Ukrajna egyre nagyobb gondokkal szembesül a hatalmas munkaerő-elvándorlás miatt. Szakértők után már az Ukrán Nemzeti Bank is arra figyelmeztet, hogy ha nem sikerül megállítani vagy jelentősen mérsékelni a további munkaerő-elvándorlást, az hatalmas veszélyt rejt Ukrajna gazdaságára nézve.
Bohdan Danilisin volt pénzügyminiszter, a jegybank tanácsának elnöke közölte:
a felnőtt lakosság 8 százaléka külföldön dolgozik. A hivatalos statisztika szerint 3,2 millió ukrán az ország határain kívül keresi a kenyerét, valós számuk ennek a háromszorosa is lehet.
Ráadásul egy éve újabb erős elvándorlási hullám indult, amit szakértők a Kelet-Ukrajnában szűnni nem akaró fegyveres konfliktussal, a gazdasági pangással, a munkanélküliséggel és az alacsony bérekkel magyaráznak. Ráadásul a tavaly júniustól élő uniós vízummentesség is megkönnyítette a külföldre vágyók dolgát, noha az új típusú, biometrikus útlevél megléte önmagában nem jogosít munkavállalásra.
Az elvándorlás felgyorsulását jelzi, hogy május végéig a tavalyinál 30 százalékkal többet, 4,5 milliárd dollárt utaltak haza a vendégmunkások. Tavaly a teljes összeg 9 milliárd dollár, azaz a GDP 8,5 százaléka volt, s gyakorlatilag ez mentette meg a gazdaságot az összeroppanástól. Az idén 11,6 milliárd dollár érkezhet a vendégmunkásoktól.
Danilisin a helyzetet a gazdaság szempontjából riasztónak nevezte, hozzátéve, hogy ezen a jelenségen a többi kelet-európai ország – elsősorban Románia és Lengyelország – és a balti államok is átmentek. Most rajtuk a sor. Az elvándorlás egyetlen pozitív hozadéka szerinte az, hogy a hazaküldött milliárdokkal életben tartják a vergődő ukrán gazdaságot.
Ukrajnában pillanatnyilag 10 százalékos a munkanélküliségi ráta az aktív korosztályban. Főként az építőiparban, az agráriumban, a közlekedési ágazatban nagy az űr, de rengeteg tanár cseréli fel a katedrát csehországi gyári munkára vagy éppen olaszországi házvezetőnői állásra.
A munkaügyi központ az első fél év végén 130 ezer betöltetlen állásról tudott, az első hat hónapban 428 ezren helyezkedtek el az 517 munkaközvetítő iroda segítségével.
Persze az alacsony bérek miatt nem igazán kapkodnak a felkínált munkák után. Noha a fizetések folyamatosan nőnek, s pillanatnyilag 108 ezer hrivnya körül mozog az éves átlagbér, az ennek megfelelő csaknem 3600 eurót nem sok hirdetésben kínálják.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »