A kormány az energetikai és gazdasági helyzetet értékelte, azt tudjuk megállapítani, hogy egész Európában rendkívül nehéz az energiaellátás helyzete, és az árak emelkedéséből adódóan gazdasági válsághelyzet alakult ki – kezdte a Kormányinfót Gulyás Gergely, aki hangsúlyozta, hogy a szankciós politika nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, Oroszország extraprofitra tett szert. /Frissülő összefoglaló./
A miniszter szerint a gáznál ellátási problémák vannak Európában, de ez Magyarországot nem érinti, és árproblémák is vannak, tízszeres-tizenötszörös árakat láthatunk. Gulyás Gergely bejelentette, hogy a kormány a takarékoskodást magán kezdi:
A tárcavezető ismertette: ha ma kellene kifizetni az átlagfogyasztásig az áram- és gázszámlát, az egy magyar háztartásnak 180 ezer forintjába kerülne, így 150 ezer forintnál nagyobb a támogatás havonta, ezt Európa legnagyobb támogatási programjának nevezte.
Tűzifa- és szénprogramot indít a kormány
Tűzifa- és barnaszénprogram indul, és az erdőgazdaságoktól is lehet jövő héttől közvetlenül fát vásárolni, hatósági áron. Tehát nem csak a Tüzép-telepeken kell a fűteni való fát keresni. 10 köbméter fát mindenkinek biztosítanak az állami erdőgazdaságok.
Állami elővásárlási jogot vezetnek be a barnaszénre, vagyis exporttilalom lép életbe. 50 ezer tonnáról 280 ezer tonnára emelhető a hazai külszíni fejtés. Erről hamarosan dönt a kormány.
Támogatási program jön az energiaigényes iparágakban
A kormány kidolgoz egy programot az energiaintenzív kis- és középvállalkozások támogatására. Gulyás Gergely kijelentette, hogy munkahelyvédelmi programra van szükség, mert azt látják, azokban a termelő szektorokban, ahol az ellátási láncok egy-egy eleme rendkívül energiaigényes, ott fennáll az a veszély, hogy kiesnek azok a termelő cégek, amelyek nélkül az egész termelési lánc lehetetlenné válik. A kormány az energiaintenzív iparágakban olyan támogatási programot dolgoz ki, ami lehetővé teszi, hogy a profit csökkenésével, de folytatni tudják tevékenységüket.
Folynak a tárgyalások Brüsszellel az uniós pénzekről
Három területen van egyeztetés Brüsszellel. Egész nyáron folytak a tárgyalások, és az unió által kért garanciákat a magyar kormány megadta. Arra számít a kormány, hogy ezek fényében kedvező döntést hoz Magyarország szempontjából az unió vezetése.
Új állampapír-stratégia jön
Gulyás Gergely azt is bejelentette, hogy új állampapír-stratégia jön, egyes állampapírok hozamát megemelik, új állampapírt is kibocsátanak, többek között olyat, amelynek az indulókamata eléri a 11 százalékot.
A távhőárak a lakossági fogyasztóknak nem változnak
Gulyás Gergely leszögezte, hogy a távhőáremeléssel kapcsolatban megjelent hírek téves közlések, a távhőárak a lakossági fogyasztóknak nem változnak. Ugyanakkor döntöttek arról, hogy minden távhővel fűtő lakást mérőórával lássanak el, 130-140 ezer olyan lakás van, amely nem rendelkezik mérőórával, ezért 24 filléres emelés jön, de ezt az ipari fogyasztók fedezik. A jelenlegi kapacitások mellett egy évben 30 ezer mérőórát lehet beszerelni, ez 4-5 éves program lesz.
Az állami intézményekben 18 fok lesz az irodákban
Gulyás Gergely megerősítette, hogy minden állami intézményben elrendelik a fűtés korlátozását, és ennek értelmében nem lehet 18 foknál melegebb az irodákban. Az otthoni munkát nem támogatják, a személyes jelenlétre szükség van az államigazgatásban.
Ha szükséges, akkor vehetnek fel hitelt az önkormányzatok
A Megyei Jogú Városok Szövetségével egyeztet Gulyás Gergely. Szerinte az önkormányzatoknak is erőteljes spórolásba kell kezdeniük. Olyan helyzet nem lehet, hogy az önkormányzati csőd esetén ne működjenek alapszolgáltatások. A cél, hogy az óvodák, iskolák működjenek, ha szükséges, a kormányzat beavatkozik. Végszükség esetén hitelt is vehetnek fel az önkormányzatok.
A benzin- és élelmiszerárstopról a jövő héten dönt a kormány
Kérdésre válaszolva a miniszter csak annyit közölt az árstopról, hogy azzal a jövő heti ülésén foglalkozik majd a kabinet.
A meglepő számlákról: nem kommunikált kellő világossággal a cég, elnézést kell kérni
Számos fogyasztót meglepetésként ért az új rezsiszámlákon látható összeg. Gulyás Gergely kifejtette: lehet átalányt fizetni a korábbi fogyasztás alapján, vagy új átalányt vállalni, vagy havi diktálóként hónapról hónapra diktálni. A miniszter elmondta, az MVM és valamennyi szolgáltató azt az észszerű eljárást alkalmazza, hogy van egy jelleggörbe, és ennek megfelelően számláz, mert a gázfogyasztásunk jelentős részét januárban elhasználjuk.
Ezt nem kommunikálta kellő világossággal a cég, ezért elnézést is kell kérni – fogalmazott Gulyás Gergely.
Süli János lemondása
Süli János lemondásának okai nem nyilvánosak, és az Süli Jánosra tartozik, hogy kifejti-e bővebben lemondása hátterét. Gulyás Gergely kérdésre sem akarta kommentálni a lemondását, de azt elismerte, hogy Paks II. bővítése a kormány szerint is lassan haladt.
A kormány nem teljesen érti az uniós gázárstopot
Gulyás Gergely az uniós gázárstopról úgy fogalmazott, várják, hogy megismerhessék a javaslatot, de eddig nem teljesen értik, mert azt a tőzsde alakítja ki, ha a bizottság fel akarja számolni a tőzsdét, akkor állami tulajdonba kell venni mindent.
A miniszter kijelentette: ha holnap megszüntetnék az Oroszországgal szembeni szankciókat, vagy legalább az energetikai részüket, akkor az árak, az infláció feleződne.
A bizottság ezzel ellentétes utat választott, Gulyás Gergely azt helyesnek nevezte, hogy mérsékelni akarják a kárt, de az a baj, hogy árplafont megállapítani akkor lehet, ha valaki megtermeli azt, amit el akar osztani. Európa viszont nem önfenntartó gázból, nincs nagyon értelme árplafonról beszélni.
Durva törvénysértés, ha külföldről finanszírozták az ellenzék kampányát
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Márki-Zay Péter kampánya az Egyesült Államokból is kapott támogatást, Gulyás Gergely szerint ha ez így van, akkor nagyon durva törvénysértést jelent, mert pártok a kampányra külföldről nem kaphatnak pénzt. A miniszter leszögezte, ki kell vizsgálni, ráadásul jól látják, ha valaki külföldről kap pénzt, nem zárható ki, hogy egy idő után külföldi érdekeket képvisel.
A V4 együttműködésének mindig a magyar–lengyel szövetség volt a motorja
A lengyel történelemből adódóan és a korábbi szovjet megszállás miatt Lengyelország jelenleg másként látja Ukrajna megtámadását, mint Magyarország. Azonban ennek az eltérő álláspontnak a közelítésén jelenleg is dolgoznak. Hosszabb távon mindenképpen hasznos lenne a régi együttműködés helyreállítása – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Bajban a műtrágyaipar
Ahogy arról beszámoltunk, hetek óta áll a Nitrogénművek. Gulyás Gergely szerint a helyzet drámaiságát jól mutatja, hogy a teljes európai műtrágyaipar válságban van, a legtöbb gyár leállította vagy radikálisan csökkentette a termelést, a műtrágya előállításának költségeiből körülbelül 70 százalékot tesz ki a földgáz. Az európai műtrágyagyártók szövetsége alternatív megoldásokat javasol.
Átírják-e a jövő évi költségvetést?
Átírják-e a jövő évi költségvetést, miután az inflációt alulbecsülték? A miniszter válaszában megjegyezte, hogy a november–decemberi adatok után áttekintik a helyzetet, és vélhetőleg januárban döntenek a módosításról, ha erre szükség lesz.
Mely vállalkozások kaphatnak támogatást?
Gulyás Gergely elárulta a leendő támogatási programról, hogy ennek fókusza azokra a vállalkozásokra irányul, amelyek energiaigényes iparágakban gyártóláncok részei, például az üvegipar ilyen ágazat.
Meghosszabbítják az otthonfelújítási támogatást?
Gulyás Gergely válasza: a meghosszabbításról még nem döntöttek, a cél az, hogy a családtámogatási rendszert fenntartsák, megerősítsék, akár bővítsék, de a formáról még nincs döntés.
Az Európai Unió Magyarország nélkül nem tudja elfogadni a globális minimumadót
Gulyás leszögezte: az Európai Unió nem tudja nélkülünk elfogadni a globális minimumadót, mert egyhangú döntésre van szükség, a többi tagállam viszont saját hatáskörben elfogadhatja. A miniszter hozzátette: olyan nagyvállalkozások adóalannyá válhatnak, amelyek Magyarországon is szolgáltatnak.
Mi van a plusz 700 millió köbméter földgáz beszerzésével?
Sikerült-e beszerezni a teljes plusz 700 millió köbméter földgázt, amire Szijjártó Péter megbízást kapott?
A miniszter nem tudta megmondani, hogy teljes egészében beszerezték-e már a plusz 700 millió köbméter gázt, de egy része biztosan megvan. Viszont a hazai tárolók töltöttsége jelenleg 65 százalék körül van, ami bőven elég a téli lakossági igény fedezésére.
Mire számíthatnak a pedagógusok?
10 százalékos béremelésre tettek ígéretet, de szeretnének többet adni, lényegesen magasabb béremelésről tárgyalnak az Európai Bizottsággal, és akár arról is, hogy ez gyorsabban valósulhasson meg. A miniszter szerint a baloldal viszont azon dolgozik, hogy ne kapjuk meg az uniós forrásokat.
Hitelből veszi meg a kormány a Vodafone-t
Az Index arra is rákérdezett, hogy milyen forrásból szerzik meg a Vodafone-t. Gulyás Gergely válaszában azt mondta, hogy jelenleg még tart az ügylet vizsgálata, ha ezek rendben befejeződnek, akkor részletes tájékoztatást adnak majd. Újabb kérdésre válaszolva elismerte, hogy valószínűleg hitelből vásárolják meg a telco céget.
Álhír, hogy Törökországban gyárthatják a magyar útleveleket
Egy török lap arról írt, hogy magyar útleveleket fognak nyomtatni Törökországban. Gulyás Gergely világossá tette, hogy ez álhír.
Az MVM-nek árajánlatot kell adni az önkormányzatoknak
Utasíthatja az MVM-et a kormány arra, hogy adjon az önkormányzatoknak ajánlatot a gázszerződésekre. Gulyás Gergely hozzátette, hogy az MVM már előre elkéri a piaci beszerzési ár 50-60 százalékát, de az önkormányzatok ezt nem tudják megtenni, és emiatt ettől el kell az MVM-nek tekintenie. Az állam itt is közbe fog lép méghozzá garancia elemekkel – fűzte hozzá. A miniszter azt nem tudja elképzelni, hogy az MVM ne adjon ajánlatot az önkormányzatoknak.
A létrejövő új hatóságról: az uniós közbeszerzéseknél ellenőrzési, felfüggesztési hatáskörei lesznek
Döntött a magyar kormány, korrupcióellenes hatóságot hoznak létre – derült ki néhány nappal ezelőtt. Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy ez gyakorlatilag közbeszerzési ellenőrző hatóság lesz, ami az uniós közbeszerzéseknél ellenőrzési, felfüggesztési hatáskörökkel rendelkezik. Ezt az Európai Bizottság kérte, a magyar kormánynak pedig nem volt ellenére.
A miniszter hozzátette: ha nem ideológiai viták zajlanak, hanem a valóságot nézzük, akkor az mindig a kormány javára dönti el a vitákat, az uniós közbeszerzésekre vonatkozó legszigorúbb szabályokat is elfogadhatják, a közbeszerzési szabályok így is szigorúbbak, mint Európa több országában. Gulyás Gergely szerint az fog kiderülni, hogy a szabálytalanságok száma nem nagyobb Magyarországon sem, mint máshol.
Állami cementgyárat akarnak építeni
A cementgyárak leállása miatt foglalkozott a kormány azzal a gondolattal, hogy állami cementgyárat építenek, hogy elkerüljék a jövőben az esetleges cementhiányt.
Döntöttek a Mátrai Erőmű sorsáról
A Mátrai Erőművel kapcsolatban két döntést hozott a kormány: folytatják a zöldberuházásokat, ha pedig rendelkezésre áll a helyreállítási alap, akkor még nagyobb ívű terveik is vannak. Gulyás Gergely leszögezte, hogy a jelenlegi helyzetben a lignittel való energia-előállítás elkerülhetetlen, a kormány arról döntött, hogy 2029-ig fenntartja ezt, az erőmű addig biztos működni fog.
Az iskolákban is 18 fok lesz?
Két hetük van a minisztereknek arra, hogy felvázolják, miként tudják elérni a tárcák gázfelhasználásának 75 százalékra csökkentését. A 18 fok egyelőre csak az állami hivatalokra vonatkozik, az iskolákra nem. Az egyházi fenntartású iskolák esetében vannak kötelező szerződések, amelyek garantálják, hogy az egyházi iskoláknak is meg kell adni azokat a finanszírozásokat, amelyeket az államiak is megkapnak.
Lakcímhez köthetik a 10 köbméter fa vásárlását, hogy ne legyen duplázás
Az állami erdőgazdaságok képesek ma minden háztartásnak legfeljebb 10 köbméter fát eladni. Ezt valószínűleg lakcímhez kötik majd.
A távhődíjak nem nőnek, meggyorsítják az önálló mérőórák felszerelését.
Mi lesz a végrehajtásokkal?
Általános rend szerint függesztik fel a téli hónapokra a végrehajtásokat.
Nem csatlakoznak az Európai Ügyészséghez
Gulyás Gergely reális esélyt lát az Európai Bizottsággal történő megállapodásra. Amit a bizottság kért, elfogadta a kormány, vagy olyan megoldást ajánlottak, amelyet a bizottság fogadott el. Az Európai Ügyészséghez való csatlakozást nem kérték, és nem is akarnak csatlakozni.
(Index nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »