A Füleki Városi Művelődési Központ a „Művészet az iskoláknak” elnevezésű felhívásra benyújtott Művészettel a szociális inklúzióért című pályázatnak köszönhetően a 2024-es év során különféle színházakat és társulásokat látott vendégül, amelyek fellépéseit a füleki alap- és középiskolák mintegy 1400 diákja tekintette meg.
Az első félévben elsőként egy angol nyelvű színházi előadásra került sor a gimnazisták és néhány szakközépiskolai diák számára. A Bridgin’Drama műhelyéből származó bohózat a Masterclass with Shakespeare címet viselte. Az előadást követően a diákok az alkotókkal elbeszélgettek az Erzsébet-kori színházról és magáról a színházról.
Tavasszal a VMK színházterme a két magyar tannyelvű alapiskola felső tagozatos tanulóit fogadta a Salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház Szent Péter esernyője című előadásán. Előtte a gyermekek ízelítőt kaptak az egyes színházi szakmákból.
A második félév az Ifjú Szivek Táncszínház Kakukktojás 2 című táncelőadásával kezdődött. Az élő zenekari kísérettel ellátott produkció a hagyományos folklórt ötvözi népszerű stílusokkal, az előadás interaktív részében a gyermekek maguk is elsajátíthattak néhány tánclépést a színpadon.
A pályázat keretében a szlovák tannyelvű alapiskolák felső tagozatosai, valamint a Szakközépiskola és a Speciális Alapiskola diákjai egy zenés interaktív programban is részesültek, amely a Ro(c)k iskolája címet viseli, és a gitárzene fejlődésével foglalkozik a swingtől a countryn és blueson keresztül, egészen a modern rockig. Az élőzenét a lektor szavai egészítették ki, az interaktív részben pedig a gyerekek az egyes hangszereket is kipróbálhatták.
Utolsóként az évben a Komáromi Jókai Színház hozta el a Hapcikirály című zenés mesejátékát, melyet a gyerekek elragadtatással fogadtak.
Természetesen a két füleki szlovák tannyelvű alapiskola tanulói sem maradtak kultúra nélkül. A kisiskolások még tavasszal tekinthették meg a nyitrai Új Színház (Nové divadlo) A növényekről, állatokról és emberekről című szlovák nyelvű előadását. Márciusban A könyvtolvaj (Zlodejka kníh) című darabot is elhozták Fülekre, amelyet a felső tagozatos gyerekek, valamint a szakközépiskola és gimnázium szlovák tannyelvű diákjai tekintettek meg.
Ezeket az előadásokat is a Művészeti Alap támogatta ugyanazon felhívás keretében, csak a sikeres pályázó ezekben az esetekben a nyitrai Új Színház volt.
Összegezve elmondható, hogy a VMK az elnyert 10 000 eurós támogatásból mintegy 1400 gyermeknek és fiatalnak nyújtott Füleken 5 különféle stílusú produkciót, néhányból több előadás formájában.
Ha ezekhez hozzászámoljuk az Új Színház fenti előadásait is, a 2024-es év a füleki tanulóknak és diákoknak változatos kulturális élményeket nyújtott, amelyekre számukra a belépés ingyenes volt.
A projekt célja az volt, hogy hozzáférhetővé tegye a kultúrát a gyermekek és fiatalok, vagyis a látogatók jövő generációi számára, egyúttal az is, hogy kapcsolatot teremthessenek a kultúrával, és a jövőben saját kezdeményezésre látogassák a különféle kulturális rendezvényeket.
Füleki Városi Művelődési Központ/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »