Friss részletek az újdörögdi gránátbalesettel kapcsolatban

Friss részletek az újdörögdi gránátbalesettel kapcsolatban

Lássunk tisztán! – kezdte Facebook-bejegyzését a honvédelmi miniszter, hozzátéve, hogy a közvélemény „ne a politikai haszonlesők és hergelők kampányszövegeiből értesüljön az esetről”, hanem megismerje a tényeket.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt írta, hogy az elmúlt évek háborús konfliktusai, kihívásai rámutattak arra, hogy a védelmi képességek és feladatok sikeres végrehajtása nem csak a katonákon múlik, illetve hogy Magyarország nemzeti ellenállóképességét meg kell erősíteni.

Az Adaptív Védelem program (ADVED) azért jött létre, hogy a közigazgatásban dolgozók és a Magyar Honvédség állománya a hatékonyabb együttműködés érdekében közelebbről megismerje egymás tevékenységét. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a korábbi politikai megnyilatkozásokkal ellentétben teljes mértékben önkéntes a képzés.

A lehetőségről szóló tájékoztatást több tízezer tisztviselő kapta meg, amelyből végül 184 fő döntött a részvétel mellett.

A program a bejegyzés szerint két fázisból áll. Az első szakasz során a jelentkezőknek elméleti tudásanyagot kell elsajátítani, majd felkészítő menetgyakorlatokat teljesíteni, ezt követi a kéthetes, egybefüggő, bentlakásos gyakorlat.

Az első fázist sikerrel teljesítők lehetőséget kaptak arra, hogy folytassák a megkezdett kiképzést és részt vegyenek az ADVED második fázisában – 72-en döntöttek úgy, hogy ebben is részt vesznek. A cél itt Szalay-Bobrovniczky Kristóf közlése szerint egy komolyabb katonai tudás átadása, melynek során a résztvevők az alapkiképzéssel egyenértékű, azzal tartalmában megegyező képzés keretében tartalékos katonává válhatnak, s a végén katonai esküt tehetnek.

Hírdetés

„Tíz éve ugyanazzal a tematikával és ütemezéssel, szigorú protokoll szerint zajlanak a kiképzések. Hosszú évek óta ez volt az első baleset és egyúttal fájdalmas tragédia” – írta a miniszter.

Mint közölte, az alapkiképzés része az éles kézigránátdobás és az éleslövészet, amelyre a képzés negyedik hetében kerül sor (tartalékos és ADVED esetében egyaránt). Az éles kézigránátdobás csak azokban az esetekben marad el, ha az alakulat nem megfelelően felszerelt a képzés időszakában. A katonai alapismertek szerves részét képezi a kézigránát használata. Hozzátette: a felkészítést tavaly és idén is a Magyar Honvédség kiválóan felkészült katonái tartják a bevonulóknak.

Az újdörögdi balesetről közölte: a baleset körülményeinek vizsgálata több hatóság bevonásával, azonnal megkezdődött. A kormányzati tisztviselők részére szervezett felkészítést haladéktalanul felfüggesztették. A résztvevőknek a történtek feldolgozásához pszichológusokat biztosítottak, akikkel kisebb csoportokban tudták átbeszélni az eseményeket, majd nyilatkozhattak, hogy kívánják-e folytatni a felkészítést.

A program folytatódik azok számára, akik részt kívánnak benne venni.

Emellett a baleset sérültjeinek minden támogatást megadnak, jelentette ki.

„Mindenkit, aki önkéntesen csatlakozik a Magyar Honvédséghez a legnagyobb hála és elismerés övez, mert ők a legnemesebb szolgálatra vállalkoznak, amely során mindennap életüket és épségüket kockáztatják a haza védelme érdekében” – fogalmazott.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »