Hétfőn kiderülhet, milyen megszorításokat tartalmaz az új konszolidációs csomag Kacsinecz Krisztián2025. 08. 24., v – 14:06
Erik Kaliňák, a Smer EP-képviselője több vitatott kijelentést tett a TA3 politikai vitaműsorában. A kormánykoalíció közelgő gazdasági konszolidációját firtató kérdésekre nem árult el részleteket, ugyanakkor kiállt a vizsgálati fogságban lévő Daniel Bombic mellett, Ukrajna lépéseit pedig terrorista praktikáknak nevezte.
Kaliňák belengette, hogy a kormány már hétfőn bemutathatja az új, feltehetően mintegy 2 milliárd eurós megszorítással járó konszolidációs csomagot, de mivel a tárgyalások még zajlanak, egyetlen konkrét intézkedést sem árult el.
Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákia (PS) alelnöke szerint a kabinet az áfa-kulcsokkal fog „sakkozni”. Emellett rámutatott, hogy a koalíciós képviselők tavaly is megígérték, hogy nem lesz áfa-emelés, aztán mégis lett.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Ma is tárgyaltak a jövő évi költségvetésről és a megszorításokról a Smer, a Hlas és az SNS képviselői, de végeredmény még nincs.
A Koalíciós Tanács ma folytatta a tárgyalásokat az államháztartás konszolidációjáról, tájékoztatta lapunkat a kormányhivatal.
„A Koalíciós Tanács tartja magát ahhoz az alapelvhez, hogy a konszolidáció terheit egyenlő arányban kell viselnie az államnak, a vállalkozói szektornak és a polgároknak”
– írta a tájékoztatójában.
Részleteket azonban ne árultak el, viszont a feltehetően mintegy 2 milliárd eurós megszorítással járó konszolidációs csomagot egy nem létező PS-kormány nyakába próbálják varrni. Szerintük ugyanis azért van szükség a konszolidációra, mert az államháztartást
„az Ódor Lajos által vezetett PS-kormány 2023-ban az EU legrosszabb állapotában hagyott hátra”
– áll a nyilatkozatban. Ódor Lajos azonban mintegy fél évig – 2023 májusától októberig – vezetett egy hivatalnokkormányt, amelynek semmi köze nem volt a Progresszív Szlovákiához, és érdemi hatása sem volt a költségvetésre és az államadósságra.
A koalíciós tanács üléséről csak annyit árul el a nyilatkozta, hogy a pártok megállapodtak a tárgyalások további menetében, a következő ülés augusztus 20-án, szerdán délután lesz. A konszolidációs csomagról csak azután fognak tájékoztatni, ha minden részletkérdésben megállapodtak.
Bombic, a „cionista kolosszus” áldozata
Kaliňák kitért Daniel Bombic, alias Danny Kollár ügyére is, aki ellen szélsőséges bűncselekmények miatt emeltek vádat. A politikus szerint Bombic „teljesen jogtalanul” van előzetes letartóztatásban. A műsorvezető felvetésére, hogy Bombic szerint ő egy „cionista kolosszus” áldozata, Kaliňák azt válaszolta: „ebben lehet valami”.
Arra a felvetésre, hogy Bombic azt üzente a vizsgálati fogságból: többet várt a Smertől, Kaliňák azt mondta: Bombic azt akarja, hogy a kormány lépjen közbe, de szerinte ez nem lehetséges, mert az igazságszolgáltatás független. Ugyanakkor bírálta a bűnüldöző szerveket, mondván: „kettős mérce érvényesül Danny Kollár esetében”.
Kaliňák terrorizmussal vádolja Ukrajnát
A vita egyik legélesebb része Ukrajna és a Barátság kőolajvezeték elleni támadás kapcsán zajlott. Kaliňák úgy véli,
Ukrajna terrorista praktikákat alkalmaz az érdekei érvényesítésére, a vezetéket ért támadást pedig Szlovákia elleni közvetlen támadásnak nevezte.
A politikus azt is állította, hogy Donald Trump Putyinnal való találkozója után jobban megértette a valóságot, „amely elől mi elfordítjuk a szemünket”.
Kapcsolódó cikkünk
Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter a Joj vasárnapi közéleti műsorában a Barátság kőolajvezetéket ért ukrán támadás mellett beszélt a szlovák–brit kapcsolatokról és Gázának nyújtott humanitárius segítségről is.
Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter telefonon beszélt ukrán partnerével, Andrij Szibihával a Barátság kőolajvezetéket ért ukrán támadásokról, amelyen keresztül az orosz olaj áramlik Szlovákiába. „Nemzeti érdekünk, hogy megvédjük ezeket a szállítmányokat” – szögezte le.
„Elmagyaráztam neki, hogy ezek a tevékenységek az ő érdekeiknek sem kedveznek” – mondta Blanár a Joj vasárnapi közéleti műsorában, majd hozzátette:
a Barátság vezetéken érkező orosz olajat a Slovnaft dolgozza fel, amely ezután az Ukrajnába irányuló gázolaj tíz százalékát biztosítja.
Hétfőn Blanár az európai integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettessel is tárgyalni fog.
A külügyminiszter azt is mondta: megérti Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, aki levélben fordult Donald Trump amerikai elnökhöz a Barátság vezetéket ért ukrán támadások miatt, amelyek a Magyarországra irányuló olajszállítást is megzavarták. „Ez az infrastruktúra számunkra nagyon fontos” – szögezte le Blanár.
Az EU többi tagállama intenzíven igyekezett leválni az orosz olajszállításokról, amióta Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát.
Kapcsolódó cikkünk
A legújabb ukrán támadás legalább 5 napra kilőtte a Barátság kőolajvezetéket, ezért Szijjártó és Blanár közösen kéri az Európai Bizottságot, hogy garantálja a két ország kőolajellátását. Orbán Viktor viszont egyenesen Donald Trump amerikai elnöknél panaszkodik, aki üzent Szlovákiának is.
Szlovákia és Magyarország külügyminiszterei közös levélben kérik az Európai Bizottságot, hogy garantálja az orosz kőolajszállításokat. Ezzel a legújabb ukrán támadásra reagáltak. Szerintük a Bizottság erre januárban ígéretet tett.
„Sajnálattal értesítjük Önöket, hogy az elmúlt napokban Ukrajna három támadást hajtott végre a Barátság kőolajvezetéken, amely kulcsszerepet játszik Magyarország és Szlovákia energiabiztonságában”
– írja levelében a két külügyminiszter.
Szijjártó Péter és Juraj Blanár szerint a Barátság kőolajvezeték nélkül nem lehet biztosítani a két ország energiaellátását. Arra hivatkoznak, hogy az EU és tagállamai az elmúlt években több száz milliárd euró értékben nyújtottak támogatást Ukrajnának, ennek okán az ukrán támadások a Barátság kőolajvezeték ellen elfogadhatatlanok.
„Ezért nyomatékosan felszólítjuk az Európai Bizottságot, hogy haladéktalanul teljesítse a fent említett nyilatkozatban foglalt kötelezettségvállalásait, és garantálja tagállamai energiaellátásának biztonságát”
– áll a levélben.
Orbán Viktor viszont egyenesen Donald Trumpnál panaszolta be Ukrajnát, vette észre a Telex a Magyar Nemzet hírét. Trump Orbán kinyomtatott levelére írta, hogy nem örül annak, hogy ezt hallja.
„Nagyon dühös vagyok miatta. Mondd meg ezt Szlovákiának is”
– írta rá Orbán levelére a szokásos fekete filctollával. Majd hozzátette, hogy Orbán a „nagy barátja”.
Kapcsolódó cikkünk
Leállt a kőolajszállítás Szlovákiába a Barátság (Družba) kőolajvezetéken keresztül, erősítette meg a Transpetrol. Arról, hogy az orosz olaj nem jut el Magyarországra egy transzformátorállomás elleni ukrán támadás miatt, ma már Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is beszámolt. Az ukrán hadsereg elismerte, ők lőtték szét az állomást. Denisa Saková szerint van elég tartaléka Szlovákiának.
A Transpetrol azt állítja, hogy nem ismeri a leállás pontos okát, amely Szlovákia területén kívül történt. Hozzátették azonban, hogy „a kőolaj szállítása Szlovákia területén biztosított és a tervnek megfelelően zajlik”.
Szijjártó a kiesést egy ukrán támadással hozta összefüggésbe.
Saková: az ellátás nincs veszélyben
Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszter is megerősítette, hogy leállt a kőolajszállítás a Barátság kőolajvezetéken. Információik szerint az orosz fél megígérte, hogy mielőbb helyreállítják a megrongált berendezéseket, hogy újra tudják indítani a szállítást. Szlovákia és a régió kőolajellátása azonban nincs veszélyben, állítja a miniszter.
„Szlovákia felkészült egy hosszabb kiesésre is, rendelkezésre állnak a stratégiai kőolajtartalékok”
– mondta a miniszter. Emellett dolgoznak a kőolajbeszerzés diverzifikálásán is, vagyis más útvonalakon is tudnak kőolajat beszerezni.
A Szlovákiába irányuló olajszállítás leállásáról múlt héten Karel Hirman (Demokraták) volt gazdasági miniszter számolt be. Indokként a Barátság vezeték egyik kulcsfontosságú oroszországi állomásának bombázását nevezte meg. Hirman ma is megerősítette, hogy a szállítás az olajvezetéken azóta sem állt helyre, és egyelőre nem világos, mikor fog újraindulni.
A Slovnaft finomító múlt héten Hirman állításaira reagálva azt közölte, hogy az olajszállítás a menetrendnek megfelelően zajlik.
Valóban az ukránok lőtték szét a szivattyúállomást
Az ukrán hadsereg ma megerősítette, hogy valóban ők lőttek szét egy szivattyúállomást a Barátság kőolajvezetéken Nyikolszkoje mellett, Tambov régióban. A berendezésben tűz ütött ki, a szivattyúállomás teljesen leállt.
„A Nyikolszkoje szivattyúállomás az Orosz Föderáció gazdasági infrastruktúrájának a része, bekapcsolódik a megszálló egységek ellátásába”
– indokolta a támadást a hadsereg vezetése
(Denník N, čtk, tasr)
Két és fél év volt rá, de mégsem váltottuk ki az orosz kőolajat
Az utóbbi hetekben több szivattyúállomást is ukrán találat ért, de ezek eddig csak egy-két napos kiesést okoztak, a Slovnaft és a MOL saját tartalékaiból tudta biztosítani a feldolgozás folyamatosságát.
A kormány bírálói azt kifogásolják, hogy mindkét országnak több éve volt az orosz-ukrán háború kitörése óta arra, hogy diverzifikálja a kőolajszállításokat, de nem tettek meg mindent ennek érdekében. Jelenleg az egyedüli alternatíva a Horvátországon át vezető Adria kőolajvezeték, ennek a kapacitása azonban csak szűkösen elegendő arra, hogy ellássa a Mol százhalombattai és a Slovnaft pozsonyi kőolajfinomítóját.
Az Európai Unió a következő években teljesen el akar szakadni az orosz kőolajtól, mivel Oroszország ezt gyakran fegyverként használja: a szállítás leállításával bünteti az adott országot, ha nem neki tetszően cselekszik.
Nem vagyunk brit gyarmat
A miniszter a műsorban üzent Nagy-Britanniának is:
„tudatosítania kell, nem vagyunk a gyarmata, és tiszteletben kell tartania szuverenitásunkat”.
Blanár ismét bírálta, hogy Nagy-Britanniából pénzek érkeztek a választási kalkulátor és egy olyan kampány támogatására, amely a fiatalokat igyekezett mozgósítani a 2023-as parlamenti választásokon való részvételre.
A miniszter kifogásolta, hogy a távozó brit nagykövetet, Nigel Baker interjút adott a Denník N-nek, „amely teljes mértékben a kormány ellen van”. Baker egyebek mellett azt mondta, szomorú, hogy első beidézését éppen egy szövetségestől kapta, utalva ezzel a szlovák fél eljárására.
Robert Fico nemrég egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Nagy-Britannia beavatkozott a szlovák választásokba. Szerinte az Egyesült Királyság a Smer rovására támogatta a választási kalkulátor projektet, valamint a részvétel növelésére irányuló kampányt a 2023-as őszi választások előtt. Ezt követően a szlovák külügyminisztérium be is rendelte Bakert.
„Kommunikálunk a brit féllel, és elvárjuk, hogy augusztusig választ adjon a kérdéseinkre, valamint leállítson minden tevékenységet a területünkön, ha van még ilyen folyamatban”
– mondta Blanár.
Szlovákia is csatlakozott a Gázát érintő humanitárius segítségnyújtáshoz
Hozzátette ugyanakkor, hogy szerinte a szlovák–brit kapcsolatok nem romlottak meg, és más területeken együttműködnek, például a Gázai övezet lakosságát érintő humanitárius segítségnyújtásban.
A miniszter elmondása szerint Szlovákia a 2023 októberében kirobbant izraeli–Hamász konfliktus kezdete óta humanitárius segítséget nyújt a Gázai övezet lakosságának. Átfogó jellegű segítségről van szó, pénzügyi, anyagi és egészségügyi támogatást is tartalmaz, összesen közel 200 000 euró értékben. Szlovákia emellett partnerszövetséges országokkal együtt hét orvosi evakuációt szervezett gázai gyermekpáciensek számára.
Dubéci szerint Szlovákiának diverzifikálnia kellene energiaforrásait, és nem szabadna „Oroszország fogságában” maradnia. „Ez sikerült a balkáni országoknak és Csehországnak is, nem látom be, miért ne tudná megtenni Szlovákia is” – fogalmazott.
Kaliňák erre azt mondta, hogy ez csupán azt jelentené, hogy az egyik „függőséget” lecseréljük egy másikra, konkrétan az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgázra.
A PS alelnöke emlékeztetett arra is, hogy ma egyedül Vlagyimir Putyin utasítja el a tűzszünetet, miközben azt Donald Trump, az EU és Ukrajna is szorgalmazza. Kaliňák erre reagálva elismerte: ő maga is „boldogtalan” amiatt, hogy még mindig nincs tűzszünet Ukrajnában.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »


