Ha támad az epilepsziás roham…

Ha támad az epilepsziás roham…

Mostantól a szlovákiai betegek is hozzájuthatnak ahhoz az egyedülálló gyógyszerhez, amivel könnyebben átvészelhetik a gyerekek az epilepsziás rohamot, csak sajnos sokan nem tudnak róla. Egyedülálló alkalmazási módja lényegesen javítja a beteg és a család életminőségét.

Óriási előnye, hogy úgynevezett bukkális, vagyis szájban felszívódó készítményről van szó. A száj nyálkahártyájára kell alkalmazni, az íny és az arc közé. Ebben különbözik az eddig használt gyógyszertől, amit végbélen keresztül kell beadni. Talán mondani sem kell, hogy ez a módszer sok kellemetlenséget okoz. Képzeljük el, amikor egy nagyobbacska gyerek az iskolában, az autóbuszmegállóban vagy játszótéren kap rohamot. Nagy előnye az is, hogy gyorsan hat, de gyorsabban bomlik is le. A végbélen keresztül alkalmazott gyógyszertől a gyerek több óráig alszik. A midazolam hatóanyagú bukkális szer viszont azért előnyös, mert a beteg gyorsabban, átlagosan 8-10 perc alatt tér vissza a normális életbe.

Az epilepszia súlyos agyi betegség, ami elsősorban ismétlődő rohamokkal hívja fel magára a figyelmet, de vannak más tünetei is, ezért nevezik „sokarcú” betegségnek. Szlovákiában 70 ezer beteg van, világszerte pedig 70 millió. Lényegében minden korosztályt érinti. A hirtelen rohamok és a hosszú ideig tartó görcsök ellen a gyermekneurológus írhatja fel az újszülötteknek, a kisgyerekeknek és serdülőknek. Érdeklődjön a neurológusnál a kezelés diszkrétebb formájáról.

Hírdetés

De nemcsak a szégyenérzet kiiktatása miatt más ez a gyógyszer, hanem azért is, mert:

Nem szívódik fel a bélbe és nem károsítja a májat. Hat hónapos kortól ajánlott, az egészségbiztosítók teljes mértékben fizetik. Több fejlett országban az első gyógyszer, amit epilepszia esetében adnak. Itt az ideje, hogy a szlovákiai betegek is jobban hozzáférjenek.

Sokan vannak, akik életükben egyszer már átéltek epilepsziás rohamot, de ez nem jelenti azt, hogy az illető epilepsziás. A legújabb ismeretek szerint egy roham után is fel lehet állítani a diagnózist, ha a beteg családjában előfordult már ez a betegség, vagy az EEG kivizsgálás abnormalitást mutat, mert ezek a tényezők növelik a további rohamok esélyét. A gyerekek körülbelül 5 százalékánál legalább egyszer előfordul epilepsziás roham, ami másodpercekig, percekig, kivételes esetekben akár órákig is tarthat. Minden késlekedés növeli a szövődmények kialakulását.

„Fontos, hogy a széles közvélemény megismerje az új epileptikumot. A végbélen keresztül alkalmazott szerrel ellentétben nagyra értékelem, hogy az új készítményt szájon át kell alkalmazni. További előnye, hogy nem alakul ki függőség, mint a hagyományos gyógyszer hatóanya, a diazepam esetében. A midazolam hatóanyagú gyógyszer fő előnye a kényelmes alkalmazás, a biztonság és a gyors hatás” – mondja dr. Jana Chamilová gyermekneurológus. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »