Elkerülhető lett volna az afgán főváros környékén kialakult káosz, ha Joe Biden amerikai elnök elfogadta volna a tálibok eredeti ajánlatát. Ebben az állt, hogy az amerikai hadsereg ellenőrizze Kabult és a főváros repülőterét, Biden azonban hallani sem akart a vezérkari főnökének felajánlott alkuról – számolt be a The Washington Postra hivatkozva a Hirado.
A The Washington Post beszámolója szerint amikor a tálibok kezdték átvenni az irányítást Afganisztánban, magas rangú amerikai katonai vezetők Dohában találkoztak Abdul Ghani Baradarral, a tálib mozgalom politikai szárnyának vezetőjével, és a tálibok alkut ajánlottak.
Ennek lényeges pontja volt, hogy az Egyesült Államok megtarthatja az ellenőrzést Kabul és a közeli repülőtér felett, amíg az amerikai csapatok ki nem vonulnak
– számolt be a Breitbart amerikai konzervatív hírportál.
„Két lehetőséget látunk a helyzet megoldására: vagy önök (az amerikai hadsereg) vállalják a felelősséget Kabul biztosításáért, vagy hagyják, hogy mi tegyük meg” – jelentette ki a tálib politikus a tárgyaláson.
Joe Biden azonban – Frank McKenzie tábornok, az Afganisztánban állomásozó amerikai haderő parancsnokának tanácsa ellenére – kitartott eredeti döntése mellett, miszerint augusztus 31-ig az összes amerikai csapatot kivonja Afganisztánból.
McKenzie a dohai tárgyalás során azt mondta Baradarnak, hogy küldetése csak az amerikai állampolgárok, afgán szövetségeseik és néhány más, veszélyeztetett személy evakuálására terjed ki. Jelezte, hogy az amerikai hadseregnek ehhez szüksége van a repülőtérre, írta a The Washington Post. Két másik amerikai tiszt szerint megegyeztek abban, hogy augusztus 31-ig az Egyesült Államok kontrollja alatt marad a repülőtér, cserébe viszont a tálibok ellenőrizhetik Kabult.
Kabulban azóta egyre rosszabb a biztonsági helyzet, ami több robbantásos merényletben csúcsosodott ki.
Ezek során eddig 13 amerikai katona és 160 afgán civil vesztette életét.
A Politico hírportál a múlt héten arról számolt be, hogy a Biden-kormányzat olyannyira a tálibokra bízta a város ellenőrzését, hogy listát kaptak a térségben élő amerikai állampolgárok, zöldkártya-tulajdonosok és afgán szövetségeseik nevéről.
Amikor amerikai újságírók erről a listáról kérdezték Bident, nem tagadta annak létezését. „Előfordult, hogy a hadseregünk kapcsolatba lépett a tálibok katonai vezetőkkel. Tehát igen, voltak ilyen esetek, és legjobb tudomásom szerint a legtöbb ilyen eset átengedték (a listán szereplő személyeket). De azt nem tudom megerősíteni, hogy valóban volt-e ilyen névsor. Lehet, hogy volt, de én nem tudok erről a körülményről” – bizonytalankodott az amerikai elnök.
Republikánus képviselők a Biden-adminisztrációt hibáztatják a Washington Postban megjelentekkel kapcsolatban, amiért nem fogadta el a tálibok eredeti ajánlatát.
„Ha a jelentések igazak, és a Biden-kormányzat szándékosan átengedte Kabul irányítását a táliboknak, akkor ismét bizonyította, hogy bűnrészes a terroristák hatalomátvételében” – írta Twitter-oldalán Marsha Blackburn szenátor.
„Akarja tudni, hogy néz ki a hozzá nem értés? Olvassa el ezt. Megtarthattuk volna Kabult… csak a repülőteret kértük” – írta Brian Kilmeade, a Fox News politikai kommentátora a Twitteren.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »