Az élelmiszeripar jelentős visszaesést könyvelt el az elmúlt 30 évben; a foglalkoztatottak és a szakemberek száma drasztikusan csökkent. A többségében mikro-, kis- és középvállalkozásokból álló övezet ma is számos versenyképességbeli hátrányt szenved el a multinacionális vállalatokkal szemben, amelyek képzettebb humán tőkét alkalmaznak, nagyobbak, tőkeintenzívebbek, termelékenyebbek.
A kis-és középvállalkozási szektor önmagában nem rendelkezik megfelelő pénzügyi forrással és szaktudással ahhoz, hogy a jó ötletet piacképes termékké fejlessze.
Az ágazat jelentős változások előtt áll. A magasabb elvárások nagyobb elkötelezettséget igényelnek valamennyi piaci szereplő részéről az egészségesebb és jobb minőségű élelmiszerek irányába.
Ennek értelmében, az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország együttműködési program támogatásával valósul meg a TAPE „Food Industry” (SKHU 1701/3.1/110) térségi akcióterv, melynek célja
Az akcióterv részét képező Local Product Processing (SKHU/1901/3.1/003) elnevezésű pályázat 2020. január 1-től 2022. december 31-ig valósul meg.
A pályázatban 5 kis- és közepes vállalkozás vesz részt, amelyek innovatív technológiák bevezetésével javítják készítményeik minőségét, bővítik termékskálájukat, egészséges helyi árukat mutatnak be azon a piacon, amelyet napjainkban silány beltartalmi értékű, szükséges tápelemeket és enzimeket nélkülöző, mennyiségi termékek uralnak a minőségi portékákkal szemben.
Az innovációs technológia bevezetésének további előnye a munkahelyek teremtése – a befektetésnek köszönhetően vállalatonként egy új munkahely jön létre.
A vállalkozás 2008-ban alakult Dunaszentmiklóson, a Neszmélyi Borvidéken azzal a fő céllal, hogy a borvidék értékeit megismertesse az érdeklődőkkel. Pincéjében döntően friss, üde, gyümölcsös fehér-, illetve rozé borok készülnek, míg kisebb mennyiségben a borvidék értékét, lehetőségeit jól tükröző testes, fahordóban érlelt borok is megtalálhatóak. A nedűket közvetlenül, kereskedő bevonása nélkül a környező éttermekben, illetve néhány borszaküzletben értékesítik.
A jelen pályázaton belül tervezett beruházás kiegészítője a már meglévő portfóliónak: a borászat fő terméke továbbra is a szőlőbor marad, ám a szőlőmagolaj, illetve az -őrlemény jelentős melléküzemággá válhat.
S hogy ez miért rejt magában kiaknázandó üzleti lehetőséget? A szőlőmagolaj kiemelkedő antioxidáns hatásának köszönhetően egyre népszerűbb kozmetikai szerek előállításában, valamint a gasztronómiában – a bioszegmensben is.
A kinyert szőlőmagolajat a Kősziklás Borászat elsősorban helyben, borbemutatók kísérőjeként, illetve helyi éttermekben kívánja értékesíteni, a szőlőmaglisztet pedig ugyancsak helyi, illetve regionális pékségek várják választékbővítés céljából annak érdekében, hogy a beltartalmi értékek mellett a magas antioxidáns tartalom is biztosított legyen.
Mindezekről október folyamán gyakorlati workshop keretén belül számoltak be a nagyközönségnek. Az eseményen Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, az Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos köszöntötte a Kősziklás Borászat üzemlátogatására – a szlovák–magyar határ mindkét oldaláról – érkező mintegy 40 érdeklődőt, majd ünnepélyes keretek között jelképesen átadták az újonnan vásárolt eszközöket (pl. nagynyomású szőlőmagprés, szivattyú nélküli szűrőberendezés, törkölygarat bontóval, magelválasztó szeparátor, szőlőmagszárító asztal, szőlőmagtisztító és -osztályozó gép, raklapdobozok, dízelüzemű targonca, raklapfordító, elektromos gyalogkíséretű targonca).
Az üzemlátogatás során Emmer Szabolcs, a Kősziklás Borászat Kft. ügyvezetője bemutatta a borászatot, illetve új gépeiket, termékeiket (pl. szőlőmagolaj). A nap folyamán ismertetésre kerültek a TAPE keretein, illetve az érintett kis- és középvállalkozók termelési folyamatán belül megvalósuló kutatási és alkalmazási tevékenységek kimenetei is.
A sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
(Sajtóközlemény/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »