Rengeteg munkálat zajlik Kézdivásárhelyen, óvoda és bölcsőde épül, készül a fedett uszoda, felújítás alatt áll a Székely Katonanevelde, zajlik a járóbeteg-rendelő bővítése és egy szabadidőpark kialakítása. A munkálatok egy része idén befejeződik, de van, amiért főjön Bokor Tibor polgármester feje: minden egyre drágább, és a közbeszerzéseken is egyre nehezebb vállalkozót találni.
– A nehézségek ellenére gazdag évet zárt Kézdivásárhely. Milyen gondokkal szembesültek, hogy haladnak a munkálatokkal? – Ami a munkálatokat illeti, ketté kell választani a dolgokat: a tulajdonképpeni építkezésre és a felszerelések biztosítására. Ez utóbbiak külön közbeszerzésen voltak és vannak meghirdetve. Az építkezés például a Székely Katonanevelde esetében – ezt a cégvezetőtől tudom – március végéig befejeződik. A felszerelések ügyében nem vagyok már ennyire optimista, mert vannak ugyan kellékek, amik már megérkeztek, ilyen az informatikai rendszer vagy a belső udvarra szánt LED-fal, viszont a bútorzattal gondok vannak. Kétszer hirdettünk közbeszerzést, senki sem jelentkezett az eredeti áron. Vélhetően azért, mert annyi pénzért már nemhogy fából, hanem préselt korpából, úgynevezett PAL-lemezből készített bútort sem tudnak készíteni. Vélhetően árat kell emelnünk, hogy végre valaki elvállalja a munkálatot. Nyilvánvaló, hogy amíg a bútorzat nincs meg, addig nem beszélhetünk az Incze László Céhtörténeti Múzeum átköltözéséről. A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó szabadidőközponttá való átalakítása, onnan azt az ígéretet kaptam, hogy nyárig elkészül. Terepszemléim során azt tapasztaltam, hogy ez a munkálat van a legnagyobb lemaradásban, viszont itt már megvannak a kellékek, vagyis a köztéri bútorzat.
– Zajlik a munkálat a járóbeteg-rendelőnél is… – Ennél a tételnél elég nagy az önrészünk. Köszönetet kell mondanom Fejér László szenátor úrnak és a háromszéki képviselőknek, ugyanis a költségvetés megszavazásakor sikerült egymillió lejt biztosítani célirányosan. Ezzel párhuzamosan azt szeretném, hogy a rég ígért első bejáratot is megnyissuk. Ez az után lesz lehetséges, hogy az épület elkészül. Lebontjuk a régi kerítést, a területet parkosítjuk.
– Az új inkubátorházat befejezik idén? – Az épület külső része elkészült, a belső terek vakolása és a meszelés van hátra, illetve a bútorzat beszerzése. Ehhez kapcsolódik egy másik munkálat is: amint a régi kazánház átalakítása a végéhez ért, következik a tömbházak által közrezárt tér teljes felújítása. Kézdivásárhelyen a tömbházak körül lévő terek esetében kettő maradt rendezetlen: a Csernátoni úton lévő tömbházak mögötti rész, illetve az, ami az inkubátorház körül található. Az előbbi felújítása az Anghel Saligny programban szerepel, ha pénzt kapnánk rá, az örvendetes lenne, ha nem, önrészből kell megoldanunk. Azért nem nyúltunk hozzá, mert várjuk, hogy mi lesz a program sorsa. Amennyiben a tömbházak körüli övezetek modernizálása befejeződik, akkor koncentrálhatunk a történelmi városközpontra, az udvarterekre és ami oda tartozik.
– Mi történik a Saligny-programhoz letett többi pályázattal? – Nemcsak a Csernátoni út érintett, hanem számos utca és udvartér is. Nagyon rossz állapotban lévő utcákról van szó, elég csak az Iskola utcát említenem. De nagyon fontos lenne a Kanta utca is, itt úgy áll a helyzet, hogy az úttest felújítására a kivitelező is megvan, éppen a szükséges pénzt várjuk. Vannak más feltételek is: a vízhálózat felújítását végző cég teljes egészében be kell fejezze a munkálatot, és meg kell történjen annak az átadása is. A Kantában a fővezeték teljes egészében ki van cserélve, a vízszolgáltató rá kell csatlakoztassa a fogyasztókat, ez száz százalékban még nem történt meg. Ez a projekt azonban kapcsolódik az Ady Endre utcában végzett hasonló munkálathoz. Van két átemelő állomás – egy a kantai hídnál, a másik az Orbán Balázs utcában az építkezési lerakatnál – azokat is be kell üzemelni.
– Új óvoda és bölcsőde épült Kézdivásárhelyen. Mikor költözhet be az új épületbe a Vackor óvoda? – A Vackor esetében tudni kell, hogy a tűzoltók által kért módosításoknak is eleget tettünk, remélem, megkapjuk a működési engedélyt. A gyermekek akár ma is beköltözhetnének, annyira vagyunk, de a bürokrácia létráját végig kell járjuk. A berendezések nagy része megvan, néhány konyhai felszerelésre van szükség, illetve a játszóteret kell még kialakítsuk. A bölcsőde esetében az építkezés 95 százalékban kész van, maradt a térrendezés. A közművesítés megvan, még a villanyhálózatra kell rácsatlakoztatni az épületet.
– Úgy tudom, hogy további épületek energetikai korszerűsítését tervezik. – Két épületről lenne szó, egyik a Molnár Józsiás-iskola, a másik pedig a Manócska Óvoda. Lassan eljutottunk oda, hogy minden saját épületünk megújult, vannak kivételek, például a szintén főjavításra szoruló Nagy Mózes Főgimnázium, ami egyházi tulajdont képez. A vonatkozó törvényt módosították, most már az önkormányzat is leadhat kérvényt a felújításra, abban az esetben, ha hosszabb távú bérleti szerződést tud kötni. Az egyház kellett eldöntse, hogy ő fog pályázni, vagy az önkormányzat. Mi korábban pályáztunk, de akkor a projektünket elutasították, úgy tudom, hogy a Fejlesztési Ügynökséghez a katolikus egyház közben letett egy pályázatot, de nincs tudomásom annak az alakulásáról.
– Milyen ütemben zajlik a gázhálózat bővítése? – Ezzel mondhatni meg vagyok elégedve, jól halad a kivitelező, eddig hat kilométer vezetéket lefektettek, amint az időjárás engedi, folytatják a munkálatot. Huzamosabb ideig legalább négy fok fölött kell legyen a hőmérséklet, hiszen a vezetékeket össze kell hegeszteni, vannak műszaki szabályozók.
– Ami a központot illeti: folytatódik az udvarterek felújítása? – Az udvarterek esetében a külső gyűrű kész van, a belső hálózatnál nyolccal végeztek. Sajnos elég sok van hátra, de remélem, hogy idén is legalább öt utcácska kockakövezésére meglesz a pénzünk.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »