Idén augusztusban Európa legnagyobb hagyományőrző ünnepére megépül egy hatalmas nomád tábor Bugacon. A 2022. évi Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésre felépülő jurta falu a sztyeppei lovasnomád népek és kiemelten a honfoglalás kori magyarok életébe enged bepillantást. A mostani cikkünkben szeretnénk kis betekintést nyújtani az augusztusi ünnepre felépülő jurta falu életébe, és benne lakó hagyományőrzők mindennapjaiba.
A korabeli utazók és források révén tudjuk, hogy a magyarság nemezsátrakban lakott és még egy-két évszázaddal a Honfoglalás után, az állandó települések kialakulása mellet is rengeteg jurta -sátor és jurtatelep volt látható országszerte. A jurták (magyarul sátrak- törökül satir, de mivel ez többféle sátrat is jelenthet nem tudjuk pontosan milyen szót használtak a jurta- megjelölésére. A yurt ősi türk szó, jelentése ház, otthon.) a sztyeppei lovasnomád népek minden fontosabb igényét kielégítő otthonai voltak.
Létrehozásuk magas fokú faműves és egyéb kézműves (nemezkészítés, szőnyegszövés) tudást igényel. Sokkal fejlettebb mesterségbeli tudás kell hozzá, mint egy faház vagy egy vályogház felépítéséhez, amelyre őseink szintén képesek voltak de ezekre kevésbé volt szükségük életmódjukból kifolyólag.
A 2022-es Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésen, elhatárolt területen felépülő nomád táborban megjelenik a honfoglalók jurtája mellett a X. századi hadi tábor is, mely teljesen korhű életmódot mutat be. Lehetőséget szeretnénk biztosítani minden csapatnak, akiknek jurtájuk van, hogy részt vegyenek a falu életében. Azonban a jurtatáborban való életnek szigorú követelményei is vannak. A falu lakóinak egyfajta rendtartás szerint kell a kialakított korhű hangulatot megteremteni, és e szerint élni az ünnep napjai alatt.
Csak annak van módja ebben a táborban megszállni, aki jurtával érkezik vagy csatlakozik valamelyik táborlakó hagyományőrző csapathoz. Kérjük, a három nap alatt viselkedésetekkel is legyetek méltók őseink szelleméhez. Akik komolyan veszik a hagyományőrzést, azoknak úgysem kell a figyelmét erre felhívnunk.
A táborban lehetőleg X. századi, vagy a népvándorlások korának megfelelő hagyományőrző ruházatot kell viselni. Törekedni kell arra, hogy a táborlakók használati tárgyai is lehetőleg a fenti korszakokat idézzék. Például szerezzetek be magatoknak fa, cserép, vagy fém evőeszközöket – a műanyag használati eszközöket “száműzzük”. (Néhány alapvető viselettípust a honlapunkon is közzétettünk: https://kurultaj.hu/2022/07/oseink-ruhazata-viseletajanlo/)
A Kurultajra felépülő hatalmas nomád tábor, egyik része a hun korszakot fogja megidézni. A hagyományőrző tábor mellett az Ősök Sátrai mellett épül fel – az elmúlt Kurultájokon már bemutatott – világ legnagyobb fából készült óriás jurtája. Az óriási jurtában nagyszabású kiállítást rendezünk be. A hatalmas jurtában ismét megtekinthető lesz a Hunok bejövetele című panorámakép, mely a Kárpát-medencéből irányított Hun Birodalomnak állít emléket. Az idei kiállítás számtalan új elemet fog tartalmazni, eddig sehol nem kiállított antropológiai és régészeti leleteket tekinthet meg az érdeklődő közönség. Az elmúlt években készültek el a legújabb tudományos arcrekonstrukciók Kárpát-medencei hun vezéri leletekből, megtekinthettük az avar és besenyő harcosok képmásait. Az idei egyedülálló antropológiai és régészeti kiállításon izgalmas meglepetésekkel készülünk. Az idei látványos kiállítás-együttesünkről, most csak a kiállításaink címeit ismertetjük, bőbebb leírás a szemkápráztató tárlatokról az alábbi cikkben olvasató: https://kurultaj.hu/2022/07/hunok-es-utodaik-latvanyos-kiallitas-a-kurultajon/
Az Atilla Sátra, illetve az Ősök Sátrai kiállításai a 2022-es Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésen
Atilla Sátra (óriás jurta):
“Hunok és utódaik”, nagyszabású és látványos régészeti – antropológia kiállítások:
– “A hunok hagyatéka és Árpád népe”, régészeti – antropológia kiállítás (Magyar-Turán Alapítvány, Magyar Természettudományi Múzeum).
– A hunok öröksége, válogatás a nagyszéksóstói hun aranykicsből (a szegedi Móra Ferenc Múzeumból)
– Hun utódnépek, a tavaly feltárt különleges leletek kiállítása, Babarcról
– Hun lovas előkelő – Marosszentgyörgyről
„Ősök Arcképcsarnoka” antropológiai kiállítás
Ősök Sátrai:
Szarmata, avar, hun és honfoglaló magyar – régészeti és antropológiai kiállítások
“Hun, avar, magyar, besenyő, kun, török — műtárgyak a Magyar Nemzeti Múzeumból” – A Magyar Nemzeti Múzeum tárlata
Nemezjurta – életmód kiállítás
Íjkészítést és a visszacsapó íjak típusait és használatát bemutató kiállító jurta
Bőbebb leírás a szemkápráztató tárlatokról az alábbi cikkben olvasató: https://kurultaj.hu/2022/07/hunok-es-utodaik-latvanyos-kiallitas-a-kurultajon/
Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »