Halál a viktoriánus tapétákban

Halál a viktoriánus tapétákban

A kapzsiság bizony felülkerekedett a köpönyegforgató William Morris gyáros és részvényes erkölcsiségén. Az arzén rejtőzködő gyilkosként szedte áldozatait a családok otthonaiban, de a brit gazdaságban is nagy szerepet játszott.

Még a Türelem című vígopera librettistája, W.S. Gilbert is belevette szövegébe a kor nagy botrányát. A célpont William Morris textiltervező volt, aki a század felkapott színét reklámozta: az élénkzöldet, amelyet eredetileg egy svéd laboratóriumban állítottak elő. Miután Nagy-Britannia legdivatosabb otthonaiban sorra ütötte fel fejét egy rejtélyes megbetegedés, Morris tapétáit – amelyektől még Viktória királynő háza sem volt mentes – arzénnel teli gyilkosokként emlegették. A tervező kétségbeesetten próbált elhatárolódni a balhétól, de többen fel is jelentették.

Morris, az 1860-as évektől készített tizenegy tervéből kilenc tartalmazott arzént, de folyamatosan tagadta bűnösséget, és elítélte az általa „arzénpániknak” nevezett jelenséget. Az egészet a betegeik megfelelő diagnosztizálására képtelen orvosok koholmányának tartotta. Véleménye szerint a megmagyarázhatatlan betegségeket „a vécének kell tulajdonítani, amely szerintem minden betegség forrása”. Bár ez siralmasan nevetséges kifogásnak tűnhet, mégis volt némi alapja.

Florence Nightingale katonák ezreinek életét mentette meg azzal, hogy alapvető higiéniai intézkedéseket vezetett be, mégsem volt hajlandó elfogadni a baktériumok létezését. Ehelyett ragaszkodott ahhoz a hagyományos meggyőződéshez, hogy a betegségeket a rossz gázok, az úgynevezett miazmák, például a rothadó ételekből vagy mocsarakból áradó mérgező bűz okozza. Ez az elmélet egyébként évszázadokon át kitartott, és rengeteg bizonyíték akadt, amely látszólag alátámasztotta. Például a többször is visszatérő kolera, ami leghevesebben az igen piszkos nyomornegyedekben tombolt. A miazma hívei ezért még azt követően is kételkedtek, hogy 1854-ben John Snow a vízellátásra vezette vissza a Sohóban kitört járványt.

A legvehemensebb viták Londonban voltak, ahol a Temze minősége évtizedek óta romlott. A folyó színe és szaga naponta emlékeztetett arra, hogy a város szó szerint túlcsordult. A középkori vízelvezető rendszer már nem tudott megbirkózni az egyre növekvő lakossággal. És ezen a ponton térünk vissza Morris felvetéséhez: a vécékhez, amelyek tartalma gyakran egyenesen a folyóba ürült. Ráadásul a bűzös, mérgező füstök kiszivárogtak az ócska csöveken keresztül a levegőbe.

1828-ban egy királyi bizottság egyetértett abban, hogy valamit tenni kell. A kormány azonban nem hozott döntést, egészen 1858-ig, a Nagy Bűz nyaráig, amikor a hőmérséklet hirtelen magasba szökött, a vízszint lecsökkent, és tekintve, hogy a parlament a Temze mellett áll, a szag olyan elviselhetetlenné vált, hogy végre léptek. Új törvényeket fogadtak el, és nekiláttak a ma is működő földalatti csatornahálózat megépítésének. De még azután is, hogy a szennyvizet hatalmas alagutakban messzire elszállították, a vízművek kéményei a keletkező gázokat a légkörbe engedték. A Morrishoz hasonló miazma-pártiak pedig ezeket a mérgező felhőket tették az egészségügyi problémák felelősévé.

Hírdetés

Az arzénzöld – figyelmeztetett a Punch (szatirikus hetilap) újságírója – „a halál és sír árnyalata”. De túl késő volt: a 19. század elejétől kezdve ez az olcsó színezék az édességeket, a papírt, a ruhákat, a festéket és más háztartási cikkeket rettentően élénk színűvé tette. Különösen népszerűek voltak a művirágok, amelyeket alulfizetett (gyerek)munkások készítettek, akik naponta akár 16 órát is eltöltöttek festéssel. Az orvosok a számtalan bőrfekélyt, gyomorfájást és hányást a műhelyek körül lebegői „ördögi pornak” tulajdonították. Egészen 1861-ig – amikor is egy virágkészítő iszonyú kínok között meghalt –, nem történt intézkedés.

A 19. század közepére az olyan innovációk, mint a gőznyomtatás és a nagyüzemi papírgyártás azt jelentették, hogy a tapéta sokkal megfizethetőbbé vált. A zöld egyre népszerűbbé vált, sok ezer otthont díszítettek vegyi papírokkal és szövetekkel, az ott lakók pedig fáradtságról, fejfájásról, émelygésről, szemfájásról panaszkodtak orvosuknak. A nőknél a tüneteket gyakran idegproblémáknak tulajdonították. A szenvedőket ágyba tették, az ablakokat becsukták – így maradtak a betegek összezárva az arzénnel fertőzött falakkal, függönyökkel és ágytakarókkal.

Bár eleinte értetlenül álltak a dolog előtt, az orvosok szisztematikus vizsgálatokat végeztek, hogy megerősítsék a berendezés és a betegség kialakulása közötti összefüggést. De az arzéntagadók a statisztika korlátaira hivatkoztak: talán csak a véletlen műve volt, hogy a betegek akkor gyógyultak meg, amikor a falakat lecsupaszították. Voltak olyan orvosok is, akik arzénes cigarettát ajánlottak ideggörcsök csökkentésére; Fowler arzénes lázgyógyszerét pedig még az 1970-es években is jegyezték. A mérgezés pontos mechanizmusát nehéz volt meghatározni, mert a tünetek változatosak voltak, és nem mindenkit érintettek ugyanúgy. További nehézséget jelentett annak megmagyarázása, hogy az arzén hogyan került a falról az emberek szervezetébe. Csak a 20. században sikerült azonosítani azt a konkrét halálos gázt, amely a tapétából gombák hatására vagy nedves körülmények között szabadul fel.

Miközben a kormány tétovázott, a gyártók engedtek a lakossági tiltakozásoknak, és felhagytak a szintetikus festékek, illetve tapéták használatával. Ám a közegészségügyi tisztviselők továbbra is vonakodtak a kormányzati törvényhozástól. Míg más európai országok korlátozásokat vezettek be polgáraik egészségének védelme érdekében, addig Nagy-Britanniában sokan a szabadság mantrája mögé bújtak, hogy megvédjék az iparosok kereskedelmi érdekeit.

Ekkoriban Morris már maga is tiltakozott az olcsó, szintetikus festékek ellen, sőt, vezető kampányarcává vált a hagyományos pigmentek újraélesztésének – cége azonban csak 1883-ban hagyta el végleg az arzént a termékeiből. Ebben az üzletben ugyanis kiváltképp érdekelt volt, hiszen vagyona apja bányászati vállalkozásából származott, aki egy időben a világ arzéntermelésének felét előállító vállalat fő részvényese volt.

1864-ben egy vizsgálat feltárta a családja rézbányáiban uralkodó szörnyű körülményeket. De ez sem akadályozta meg, hogy a Devon Great Consols igazgatója legyen, amely alacsony minőségű rézércből arzént állított elő. A belügyminisztérium a gyárban is körülnézett, és kiderült, hogy a munkások nem megfelelő védőruhát viseltek, illetve gyakran haltak meg tüdőbetegségben. A jelentést azonban soha nem hozták nyilvánosságra: az arzén túl nagy szerepet játszott a brit gazdaságban – írta meg a History Today. 

Nos, bármit is tett Morris, a világ láthatóan megbocsájtott neki, merthogy ma is kaphatók az általa tervezett tapéták – meglehetősen borsos áron. Remélhetőleg nem az arzén dobja meg az értéküket…


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »