Tovább borzolja a kedélyeket a német pénzügyi piac egyik legnagyobb botrányává dagadó Wirecard-ügy. A legfrissebb fejlemények szerint a fintech-vállalatnál nem csak félrekönyveltek közel kétmilliárd eurót, hanem az összeg valószínűleg sosem létezett.
Mindössze három nap alatt elveszítette piaci értékének 80 százalékát, miután a cég évesé adutján kiderlt, hiányzik a mérlegből 1,9 milliárd euró. A német tőpzsdeindex harminc mértékadó vállalatához tartozó Wirecard egy hatlamas pénzügyi és PR-rémálom kellőps közepén találta magát.
Először leváltották az egyik vezető menedzsert, majd azzal próbálták menteni a menthetőt, hogy azt állították, a pénz megvan, csak külföldi partnerbankjaiknál keverhették el. Nem sokkal ezután két fülöp-szigeteki nagybank nyilatkozatot adott ki, hogy a Wirecard nem az ügyfelük, de egyik alkalmazottjuk magánakció keretében hamis dokumentumokat állított ki a bank nevében. Más szavakkal: tagadják, hogy náluk lenne a Wirecard hiányzó pénze.
A német gigacég végül kénytelen volt elismerni, hogy a pénz nem veszett el, hanem kvázi sosem létezett. A piac három nap alatt szétshortolták a Wiracard részvényeit, és a cég piaci értéke 24,6 milliárd euróról 3,4 milliárdra zsugorodott.
Hatalmas pofon volt ez a német tőzsde számára, nem is csoda, hogy BaFin, a német tőzsdefelügyelet is beszállt a vitába, és továbbra is kitart a Wirecard védelme mellett. A szervezet elnöke, Felix Hufeld az ügyre a „katasztrófa” kifejezést használta, majd kijelentette, hogy a felsővezetés lépéseitől kezdődően minden egyes pénzmozgást át fognak vizsgálni a Wirecardnál.
Hufeld részben elismerte saját felelősségét is, mivelhogy a BaFin külön figyelmet szentelt a vállalatra, tekintve, hogy az egyik legnagyobb német tőzsdére bevezetett cégről van szó.
Maga Hufeld tavaly a Wirecard oldalán állt bele egy vitába, amely során be kellett szüntetni a vállalat részvényeinek kereskedését. A Financial Times majd több más sajtóorgánum a vállalat távol-keleti érdekeltségei kapcsán könyvelési hamisítást és számviteli szabálytalanságokat emlegetett. Kétségtelen, hogy a dolgot sikerült a sajtónak felfújnia, de a BaFin betiltotta a Wirecard részvényeinek shortolását (támadását).
A jelenlegi botrány ennek az előzmények a folytatása, kiderült ugyanis, hogy nem csak Délkelet-Ázsiában, de Európán kívül mindenhol a Wirecard nevében csak egy közvetítő cég járt el, a hiányzó pénz pedig ennek a „közvetítőcégnek” a folyószámlája volt, amelyen keresztül aztán hiteleket helyezett ki.
Csakhogy még a Fülöp-szigeteki jegybank szerint a számlák sosem léteztek, a Wirecard pedig nem tud ezzel ellenkezni, mert nem ő nyitotta azokat, hanem egy Mark Tolentino nevű ügyvéd, aki korábban a fülöp-szigeteki elnök, Rodrigo Duterte közeli emberének számított, egy szerencsétlen elszólás miatt azonban kiesett a vaskezű politikus kegyeiből. A pénz, amely a Wirecard könyveléséből hiányzik, talán soha nem is létezett.
Jelenleg a nemzetközi hitelminősítők sem hajalndóak besorolást kiadni a Wirecard részvényeire, de már késő: Németország 30 vezető vállalatának egyike mélyen a bóvli kategóriába süllyedt.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »