Amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra szólította fel a világ férfiajit, hogy álljanak be a nemzetközi légióba, és harcoljanak Ukrajna oldalán a háborúban, több ezer katona reagált a felhívására világszerte.
Szlovákiában azonban büntetendő, ha valaki egy idegen hadseregben harcol, ezért azoknak a szlovák állampolgároknak, akik harcolni szeretnének Ukrajnában, először kivételt kell kapniuk az állam vezetésétől. A Nový čas napilap utánajárt, hányan szeretnének Szlovákiából harcba menni.
Az ukrán jelentések szerint a nemzetközi légióba eddig már mintegy 20 ezer érdeklődő jelentkezett a világ 52 országából.
„Kulcsfontosságú bizonyítéka lesz ez az országunknak nyújtott támogatásuknak” – ösztönzött Zelenszkij a felhívásában. Twitteroldalán Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter is katonákat toborzott. „Az Ukrajnát és a világrendet a Nemzetközi Légióban megvédeni hajlandó külföldieket arra kérem, hogy forduljanak az országaikban lévő ukrajnai diplomáciai képviselethez.
Együtt legyőztük Hitlert, és legyőzzük Putyint is”
– írta. Több száz cseh szinte azonnal érdeklődést mutatott az orosz agresszor és az orosz hadsereg elleni harc iránt, Miloš Zeman elnök pedig kijelentette, hogy támogatni fogja az ilyen kérelmeket. Legutóbb az ottani minisztérium azt közölte, hogy 500 kérelmet regisztráltak az ukrán fegyveres erőkhöz való csatlakozásra.
Szlovákiában kicsit visszafogottabb az érdeklődés, de nálunk is akadnak olyanok, akik harcolni szeretnének szomszédaink oldalán.
Jelenleg hét szlovák állampolgár hivatalos kérelmét tartjuk nyilván. Megértjük az állampolgárok felháborodását Oroszország indokolatlan agressziója miatt, a védelmi tárca azonban nem javasolja Szlovákia állampolgárainak, hogy részt vegyenek részt ilyen tevékenységekben”
– jelentette ki Martina Kovaľ Kakaščíková, a tárca szóvivője. „Továbbra is érvényes, hogy Szlovákia nem kíván részt venni a háborúban” – tette hozzá. A törvény értelmében a külföldön más államok érdekeiért folytatott harcokban való részvétel tiltása alól csak a legfőbb alkotmányos közszereplő adhat kivételt.
A hatályos jogszabályok szerint csak az államfő beleegyezésével lehet külföldi hadseregben harcolni, hozzá azonban még nem érkezett erre vonatkozó kérelem.
Az államfő eddig még nem döntött ilyen kérelemről, az utóbbi időben azonban fokozott érdeklődés mutatkozik az ukrán hadseregben való szolgálattal kapcsolatos információk iránt.
Eddig körülbelül 80 állampolgár fordult hozzá ilyen jellegű kérdéssel” – mondta Martin Strižinec, az államfő szóvivője.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »