogy a megyékben és a településeken sincs elég pénz.
Például Komárom idei 42 millió eurós költségvetését 2024-re vonatkozólag mintegy 32 millió euróra lesznek kénytelenek csökkenteni.
A pénzhiány miatt városi szinten is átértékelik majd az eddigi különféle támogatásokat, s döntenek a prioritásokról. Némileg javíthat a helyzeten az a tény, ha a tavasszal elkészülő gazdasági zárszámadás során többletpénzek mutatkoznak. Az országos szintű ÁFA-emelés pedig jó hír lehet az önkormányzatoknak, de rossz hír a lakosoknak…
Andruskó Imre rámutatott: a jövő évi költségvetések elfogadásán kívül szintén fontos a területrendezési terv jóváhagyása is. Komárom vonatkozásában megemlítette, hogy mivel az Erzsébet-szigeten levő „fekete“ építmények sorsa egyelőre nem kerül a városi önkormányzati ülés napirendjére, az érintett ingatlan-tulajdonosoknak még nem kell aggódniuk. A további kényes kérdésnek számító, szabad zöldterületek (pl.: a „Beke-bolt“ és az amfiteátrum mellett) megmaradásáról pedig már korábban döntöttek, ezért e témakör kapcsán nem várható heves vita a csütörtöki városi testületi ülésen.
A Magyar Szövetség hétvégi tisztújítása kapcsán pedig leszögezte: továbbra is meg kell őrizni annak gyűjtőpárt jellegét, s azt keresni, ami a párttagokat összeköti, nem pedig azt, ami szétválasztja őket.
Úgy látja, hogy helyes lépés volt az egykori tanítványa, Orosz Örs országos alelnökké történő megválasztása, mert ő egyike azon keveseknek, akik a külföldi egyetemi tanulmányaik elvégzése után hazatértek azért, hogy a felvidéki magyar közösség javára kamatoztassa a megszerzett tudását.
Végül a jövő évi államfő- és EP-képviselőválasztásra is felhívta a figyelmet, amelyek sikere érdekében fontos az itteni magyarok választási részvételének érdekében történő intenzív mozgósítás, annak megmutatása, hogy mi is itt élünk, s továbbra is magyarként szeretnénk élni a szülőföldünkön.
Sajnálattal jegyezte meg: amikor az általa irányított gimnázium névadója, Selye János száz évvel ezelőtt érettségizett, még 809 ezer volt az itteni magyarok létszáma, jelenleg pedig már csak 450 ezer…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »