Hogyan juthatnak plusz pénzhez a diákok? Vázoljuk a lehetőségeket Török Máté2024. 12. 16., h – 18:16
A diákok számára több lehetőség is rendelkezésre áll, hogy anyagi forráshoz jussanak, a – lényegében több – pályázati rendszerben kiigazodni viszont nem „kisiskolásnak” való feladat. Cikkünkben vázolunk néhányat a lehetőségek közül, hogy hogyan juthat plusz forrásokhoz az érintett.
Nemrégiben osztotta ki az oktatásügyi minisztérium a „Tanulj itthon, Szlovákia megjutalmaz” elnevezésű ösztöndíjakat. Rekord mennyiségű kérvényt kellett elbírálnia a tárcának, több mint hatezret.
A 2024-es évben 1627 hazai és 43 külföldi diák részesült ebben a támogatásban:
804 érettségiző, akinek kiválóak voltak a tanulmányi eredményei, 9000 eurót kap három tanulmányi évre lebontva,423 hátrányos helyzetű diák ugyancsak 9000 ezer eurót kap fejenként,400 diák, aki ún. hiányszakmát tanul, 16 500 eurós támogatáshoz jutott.
Ezek a számok elég jól hangzanak, de a tárca kijelentette, hogy ez volt az utolsó év, amikor ezeket az ösztöndíjakat a helyreállítási alapból finanszírozta. Pánikra viszont semmi ok, hiszen jelezték, hogy más forrásból ugyan, de folytatják a projektet. A részleteket januárban közölhetik ezzel kapcsolatban a minisztérium oldalán.
Aggódni különösebben azért sem kell, mert ezenkívül számos más lehetőség is rendelkezésre áll a tanulók számára.
A középiskolások közül a hátrányos helyzetűek rendszeres állami támogatáshoz juthatnak
A szociális ösztöndíj a hátrányos helyzetű tanulókat hivatott segíteni. Az jogosult, aki:
anyagi szükséghelyzetben lévő családban él
vagy
családja egy hónapra kiszámított bevétele nem lépte túl a létminimum összegét az előző évben (a kérvény benyújtásának időpontjában érvényes létminimumot veszik figyelembe.)
A tanulmányi előmenetel jelentős mértékben befolyásolja, hogy mennyi pénzt kap az adott diák. Ha az előző félévben a tanulmányi átlaga rosszabb volt 3,5-nél, akkor eleve nem kaphatja meg a támogatást. Az is kizáró ok, ha feltételesen kizártak az iskolából. A végső összeg mindig az aktuális létminimumtól, valamint az előző félév tanulmányi előmenetelétől függ. Legkevesebb 31,28 és legfeljebb 62,56 eurót kaphat a diák havonta.
A legjobb viszont ebben, hogy bármikor kérvényezhető a szociális ösztöndíj: a kérvény benyújtásának hónapjától jár, ha teljesíti a középiskolás a feltételeket.
Ha a következő félévi bizonyítványban pedig jobb jegyeket szerez, akkor az ösztöndíj összege is nőhet. Ez persze fordítva is igaz.
Kapcsolódó cikkünk
A szülőknek nemcsak a tanév elején kell mélyen a zsebükbe nyúlniuk, hanem év közben is rendszeresen pótolni kell a különböző taneszközöket, fizetni kell az esetleges szakköröket, különórákat, az ebédet, a középiskolások közül pedig sokan kollégiumban laknak, vagyis estükben számolni kell a szállással és az utazással összefüggő költségekkel is. Az állam a rossz anyagi körülményekből adódó hátrányos helyzetet némileg úgy kompenzálja, hogy a rászorulóknak szociális ösztöndíjat nyújt.
Az ösztöndíjakat a 245/2008-as számú oktatási törvény szabályozza, miszerint a középfokú oktatási intézményekben tanulók kétféle anyagi támogatásra számíthatnak: megítélhetnek számukra a rossz szociális helyzetűeknek adható ösztöndíjat, illetve intézhetnek motivációs támogatást. A konkrét összeg mindig a létminimum időszerű összegétől, valamint az előző félév tanulmányi előmenetelétől függ. A létminimum mindig július 1-jétől változik, jelenleg egy felnőtt személy esetében 273,99 euró, a közösen elbírált személy esetében 191,14 euró, eltartott gyermek esetében pedig 125,11 euró. De nem elég csak szegénynek lenni, fontos a tanulmányi előmenetel is.
A motivációs ösztöndíj vagy az esetleges egyéb anyagi támogatások – például étkezési, utazási hozzájárulás – már nem függ össze a család anyagi helyzetével, ezt az előmenetel alapján szokták megítélni, hogy így még jobb eredményre ösztönözzék a diákokat. A motivációs ösztöndíj összege legfeljebb a létminimum 65%-a lehet. A duális képzést biztosító iskolákban pedig a gyakorlati képzés során elvégzett produktív munkáért adhatnak némi zsebpénzt, egyfajta „fizetést”, ami a minimális órabér 50–100 százaléka között mozog, munkaadónként változik. Ugyancsak iskolától és a gyakorlati képzést lebonyolító cégtől függően a tanulók kaphatnak étkezési, utazási és lakhatási hozzájárulást is.
Ki jogosult?
Szociális ösztöndíjat igényelhet valamilyen középfokú oktatási intézmény, speciális középiskola, nyolcosztályos gimnázium vagy tanonciskola nappali tagozatos diákja, aki
– anyagi szükséghelyzetben lévő családban él, és a szociális ügyi hivataltól e címen segélyt kap
– családja előző évi összbevételének a tizenkettede (egy hónapra kiszámított bevétele) nem lépte túl a létminimum összegét, miközben a kérvény benyújtásának időpontjában érvényes létminimumot veszik figyelembe.
A támogatást nem hagyhatják jóvá annak a tanulónak, akit feltételesen kizártak az iskolából, vagy az előző félévben a tanulmányi átlaga rosszabb volt 3,5-nél. Az igazgató leállíthatja a már jóváhagyott ösztöndíj folyósítását, ha a diák rendkívül súlyosan megsérti az adott intézmény belső házirendjét, jelentős mértékben romlott az átlaga, nem jár rendesen iskolába.
Ügyintézés
A támogatást abban az iskolában kell igényelni, amelyikbe a gyerek jár, ugyanakkor nem mindegyik intézményben van rá lehetőség. Csak azok a középiskolák folyósíthatnak szociális ösztöndíjat, amelyek erről szerződést kötöttek az Oktatási Információs és Prognosztikai Intézettel (ÚIPŠ). Vagyis először az adott iskola igazgatóságán meg kell érdeklődni, szerződtek-e az említett intézménnyel, s lehet-e ösztöndíjat igényelni. Ha igen, az igazgatóságon beszerezhetők a szükséges nyomtatványok.
A kitöltött kérvényhez csatolni kell a szociális ügyi hivatal igazolását arról, hogy az igénylő családja részesül az anyagi szükséghelyzetben lévőknek nyújtott segélyben, vagy a család előző évi összbevételéről szóló dokumentumot, valamint egy igazolást az ugyanabban a háztartásban közösen elbírált személyek számáról. Vagy az eredeti iratokra, vagy az iskola igazgatója által hitelesített másolatokra van szükség.
Az ösztöndíjat az egész tanév folyamán bármikor lehet kérni, az állami támogatást annak a hónapnak az első napjától hagyják jóvá, amelyikben az igényt benyújtották. A féléves bizonyítvány alapján a támogatás összegét és a jogosultságot felülbírálják, ami azt jelenti, hogy februárban a diáknak ismét elő kell terjesztenie az összes szükséges igazolást a család anyagi helyzetéről és a szükséghelyzetről.
Az ösztöndíjat havonta fizetik ki, általában a hónap 20. és 30. napja között, a pontos dátumot minden iskola maga határozza meg. A pénzt a diák személyesen veszi át, illetve a nyolcosztályos gimnáziumok alsó tagozatosai esetében, vagy ha fennáll a veszély, hogy valaki azonnal elszórná a pénzt, az összeget valamelyik szülőnek adják oda. Ha az ösztöndíjat nem veszik át a megadott időpontban, postai úton is elküldhetik, ám ez esetben leszámítják belőle a postaköltséget.
– A 2,5–3,5 átlagúak az eltartott gyermekre kiszámított létminimum 25%-ának megfelelő ösztöndíjra, azaz 31,28 euróra számíthatnak.
– A 2,0–2,5 átlagúak esetében az ösztöndíj havonta az eltartott gyermekre számított létminimum 35%-a, azaz 43,79 euró.
– Az 1,0–2,5 átlagúaknak az eltartott gyermekre számított létminimum 50%-ának, azaz 62,56 eurónak megfelelő összeget folyósíthatnak.
Középiskolások külföldön
Azok, akik külföldi tapasztalatokat szereznének, megpályázhatják például a Tatra Bank Alapítvány (Nadácia Tatra banky) támogatási programját. Tavaly január 15-től február végig lehetett jelentkezni.
Idén még nem hirdették meg hivatalosan a projektet, de várhatóan – az előző évekhez hasonlóan – jövőre is az év első két hónapjában lesz lehetőség beadni a külföldi ösztöndíj kérelmét.
A bank alapítványa legfeljebb 1 500 euró összegű pénzügyi támogatást nyújt a rövid távú külföldi oktatási események (nyári iskolák, szakmai gyakorlatok, fiatal tudósok számára szervezett versenyek stb.), illetve a hasonló típusú iskolában való féléves vagy egész tanévet felölelő tanulmányok költségeinek egy részének fedezésére. A részletek megtalálhatók a Tatra Bank oldalán.
Arról is hajlamosak vagyunk elfeledkezni, hogy az Erasmus+ program nemcsak az egyetemisták számára biztosít mobilitást, de a középiskolások külföldi – elsősorban rövid távú – kiutazásait is finanszírozza. Az ösztöndíj egészen rugalmas feltételeket biztosít, a részletek erre vonatkozóan megtalálhatóak a vonatkozó honlapon.
Az egyetemistáknak lényegesen több ösztöndíj lehetősége van
A felsőoktatási intézmények hallgatói szintén jogosultak állami támogatásra, ha rossz a szociális helyzetük. A jogosultság megállapításához a család jövedelmi helyzetét és egyéb dokumentumokat kell benyújtani. A támogatás mértéke lényegében a hallgató anyagi helyzetétől függ, és egész évben igényelhető az adott egyetemen. A motivációs ösztöndíjak szintén az az egyetemek biztosítják állami költségvetési forrásból: a pontos feltételek és támogatási összegek intézményenként eltérhetnek.
Ami viszont általánosan igaz, hogy a több ösztöndíjprogramot is kezelő Szlovák Akadémiai Információs Intézet (SAIA) weboldalát érdemes nyomon követni. Adatbázisuk rengeteg lehetőséget kínál, és relevanciájuk, illetve aktualitásuk alapján szűrhetőek a kínálatok.
A már állandó klasszikus viszont egyértelműen az Erasmus+ program, amelynek keretében a hallgatók külföldi tanulmányi és szakmai gyakorlatokra pályázhatnak. Ez az Európai Unió egyik legismertebb oktatási csereprogramja, amely anyagi támogatást is biztosít a résztvevőknek.
Az egyetemek specifikus ösztöndíj-lehetőségeiről az adott intézmény tanulmányi osztályán érdemes érdeklődni.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »