Gyanúsan szétdarabolt szerződésállomány – Így indul csatába százmilliókért Zugló vezetője

Gyanúsan szétdarabolt szerződésállomány – Így indul csatába százmilliókért Zugló vezetője

Több ügyben is feljelentést tett Zugló polgármestere csalás gyanúja miatt. Az InfoRádió az ügyek hátteréről kérdezte Rózsa András kerületvezetőt.

Október 7-én tette le az esküt polgármesterként Rózsa András, és már másnap kérte az ideiglenesen kinevezett városgazdálkodási cég vezérigazgatójától, hogy egy korábban – Rózsa tudomása szerint – elkészült átvilágítási anyagot számára küldjenek meg.

„Az alakuló ülésen felmentettük a Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató Zrt. vezérigazgatóját, kineveztünk egy ideiglenes vezérigazgatót, és én tőle kértem, mert tudomásom volt egy ilyen dokumentumról. Ő pedig megkérte attól az átvilágító cégtől, aki ezt a 2021-es, ’22-es évre vonatkozóan elkészítette. Áttanulmányoztam, és arra jutottam, hogy ezt meg kell osztanom jogászokkal is, mert olyan megállapítások voltak benne, amelyek felvetették annak a gyanúját, hogy itt esetleg jogi lépéseket kell tenni” – mondta az InfoRádióban a városrész vezetője.

A jogászi válasz szerint „legalább négy rendbeli bűncselekmény ügyében kell feljelentést tenni, mindegyik a Btk.-t érinti, tehát büntetőfeljelentés szükséges”.

Két ügyben a legerősebb a gyanú Rózsa András véleménye szerint:

  • különböző szerződéses kifizetések kapcsán a teljesítésigazolásoknál nagyon erősen vélelmezhető, hogy a teljesítést nem ellenőrizték, hanem csak rutinszerűen írták alá az igazolásokat, emiatt a hűtlen vagy hanyag kezelés, esetleg csalás gyanúja merül fel
  • Hírdetés

  • több esetben tetten érhető volt a működésben, hogy úgy írtak ki különböző megbízásokat, kötöttek szerződéseket, hogy épp a közbeszerzési értékhatár alatt legyen az adott szerződés értéke, ami egyes esetekben előfordulhat, de több ilyen esetében – ráadásul hasonló témakörben – felmerülhet, hogy el akarták kerülni, ki akarták játszani a közbeszerzési szabályok betartását a „bontással”.
  • Rózsa András szerint a kár ráadásul – konzervatív becslés szerint – 100 milliós nagyságrendű lehet, de a feljelentések alapján akár 500 millió forintos értékig is „ellát”, viszont ebből a kár nem a teljes összeg, hanem amennyivel „túlárazódhattak a dolgok”, vagy amennyivel többet fizetett a kerület, mint amennyit kellett volna.

    „Egyelőre ott tartunk, hogy az eljáró hatóságoknak meg kell állapítani, hogy történt-e bűncselekmény. Ha azt állapítják meg, hogy igen, akkor nekünk azonnal lesz egy jogalapunk arra, hogy polgári peres eljárásban kezdeményezzünk adott esetben korábbi vállalkozókkal szemben valamilyen módon visszafizetést, kártérítést” – vázolta a várható következő lépést.

    És van még egy „elég csúnya eset”, amely Rózsa András szerint a Sport Kft.-nél történt. Van a kerületnek egy régóta zárva tartó, régebben ifjúsági tábornak használt telke Óbudán a Királyok útján. A képviselőtestület korábban többször kinyilvánította azt a szándékát, hogy újítsák fel az épületeket.

    „Erre adott is tavalyelőtt 20 millió forintot, majd a tavalyi évben még 30 millió forintot, és ennek a felét ki is fizették előre egy vállalkozónak, aki minősíthetetlen munkát végzett, mégis követelte a teljes összeget, aminek a kifizetését megtagadta a Sport Kft. Ez ügyben is feljelentést tettem csalás gyanúja miatt” – mondta még Rózsa András.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »