Hogyan válaszd ki a számodra legjobb mosógépet? Tesztösszefoglaló

Hogyan válaszd ki a számodra legjobb mosógépet? Tesztösszefoglaló

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2020-as adatai szerint* egy mosógép évente átlagosan 174 mosási ciklust végez. Vagyis nagyjából minden másnap használatban van. Ez egy átlag, tehát egyes háztartásokban bizonyára még ennél is gyakrabban üzemel. Mindenesetre azt jól tükrözi, hogy kifejezetten igénybe vett háztartási gépek. De melyiket válasszuk, amelyik bírja majd a strapát? Kínálat akad bőven, és árban is nagy a szórás, ezért jogosan merül fel a kérdés, hogy mégis mi alapján döntsünk, és hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb darabot ár-érték arányban? Ebben lehet hasznotokra legfrissebb mosógép terméktesztünk.

11 márka – Bosch, Candy, Gorenje, Haier, Hisense, Hoover, Ikea, LG, Miele, Samsung, Whirlpool – 42 termékét vizsgáltuk nemzetközi együttműködésben. A felültöltős mosógépek kevésbé népszerűek, ugyanakkor vannak, akik erre esküsznek, ezért a tesztelt termékek közé is bekerült 2 ebből a típusból.

Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el.A mosási hatékonyság számított bele a végeredménybe a legnagyobb súllyal

Egészen pontosan 45%-kal. Pamut és műszálas anyagok mosásával is teszteltük a mosógépeket. Jó hír, hogy a tesztelt mosógépek többsége jól szerepelt a vizsgált kritérium szerint. Más kérdés, hogy amelyek nem, azok mivel szolgálták ki a mosógép elnevezést?

Általánosságban elmondható, hogy a műszálas/kényes ruhák mosásával több mosógépnek gyűlt meg a baja, mint a pamut ruhaneműk mosásával.

Ez lehet egy szűk keresztmetszet, aminek érdemes alaposan utánajárni vásárlás előtt, ha gyakran mosunk műszálas ruhákat is.

A mosási hatékonyság szempontjából alulmaradó termékek közül is leggyengébben a Candy BR 410B8-S elöltöltős mosógépe szerepelt. Ez is eltávolította ugyan valamennyire a szennyeződéseket, de ennél talán többet várhatunk el egy mosógéptől. Ha tehetjük, ne ezt válasszuk. Még az ára sem szól mellette. Átlagára 208 000 Ft, s ennyiért már bőven válogathatunk jobban teljesítő terméket, akár márkán belül is. Például a Candy RO 486DWMC7/1-S egy jobb mosási teljesítményű, olcsóbb termék a maga 156 000 Ft-os átlagárával.

Mosógépet, kávéfőzőt, porszívót, hűtőt, air fryert vennél? Több ezer terméket hasonlítottunk össze, hogy Neked ne kelljen. Segítünk jól választani!Teszteredmények a Tudatos VásárlónA mosógépek öblítési hatékonysága

Ez azt mutatja, hogy mennyi mosószer marad a ruhákban öblítés után. Az eredmények szerint ez esetben kevésbé beszélhetünk általánosságban jó teljesítményről.

Szóval továbbra is javasolt az extra öblítés funkció, különösen érzékeny bőrűek számára.

Hírdetés

Érdekesség, hogy a mosási hatékonyságnál tapasztaltakkal ellentétben itt jellemzően a műszálas/kényes ruhák öblítésével jobban boldogultak a gépek, mint a pamut ruhákéval.

Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el.Mit tudtunk meg a centrifugálásról?

A centrifugálási hatékonyság bajnokait az LG, Miele és a Whirlpool mosógépek között kereshetjük a tesztelők tapasztalatai szerint. Aminek külön lehet örülni, hogy élen végzett termékek esetében ez nem jár együtt azzal, hogy a leghangosabbak is centrifugálás közben.

Az összes tesztelt termék esetében egyébként a mért zajszint mosás közben 44-57 dB, míg centrifugálás közben 58-72 dB között mozgott.

Fogyasztás vs. mosási hatékonyság

Víz- és energiafogyasztást is mértek a szakemberek. A mosási ciklus idejét is számolták ruhakilogrammonként, hogy összehasonlítható legyen a különböző kapacitású gépek eredménye. E három szempont kapcsán kiemelnénk, hogy ha csak tehetjük, vegyük figyelembe a fogyasztási szempontokat is, viszont elfogadható, ha ezekkel kapcsolatban kisebb kompromisszumot kötünk. Mivel a vizsgálatok tapasztalatai szerint a mosógépek esetében ezek az értékek akár fordítottan arányosak is lehetnek a mosási hatékonysággal. Például az Ikea UDDARP (605.237.65) pamut programja a leghosszabb (1 kg ruhára vetítve), cserébe jól mos. Ezzel szemben a legrövidebb programon futó tesztelt termék, mely ráadásul energia- és vízfogyasztási eredmények szempontjából is kiemelkedő volt, gyenge mosási hatékonyságot mutatott, így nem a legjobb választás. A különbségek jelentősek, ezért mindenképp érdemes figyelni ezekre az értékekre is. A gyakori használatból eredően látványos fogyasztási különbségeket eredményezhet a hónap végén, ha nem a megfelelő terméket választjuk. Attól függően, hogy műszálas, vagy pamut programról volt szó a mért értékek az alábbi skálákon mozogtak ruhakilogrammonként:

Mosási idő: 18 – 47 perc/kg
Energiafogyasztás: 0,04 – 0,23 kWh/kg
Vízfogyasztás: 8,06 –18,61 l/kg

Tudj meg többet! A teljes teszt itt érhető el.Melyek a legfontosabb szempontok?

Azon túl, hogy legyenek tiszták a ruhák, mindannyiunknak más lehet még fontos a tökéletes mosógép kiválasztásánál. Az sem mindegy, hogy mennyire könnyű a mindennapi használata. Sőt. Hiszen, nem jó, ha minden alkalommal bogarásznunk kell a használati kézikönyvet, mert nem egyértelmű, hogy milyen funkciót, hogyan indíthatunk el, vagy minden ki- és bepakolás macerás. Ezt és a fentebb említett összes vizsgált szempontot is külön-külön meg tudjuk vizsgálni és össze is tudjuk hasonlítani termékenként a Tudatos Vásárlók Egyesületének új mosógép tesztjében. Hogy olyan tudatos döntést hozhassunk, amivel hosszú távon elégedettek lehetünk. Mert nem elég csak márka vagy ár alapján döntenünk.

S ha eljött az ideje, hogy lecseréljük készülékünket, akkor ez ügyben is körültekintően járjunk el, kérjük az új terméket szállító boltot, hogy vegye át feleslegessé vált készülékünket, hiszen erre jogszabály kötelezi, vagy keressünk fel vele egy hulladékudvart.

*Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség vonatkozó 2020-as adatai

Miért érdemes fizetni a teszteredményért?Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezek az értékelések inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.A Tudatos Vásárlók terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sajnos sok pénzbe kerül az elkészítésük.Tesztjeinkben több tízmillió Ft összértékű, anonim módon vásárolt gépeket vizsgálunk.A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.

Ez a poszt Hogyan válaszd ki a számodra legjobb mosógépet? Tesztösszefoglaló először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.


Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »