Hibának nevezte az amerikai hírszerzési főnök, hogy egy újságíró is belekerült egy zárt kormányzati kommunikációs láncba Balaskó Réka2025. 03. 27., cs – 08:27
Az amerikai hírszerzési főnök, Tulsi Gabbard hibának nevezte, hogy egy újságíró bekerült egy zárt kormányzati kommunikációs csoportba, amelyben a jemeni húszi lázadók elleni légitámadásról esett szó. Bár minősített információ nem került nyilvánosságra, az ügy érzékenysége miatt vizsgálat indult.
Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzési igazgató a Képviselőház hírszerzési bizottságának meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a Signal üzenetküldő alkalmazásban történt üzenetváltás kényes témát érintett, de csak általánosságokat lehetett belőle megtudni.
Viszont a hírszerzési vezető felhívta a figyelmet arra, hogy az érvényes kormányzati iránymutatás szerint a nehezen feltörhető Signal a javasolt fórum a belső üzenetváltások számára.
A The Atlantic című lap főszerkesztője, Jeffrey Goldberg március 11-én meghívást kapott egy magas rangú kormányzati tisztségviselőket tömörítő Signal-csoportba, amit elfogadott. A csoportban éppen a húszik elleni következő támadásról volt szó. Goldberg a tudomására jutott információkról a múlt héten cikket jelentetett meg a lapban.
A csoport tagjai között volt J. D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) igazgatója, Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke.
Az eset részleteinek kiderítésére a Fehér Ház nemzetbiztonsági bizottsága vizsgálatot indított. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó közölte, hogy felelősséget vállal a történtekért, miután a csoportba szóló meghívót az irodájából küldték el az újságírónak tévedésből.
Donald Trump elnök kedden újságírók előtt közölte, hogy Mike Waltz élvezi a bizalmát, és nem gondolkodik a leváltásán. Az elnök kedden a Newsmax televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy nemzetbiztonsági tanácsadója okult a történtekből.
Az elnök egyúttal emlékeztetett arra, hogy a március 15-i jemeni légitámadás sikeres volt.
Trump a hét elején több megszólalásában „hiteltelen” és bukott médiumnak nevezte az információkat nyilvánosságra hozó lapot.
A The Atlantic szerdán további részleteket hozott nyilvánosságra a belső kommunikációból, így megjelentette Hegseth üzeneteit a művelet időpontjáról és az abban használt fegyverrendszerekről, de azok helyszíneket és célpontokat nem tartalmaztak.
A Képviselőházi Hírszerzési Bizottság szerdai meghallgatásának kiemelt témája volt a belső információ kiszivárgása, és a testület demokrata párti tagjai között volt olyan, aki Hegseth lemondását követelte az eset miatt.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »