Huszonöt éve nyílt meg az első, Máltai Szeretetszolgálat által működtetett játszótér Budapesten

Huszonöt éve nyílt meg az első, Máltai Szeretetszolgálat által működtetett játszótér Budapesten

A Gyűrű utcai lakótelep 1998-ban megnyitott játszóterét további hat követte a fővárosban, és hamarosan még további nyolc nyílt vidéki városok tömbházai között. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat játszóterei lakótelepi környezetben találhatók, és bár elsődlegesen játszótérként működnek, valójában közösségi és szociális intézményként is jelen vannak az adott helyszínen.

A játékra is lehetőséget adó közösségi terek azt a célt szolgálják, hogy a gyerekek a tanítási szünetekben, az iskola után értékesen és hasznosan töltsék idejüket, illetve fejlődésüket szolgáló elfoglaltságuk legyen. Az évfordulót színes programokkal ünnepelték.

„Ha lehetne, minden percemben itt lennék! Itt mindenki kedves, mindent lehet itt csinálni!” – ezt a tízéves Laci mesélte a Gyűrű utcai játszótéren tartott ünnepségen, ahol az év többi napjához hasonlóan egymást váltották a gyerekek a hintákon, mászókákon, ugrálóvárakban. Volt hüllőbemutató, zenebölcsi és arcfestés, a csillámtetkó pedig nyolcágú keresztet formázott minden kisgyerek kezén. Délután bábszínház és hatalmas torta várta a gyerekeket. A programok lebonyolításában a többi máltai játszótér munkatársai és önkéntesek is segédkeztek.

Hírdetés

Nagy László, a játszótérprogram vezetője elmondta, a budapesti létesítmények célja negyed évszázada változatlan: értékes időtöltést nyújtani a gyerekeknek, miközben megismerik őket és családjukat, hogy gond esetén segítséget tudjanak nekik nyújtani. „A gyerekek sokszor úgy jönnek be, hogy név szerint keresik a kollégákat. A munkánknak van látványos része, mint például a mai nap, de a legfontosabb akkor történik, amikor az erre járók kívülről csak azt látják, hogy ülünk és beszélgetünk a gyerekekkel. A munkatársaimnak rengeteg ideje – sokszor hónapok, sőt évek – és munkája van abban, hogy egy-egy kisgyerek nem kiabálva, erőszakosan, a többieket bántva játszik, hanem együtt tud működni másokkal. Sok kamasz, fiatal is visszajár, hogy megossza iskolai vagy magánéleti, szerelmi gondjait, örömeit a kollégákkal, akik mint kisgyermekeket segítették őket.

Sőt már van olyan családunk is, amelynél a szülők itt, a játszótéren nőttek fel, ma pedig már a gyerekeiket hozzák játszani. Ez az igazi sikere a »játszva megelőzni« programnak: a bizalom, a kialakult barátságok, és hogy valóban számítanak ránk a családok.”

Forrás és fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »