A Duna napját június 29-én ünnepeljük, amely egybeesik a folyó védelméről szóló együttműködés keretegyezménye aláírásának dátumával.
Idén a Duna menti országok a keretegyezmény aláírásának 30. évfordulójára emlékeznek.
Szlovákia a keretegyezményt 1997 végén ratifikálta.
A keretegyezményt Szófiában írták alá 1994. június 29-én, a Duna nemzetközi napját pedig 2004-től, azaz húsz éve ünnepejük. Az ünneplésen kívül ezen a napon felhívják a lakosság figyelmét vizeink védelmére is. A megemlékezést támogatja a Duna védelmére alakult Nemzetközi Bizottság és az Európai Unió is.
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet elsősorban a gyerekek és fiatalok részére szervez programokat, de várnak minden felnőtt érdeklődőt is. Hasonló akciókat szerveznek valamenyi országban, amelyen a Duna átfolyik, és azokon ott lesznek a környezetvédelmi miniszterek, valamint azok a szervezetek, amelyek a vizek védelmében munkálkodnak az egyes országokban.
Az adatok a Duna folyásában elhelyezett nyolc állomásról származnak, és ez az adat összefügg a levegő hőmérsékletének emelkedésével.
Pozsonyban 1926 óta mérik a folyó hőmérsékletét a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet vízmérő állomásán, amelyet a Duna jobb partján helyeztek el.
A Duna azonban vonzó rengeteg turista számára is, akik évente tömegével látogatnak el partjára, a Duna deltáját pedig az UNESCO természeti világörökségi listájára is bejegyezték.
A folyó Németországban, a Fekete-erdőben ered 1078 méter tengerszinti magasságban, 2827 km hosszan folyik, ebből Szlovákia területén 172 kilométeres szakaszon.
(BM/Felvidék.ma/Teraz.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »