Háztartás: Ajtó- és ablakszigetelés házilag

Háztartás: Ajtó- és ablakszigetelés házilag

A közelgő fűtési idény miatt egyre több házban válik aktuálissá a nyílászárók állapotának ellenőrzése. Ha cserére még nem érett meg a helyzet, sokat segíthet, ha leszigeteljük a problémás helyeket, mert ezzel a fűtésszámlát is csökkenthetjük.

Az ajtók és ablakok szigetelése nem feltétlenül igényel szakembert, némi kézügyességgel bárki elvégezheti. Ha meg akarunk győződni róla, hol szökik el a meleg, vezessünk végig egy meggyújtott öngyújtót vagy egy gyertyalángot az ablakkeret mentén. Ahol rés van, ott a láng biztosan megmozdul.

Tömítés, habszalag, akril
A barkácsáruházakban a szigetelőanyagok széles skáláját kínálják. Nyomhatunk a résekbe akrilt, csökkenthetjük a rések méretét öntapadó habszalaggal.
Hatékonyabbak a tömítőcsíkok, amelyek néhány háztartási boltban folyóméterben is kaphatók. Háromféle profil ismert, az E, a P és a D profil, a szalagok keresztmetszete ugyanis ezeknek a betűknek az alakját idézi. A legvékonyabb résekre alkalmazzuk az E, a 2,5–5 mm-es résekre a P, az ennél vastagabb résekre pedig a D profilú tömítőcsíkokat.
A tömítőcsíkok felhelyezése után az ajtó vagy ablak nehezebben záródik majd, ez viszont természetes, és idővel javul, mert a szigetelés felveszi a rések alakját. A terheléstől függően a tömítőcsíkok 8–10 évet is kibírhatnak az ajtókon, ablakokon.

ablakszigetelés

Új ablak is szelelhet
Műanyag és alumínium nyílászárók esetén megvizsgáljuk, nincs-e valahol megsérülve a keret belső peremén a tömítőgumi. Ha ez mindenhol ép, alkalmazhatjuk a papírtesztet. Egy A4-es papírlapra rácsukjuk az ablakszárnyat, és azon a részen, ahol könnyedén ki tudjuk húzni alóla a papírt, ott biztosan nem zár jól az ablak. Nagy valószínűséggel a zsanérokat kell majd megfelelően beállítani. Ez teljesen újonnan beszerelt ablakoknál is előfordulhat, ugyanis bár a gyárban megfelelően beállítják a zsanérokat, a szállítás közben is elmozdulhatnak. Az évek során szintén érik az ablakot hatások (épület mozgása, hideg-meleg, ütések), amelyek szükségessé tehetik a zsanérok beállítását.
Ezt legtöbb esetben imbuszkulccsal végezhetjük el, az alsó és a felső zsanérokon is (miután a műanyag zsanérfedőket eltávolítottuk).

Hírdetés

Ablakszigetelő fóliák
Kevésbé elterjedt, viszont hatékony megoldás az ablakszigetelő fólia. Egy öntapadó és átlátszó fóliarétegről van szó, amelyet az ablakkeret belső felére ragasztanak fel, így az egy plusz légkamrát hoz létre az ablaktáblán, javítva az üveg hőszigetelő képességét.

Ablakpárnák, huzatfogók
Akár szigetelünk, akár nem, az ablakpárnák mindenképpen jó szolgálatot tesznek a tél folyamán. Legtöbb esetben valamilyen textillel bevont lapszivacsról van szó, amely az ablakkeretbe helyezve elállja a huzat útját, ezáltal csökkenti. Bár hatékonyságuk a hőszigetelés tekintetében nem említhető egy lapon a fenti megoldásokkal, esztétikai szempontok miatt is alkalmazzák őket, mert sokféle alakban és színben kaphatók.

ablakszigetelés

A nyílászárók hatékony szigetelésével sokat spórolhatunk a fűtésen. Ügyeljünk azonban arra is, hogy ne zárjuk le az összes nyílászárót hermetikusan, mert minimális légmozgásra minden épületben szükség van, anélkül ugyanis megnő a veszélye a penész kialakulásának.

Kovács Ferdinánd


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »