Forrong Európa: A francia gazdák blokád alá vették Párizst. A németeknél megint sztrájk lesz

Forrong Európa: A francia gazdák blokád alá vették Párizst. A németeknél megint sztrájk lesz

A francia gazdák hétfőn blokád alá vették Párizst, a rendőrség 15 ezer rendőr mozgósításával válaszol. Közben a németek állami tömegközlekedési vállalatok alkalmazottai megint sztrájkba kezdenek. Európa forrong a megszorítóintézkedések miatt, közben azonban súlyos milliárdok vándorolnak Ukrajna költségvetésébe.

A francia gazdák hétfőn délután érték el Párizst, és blokád alá vették a főváros felé vezető utakat. A belügyminisztérium igyekszik meggátolni, hogy a traktorok bejussanak a többi francia nagyvárosba is.

Bár a francia kormány részben meghátrálva lemondott az agrárium számára kedvezményes gázolaj megadóztatásának tervéről, a gazdák nem hagynak fel a tüntetésekkel, és további intézkedéseket követelnek, például azonos kereskedelmi feltételeket Ukrajnából érkező olcsó termények és termékek, amelyeket a „szolidaritás” nevében az EU úgy enged be, hogy kibúvót kapnak az igen szigorú uniós szabványok és szabályok alól.

A gazdák tiltakoznak az EU és a dél-amerikai országok kereskedelmi szervezete, a Mercosur közti szabadkereskelmi egyezmény ellen is. A jóval olcsóbban, és a szigorú uniós szabályok terhe nélkül termelő ukrajnai és dél-amerikai gazdaságok iszonyú nagy versenyelőnnyel árasztják és árasztanák el az európai piacot.

A francia gazdák azt állítják, mindaddig kitartanak, míg a francia kormány nem teljesíti követeléseiket.

Hírdetés

The situation in France Protesting farmers blockade the capital. Taxi drivers are joining them. pic.twitter.com/0kQmiX4PcU — NEXTA (@nexta_tv) January 29, 2024

Közben a németeknél is megint új helyzet van. Alig ért véget a vasutas sztrájk, máris egy új kezdődik. Pénteken a német tömegközlekedési vállalatok több mint 90 ezer alkalmazottja kezd sztrájkba, kivételt csak a távolsági és helyi vasúti közlekedés képez, mert a vasutasok a múlt héten sztrájkoltak.

A szakszervezetek a munkahét 35 órára történő rövidítését követelik, a fizetések arányos csökkentése nélkül. Szerintük ezzel el lehetne érni, hogy kellően vonzó legyen az ágazat a munkavállalók számára, és megszűnjön a munkaerőhiány.

A legtöbb német tömegközlekedési vállalatnál 20-30 százalék a betöltetlen álláshelyek aránya, ami egyet jelent az alkalmazottak tartós túlterheltségével is. A helyzet pedig súlyosbodik.

Körkép.sk, AFP


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »