Hallhatóvá vált egy háromezer éves egyiptomi múmia hangja

Hallhatóvá vált egy háromezer éves egyiptomi múmia hangja

Kutatóknak sikerült életre kelteni egy háromezer éves egyiptomi múmia hangját: háromdimenziós nyomtatással, képalkotó eljárással és egy elektronikus gégefővel újraalkották a múmia hangképző szervének nagy részét.

A Scientific Reports című tudományos folyóiratban csütörtökön bemutatott tanulmány szerzői szerint új módszerük lehetővé tette egyetlen – az e és az a magánhangzó közötti – hang megszólaltatását.

A kísérteties hang valószínűleg nem pontosan tükrözi Nesziámon egyiptomi pap beszédét, akinek múmiáját a Leedsi Városi Múzeumban őrzik, és amellyel a kutatók dolgoztak.

Azért választották a pap múmiáját, mert a nyelv nagy része az enyészeté lett az elmúlt háromezer évben. A pap XI. Rámszesz fáraó uralkodása idején élt Kr.e. 1099 és 1069 kötött. Théba papjaként valószínűleg erős hangja volt a rituálékhoz.

Hírdetés

„Hangképző szervei jelen állásában egy hiteles hangot alkottunk, nem számítottunk pontos beszédegyezésre nyelvének állapota alapján” – mondta David M. Howard, a londoni Royal Holloway College kutatója, a tanulmány társszerzője.

Ez a modell egyedül kevés teljes szavak vagy mondatok szintetizálásához – közölték a kutatók. Ehhez szükség lenne a hangképző szervek hangteljesítményének ismeretére. Most ennek megvalósításán dolgoznak.

John Schofield, a Yorki Egyetem régésze, a tanulmány társszerzője kiemelte: ez a technika felhasználható arra, hogy segítse az embereket a történelmi örökség interpretálásában. „Amikor a látogatók a múlttal találkoznak, az egy vizuális találkozás.

Egy ilyen hanggal ezt megváltoztathatjuk, és a találkozást többdimenzióssá tehetjük” – magyarázta. „Semmi sem személyesebb, mint valakinek a hangja, ezért azt gondoljuk, hogy egy ilyen régi hangot hallani, feledhetetlen tapasztalat, életre kelnek az olyan történelmi helyek, mint a karnaki Nesziámon-templom.”


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »