Dr. Anna Vachulovát, a Szlovák Kardiológiai Társaság elnökét kérdeztük.
Mikor beszélhetünk magas vérnyomásról?
A nemzetközi szakmai társaságok legfrissebb ajánlásai szerint az orvosi rendelőben kétszer egymás után mért 140/90 Hg/mm feletti vérnyomás már magasnak tekinthető.
Miért veszélyes?
A kezeletlen vagy rosszul kezelt magas vérnyomás szív- és érrendszer betegségeket okoz. Károsodik a vese, és a beteg dialízisen köthet ki. A kezeletlen magas vérnyomás károsíthatja a szemet és demenciához vezethet.
Milyen a gyógyszerellátás Szlovákiában?
Az a legjobb, ha egy tablettában két hatóanyagot kap a beteg, ezt nevezzük fix kombinációnak. A beteg olyan helyre tegye a gyógyszert, hogy reggeli után ne felejtse el bevenni. Szlovákiában rengeteg fix kombinációjú gyógyszer kapható, mindenki „testre szabott” készítményt kap. Több fejlett országgal összehasonlítva Szlovákiában nagyon jók a kezelés lehetőségei. Gondot az jelent, hogy a beteg nem mindig működik együtt az orvossal, nem veszi komolyan ajánlásait. Azt hiszi, hogy ha néhány évig szedi a tablettát, utána nyugodtan félreteheti. Tudni kell, hogy a magas vérnyomás krónikus, rendszerint az élet végéig tartó betegség.
Meg lehet gyógyítani?
Kezelhető, de nem gyógyítható a magas vérnyomás. A kezelés általában az élet végégig tart. Az első lépés az életmód megváltoztatása: vagyis csökkenteni kell a só- és alkoholfogyasztást, többet mozogni, kerülni a stresszt, többet aludni, pihenni, örülni az életnek. Ám sokan nem tartanak ki a változások mellett, rövid időn belül visszatérnek a rossz szokásokhoz. Ilyenkor gyógyszeres kezelést ajánlunk.
Mi történik, ha a beteg abbahagyja a gyógyszer szedését?
Ismét megemelkedik a vérnyomása. Az ilyen beteg könnyen agyi érkatasztrófával, trombózissal kerülhet a kórházba. Hirtelen szívritmuszavar léphet fel vagy infarktust kaphat. Idővel szívelégtelenség alakulhat ki. Kezdetben jól is érezheti magát, miután kihagyta a gyógyszereket, de a valóságban ez nem más, mint hazardírozás az élettel.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »