Ismeretlen pártnevek is vannak az ÁSZ látókörében.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) támogatta a rendszeres költségvetési támogatásban nem részesülő pártoknál a gazdálkodás törvényességének és átláthatóságának javulását. Az ÁSZ ellenőrzése három pártnál eleve alacsony kockázatot mutatott, míg – a számvevőszék figyelemfelhívására – 13 párt már az ellenőrzés során javított gazdálkodásának törvényességén és átláthatóságán, valamint további hét tett azóta intézkedéseket, amelyek következtében kockázataik lényegesen csökkentek – közölte a szervezet kedden.
Az ÁSZ hírportálján közzétett tájékoztatóban azt írták, a számvevőszék 2020-ban és 2021-ben elvégezte a Magyarországon bejegyzett összes olyan párt ellenőrzését, amelyek nem részesülnek rendszeres költségvetési támogatásban. A 173 pártot érintő átfogó ellenőrzésről készült jelentés elérhető az ÁSZ honlapján.
Hozzátették: az átvilágítás társadalmi jelentőségét az adta, hogy egy választáson – a törvényi feltételek teljesítése esetén – ezek a pártok is állíthatnak országos listát, jelölteket, közreműködhetnek a népakarat kinyilvánításában, és ehhez jelentős mértékű költségvetési támogatást, közpénzt kaphatnak, ezért közérdek, hogy az átláthatóságuk és elszámoltathatóságuk biztosított legyen.
Ennek előmozdítása érdekében a számvevőszéki ellenőrzés rámutatott a pártok gazdálkodásának átláthatóságát biztosító alapvető elvárásokra és az átláthatóságot veszélyeztető kockázatokra.
Az ellenőrzés során három párt – az Alternatíva Párt, az AQUILA Párt és a Magyar Liberális Párt – teljesítette a pénzügyikimutatás-készítési és -közzétételi kötelezettségét, náluk a kockázat alacsony volt.
Az ÁSZ felhívására 13 párt – a Magyar Munkáspárt, a Magyar Nemzeti Mozgalom és a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja, a Fiatalok Rendszerformáló Összetartó Civil Csoportja, a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt, a Le az Adók 75%-ával Párt, a Magyarországi Munkáspárt 2006 – Európai Baloldal, a Magyar Szociális Párt, a Mi Hazánk Mozgalom, a Nemzeti Szolidaritás, az Online Marketing Hálózat, a Platón Párt, és a Zöldek, és a Normális Emberek Pártja – már az ellenőrzés során javított a gazdálkodásának törvényességén és átláthatóságán.
Az ÁSZ ellenőrzésének hatására további hét párt – az Új Magyar Front Mozgalom Párt, az Együtt az új Magyarországért 2018 Párt, a Magyar Demokráciáért és Hazáért Párt, az Összefogás a Civilekért Párt, a Magyar Idealisták Szövetsége, a Nemzeti Baloldal Párt, valamint a Demokratikus Karta Párt – intézkedett a törvényes és átlátható gazdálkodás feltételeinek kialakítása és igazolása érdekében. Emellett kilenc párt a megszűnéséről tájékoztatta az ÁSZ-t.
Mindezek alapján az ellenőrzés, valamint az ÁSZ törvényben biztosított eszközei erősítették – a három alacsony gazdálkodási kockázatú párt mellett – húsz párt jogkövető magatartását, felkészültségét a közpénzek felhasználására – írták.
A költségvetési támogatással való elszámoltathatóság és a működés törvényessége területén egyes pártoknál fennmaradt kockázatokról az ÁSZ tájékoztatta az illetékes hatóságokat is – jegyezték meg.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »