Horvátországban veszélyben a fűtési szezon, a románoknak fogalmuk sincs, honnan fognak gázt szerezni

Horvátországban veszélyben a fűtési szezon, a románoknak fogalmuk sincs, honnan fognak gázt szerezni

Horvátország egyetlen gáztárolójának töltöttsége nem fogja elérni a nyolcvan százalékot novemberre, mert a gázkereskedők szerint ez óriási veszteséggel járna számukra, amit nem tudnak vállalni – írta a Jutarnji List című horvát napilap kedden.

Az Európai Unió a stratégiai földgáztárolók feltöltésének felgyorsítását sürgeti annak érdekében, hogy a következő fűtési szezonban legyen elég gáz a háztartások és a vállalatok számára. A földgáztárolókat 2022 november elsejéig legalább 80 százalékra, a következő években pedig 90 százalékra kellene feltölteni, hogy a gázszolgáltatás az ellátás akadozása esetén is biztosítható legyen – olvasható a lapban.

A Sziszek-Monoszló (Sisacko-Moslavacka) megyei Okoliban lévő fölgáztároló töltöttsége ugyanakkor csak 18 százalék. Az 5000 gigawattóra maximális kapacitású tárolóban 770 gigawattóra gázt tárolnak, és március óta nem történt változás – mutatatott rá a lap.

Az újságnak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő gázkereskedők elmondták: a jelenlegi piaci árak mellett a cégek minden megawattóra gázon 5 eurót veszítenének, ez 80 százalékos töltöttségnél 16,3 millió euró veszteséget jelent. "Erre egyetlen cég sem vállalkozik, és nem is lenne szabad vállalkoznia" – hangoztatták.

Dalibor Pudic, a horvát gázközösség egyesület elnöke a lapnak úgy nyilatkozott: a gázellátás biztosítása az állam feladata, és nem várható el a kereskedelemi cégektől, hogy veszteséggel működjenek.

Horvátország egyetlen gáztárolója – más európai gáztárolókhoz hasonlóan – kereskedelmi alapon működik, kereskedelmi cégek vásárolnak benne kapacitásokat, és saját érdekeik szerint kereskednek a gázzal – hangsúlyozta.

Hozzátette: ha az állam fel is vásárolná a gázkapacitásokat, nincs arra garancia, hogy a mostani piaci áron számolt 320 millió euró értékű gázt el tudná adni valakinek.

Horvátország gázellátásának 57 százaléka az Omisaljban épült, krki LNG-terminálon (cseppfolyósított földgáz-terminál) keresztül érkezik Horvátországba, 21 százaléka hazai termelésű földgáz, 22 százaléka pedig Oroszországból származik.

Hírdetés

A teljes gázfogyasztás felét a háztartások használják fel, 27,7 százalékát a távfűtő- és hőerőművek, 11,3 százalékát az ipar és 15 százalékát a Petrokemija műtrágyagyár, közölte az MTI.

A román miniszterelnök beismerte: nincs gáz

Gáz van, mert nincs gáz: ezt maga Nicolae Ciucă miniszterelnök ismerte be, írja a Főtér.ro. A kormányfő hétfőn este elmondta, bár arról volt szó, hogy áprilisban újraindítja a műtrágyagyártást a marosvásárhelyi Azomureş vegyi üzem, ami létfontosságú lenne a mezőgazdasági ágazat számára, egyelőre nem sikerül beindítani az üzemet, mert nincs elegendő földgázmennyiség.

A műtrágyagyártás rendkívül nagy mennyiségű földgázt igényel, ami viszont most az Ukrajna elleni orosz támadás miatt egyrészt drága, másrészt nehezen elérhető.

A miniszterelnök azt is beismerte, hogy egyelőre még nem tudni, hogyan teljesítik azt az európai uniós előírást, hogy november elsejéig minden tagállam 90 százalékos szintig töltse fel a gáztározóit, hogy a következő fűtési idényben ne legyen gázhiány.

Mint elmondta, az ország tárolókapacitása 3,4 milliárd köbméter, de egyelőre még csak tárgyalások zajlanak arról, hogy valahogyan sikerüljön gázt szerezni.

A bukaresti illetékesek Azerbajdzsánnal tárgyalnak a gázszállításról, de megpróbálnak cseppfolyósított gázt is szerezni – ennek egyik legfőbb szállítója az Egyesült Államok.

Azonban Amerika nem képes elegendő, az orosz gáz kiváltására alkalmas mennyiségű gázt szállítani, mivel egyrészt a kitermelt mennyiség sem elegendő, másrészt nincs elég tartályhajó a szállítására, harmadrészt pedig a tartályhajókkal szállított gáz betáplálását lehetővé tevő kikötői terminálból sincs elegendő Európában.

A kormányfő szerint a marosvásárhelyi vegyi üzem újraindításának érdekében a romániai földgáz-kitermelőkkel, a Petrommal és a Romgazzal is tárgyalnak, és megpróbálnak további beszállítókat is felhajtani, hogy jövő télen ne kelljen fagyoskodni.

Az Azomureş tavaly decemberben állt le, mivel az égbe szökött földgázárak miatt nem volt kifizetődő a termelés.


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »