Gyenge kormány, nehéz idők: A lakosság közel két harmada “autoriter vezetőt” szeretne az ország élére

Gyenge kormány, nehéz idők: A lakosság közel két harmada “autoriter vezetőt” szeretne az ország élére

Az AKO ügynökség JOJ televíziónak készített felmérése szerint a lakosság 58,4 százaléka biztos benne vagy “inkább” úgy véli,hogy az országnak egy erős, autoriter vezetőre lenne szüksége, akár azon az áron is, hogy a demokratikus levek határán mozog.

Az eredmény elég világos, ám megint kénytelenek vagyunk kihangsúlyozni, hogy ezt a felmérést is fenntartásokkal kell kezelni. Kérdés ugyanis, hogy a felmérés készítői és válaszadók mit értenek demokratikus elvek alatt? A liberális mainstream szerint lényegében mindenki autoriter, aki nem balliberális és nem kényszerül könnyen kibillenthető koalíciós kormányra.

A szlovákiai lakosság esetében ez az eredmény nem annyira meglepő. Mindig is nagy támogatottsága volt az erős, mindent egy kézben tartó vezető típusának a korábbi ilyen jellegű felméréseken is. De az, hogy az ilyen válaszadók aránya 60 százalék közelébe került, egyértelműen a gyenge instabil kormány és a nehéz gazdasági-geopolitikai körülmények eredménye.

Sőt, ha már korrekt eredményt szerettek volna a felmérést készítők, megvizsgálták volna, milyen hatással van a megkérdezettek válaszaira, hogy a mainstream sajtó és a liberális pártok valamint az Európai Unió liberális túlereje gyakorlatilag boszorkányüldözést folytat minden nem liberális kormány és vezető ellen. A facebook tele van olyan szlovák olvasók kommentjeivel, akik szerint a Brüsszel által autoriter kormányfőnek bélyegzett Orbán Viktor magyar miniszterelnök legalább mindent megtesz a hazájáért és választóiért, szemben más, Brüsszelt kiszolgáló kormányokkal. Mikor tömegek kezdik úgy látni, hogy az “autoriter vezető” alatt azt kell érteni, aki a nemzetközi nyomás ellenére saját országa érdekét képviseli, nem nagyon csodálkozhatunk az alábbi eredmény láttán:

Jellemzően a nők körében többen válaszoltak “biztos” vagy “inkább” igennel a kérdésre (34,3 százalék illetve 28,4 százalék, együtt 62,7 százalék), mint a férfiak esetében (31,4 százalék illetve 22,4 százalék, együtt 53,8 százalék).

Hírdetés

Jellemzően az 49 év feletti korcsoportok körében nagyobb a támogatottsága az autoriter vezetőknek. A “biztos” és “inkább igen” választ adók együttes aránya

Pozsony megyét leszámítva (nem egész 40 százalék), minden megyében egyértelmű többségben vanak az autiret vezető felé hajló választók:

És végül: A magyar közösség tagjai a többi szlovákiai nemzeti közösséghez képest kiemelkedően magas arányban hajlanak az autoriter vezető irányába. Itt látszik csak igazán a “demokratikus elvek” jelentését érintő liberális torzítás hatása, és az, hogy az “autoriter vezető” képe sokkal inkább a nemzetközi nyomással dacoló vezetővel vág egybe.

A kérdés: Ön szerint Szlovákiának szüksége van vagy sem a jövőben egy erős és kemény autoriter vezetőre, akár azon az áron, hogy a demokratikus elvek határán mozogna? 

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »