Idén augusztusban a Kárpát-medence, és mára Európa legnagyobb hagyományőrző ünnepére megépül egy hatalmas nomád tábor Bugacon. A 2025. évi Ősök Napja ünnepre felépülő jurta falu a sztyeppei lovasnomád népek és kiemelten a honfoglalás kori magyarok életébe enged bepillantást. A mostani cikkünkben szeretnénk kis betekintést nyújtani az augusztusi ünnepre felépülő jurta falu életébe, és benne lakó hagyományőrzők mindennapjaiba.
Ősök Napja – jurtafalu
A korabeli utazók és források révén tudjuk, hogy a magyarság nemezsátrakban lakott és még egy-két évszázaddal a Honfoglalás után, az állandó települések kialakulása mellet is rengeteg jurta -sátor és jurtatelep volt látható országszerte. A jurták (magyarul sátrak- törökül satir, de mivel ez többféle sátrat is jelenthet nem tudjuk pontosan milyen szót használtak a jurta – megjelölésére. A yurt ősi türk szó, jelentése ház, otthon.) a sztyeppei lovasnomád népek minden fontosabb igényét kielégítő otthonai voltak.
Ősök Napja – jurták
Létrehozásuk magas fokú faműves és egyéb kézműves (nemezkészítés, szőnyegszövés) tudást igényel. Sokkal fejlettebb mesterségbeli tudás kell hozzá, mint egy faház vagy egy vályogház felépítéséhez, amelyre őseink szintén képesek voltak de ezekre kevésbé volt szükségük életmódjukból kifolyólag.
Ősök Napja – jurta belülről
A 2025-ös Ősök Napja ünnepen, elhatárolt területen felépülő nomád táborban megjelenik a honfoglalók jurtája mellett a X. századi hadi tábor is, mely teljesen korhű életmódot mutat be. Lehetőséget szeretnénk biztosítani minden csapatnak, akiknek jurtájuk van, hogy részt vegyenek a falu életében. Azonban a jurtatáborban való életnek szigorú követelményei is vannak. A falu lakóinak egyfajta rendtartás szerint kell a kialakított korhű hangulatot megteremteni, és e szerint élni az ünnep napjai alatt.
Életkép – a tábor harcosainak felszerelése
Csak annak van módja ebben a táborban megszállni, aki jurtával érkezik vagy csatlakozik valamelyik táborlakó hagyományőrző csapathoz. Kérjük, a három nap alatt viselkedésetekkel is legyetek méltók őseink szelleméhez. Akik komolyan veszik a hagyományőrzést, azoknak úgysem kell a figyelmét erre felhívnunk.
Hagyományőrző csapat (Bagatur) az óriás jurta előtt
A táborban lehetőleg X. századi, vagy a népvándorlások korának megfelelő hagyományőrző ruházatot kell viselni. Törekedni kell arra, hogy a táborlakók használati tárgyai is lehetőleg a fenti korszakokat idézzék. Például szerezzetek be magatoknak fa, cserép, vagy fém evőeszközöket – a műanyag használati eszközöket “száműzzük”. (Néhány alapvető viselettípust a honlapunkon is közzétettünk: amely ide kattintva elérhető.)
Fontos a korszakot idéző hangulat megteremtése
Az Ősök Napjára felépülő hatalmas nomád tábor, egyik része a hun korszakot fogja megidézni. A hagyományőrző táborral szemben az Ősök Sátrai mellett épül fel – az elmúlt ünnepeinken már bemutatott „Atilla Sátra”– a világ legnagyobb fából készült óriás jurtája. Az óriási jurtában új nagyszabású régészetei-antropológiai kiállítást rendezünk be. A tárlat mellett, a hatalmas jurtában ismét megtekinthető lesz a Hunok bejövetele című panorámakép, mely a Kárpát-medencéből irányított Hun Birodalomnak állít emléket. Az idei kiállítás számtalan új elemet fog tartalmazni, eddig sehol nem kiállított antropológiai és régészeti leleteket tekinthet meg az érdeklődő közönség. Az idei egyedülálló antropológiai és régészeti kiállításon izgalmas meglepetésekkel készülünk. Az „Ősök Sátrai” két kiállító óriásjurta egyikében a honfoglaló elit kincseiről – a tarsolylemezekről – csodálható meg egy kiállítás, a másik óriásjurtában pedig történelmi íjrekonstrukciós kiállítás és bemutató lesz megtekinthető.
Kiállítás az „Atilla Sátra” óriásjurtában
Honfoglalás-kori magyar család viselete – az Ősök Sátra kiállító jurtában
Atilla Sátra – kiállítójurta
A Hatalmas jurta falu épül a 2025. évi Ősök Napjára bejegyzés először Kurultáj-én jelent meg.
Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »


