Forró Krisztián: Mi magyarok, ahogy 56-ban, úgy a jelenben is tudjuk, mekkora érték a szabadság

Forró Krisztián: Mi magyarok, ahogy 56-ban, úgy a jelenben is tudjuk, mekkora érték a szabadság

A Szövetség Tőketerebesi járási szervezete péntek este Királyhelmecen emlékezett meg az 1956-os események évfordulójáról.

A meghívott vendégek között jelen volt Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja, Forró Krisztián, a Szövetség országos elnöke, Pataky Károly, Királyhelmec polgármestere, Kassa megye alispánja és nem utolsó sorban Furik Csaba, országos elnökségi tag, megyei képviselő.

Forró Krisztián: Az 56-os forradalmat a felvidéki magyarok is magukénak érzik

Forró Krisztián ünnepi beszédének nyitó gondolataiban elmondta, hogy október 23-án történelmünk olyan eseménye előtt hajtunk fejet, amely bár Magyarország szűkebb határai között zajlott, de az 56-os forradalmat a külhoni magyarság részeként a felvidékiek is joggal érzik magukénak.

A cenzúra ellenére, mi felvidéki magyarok is szimpátiával figyeltük a 66 évvel ezelőtti véres őszi eseményeket – fogalmzott a pártelnök, hozzátéve, hogy 

a forradalom hangjává váló Kossuth rádió a felvidéki háztartásokba a hatósági zavarások miatt csak recsegve és néha elhalkulva, de a reménykedés szavát hozta el. A beneši dekrétumok kollektív jogfosztásából ocsúdó felvidéki magyarság újra erőre kapva, nemzeti büszkeséggel figyelte az elsöprő erejű magyarországi népfelkelést.

Felelevenítette, hogy a csehszlovák karhatalom a besúgók jelentései alapján, pontosan tisztában volt a magyar ajkú népesség köreiben uralkodó hangulattal, és a magyar nyelvű kommunista napilap hasábjain igyekezett a pesti szabadságharcosokkal, utólag elmondhatjuk, sikertelenül, szembefordítani minket.

Véleménye szerint büszkék lehetünk a Csemadokosokra és azokra a fiatalokra, akik gimnazistaként, egyetemistaként nyíltan kimutatták szimpátiájukat, és kiálltak a túlerővel szemben is bátran dacoló pesti srácok mellett. Büszkék lehetünk a komáromi gimnazistákra is, akik szolidaritást vállaltak a magyar szabadságért küzdő fiatalokkal, és akiknek szembe kellett nézniük a megtorló hatalom szigorával.

Forró hangsúlyozta, hogy bátorságuk és tanáraik gerincessége álljon példaként előttünk.

56 pesti utcáin az egyetemes magyarság szabadságvágya lobbant fel. A dicsőséges 13 nap arra bizonyíték, hogy egy lélekszámában kis nemzet is véghez vihet nagy dolgokat és alakíthatja a világtörténelmet. A szabadságharc elbukott, de a pesti srácok örökre beírták magukat a világtörténelembe. Mi magyarok, ahogy 56-ban, úgy a jelenben is tudjuk, mekkora érték a szabadság. 

Hírdetés

 – fogalmazott.

Azzal folytatta, hogy felvidéki magyarként azt is tudjuk, a szabadságot nem kapjuk készen. Ma fejet hajtunk a forradalom hősei előtt, jövő héten szombaton pedig – Bibó Istvánt idézve: meg kell védenünk a szabadságunk kis köreit!

Pataky Károly: A közös jövőért félretettük a sérelmeinket

Pataky Károly az ünneplő közönséghez szólva utalt az 56-os események és a közelmúlt történései közötti hasonlóságokra.

Örömét fejezte ki, hogy jelenleg nem kell egy megszálló hatalom rabigáját tűrnünk, sem pedig egy beteg rendszer ideológiái miatt aggódnunk életünkért, szabadságunkért vagy éppen szeretteink biztonságáért. Mint mondta, politikai nézeteink kinyilvánításáért ma börtönnel vagy halálbüntetéssel nem sújthatnak bennünket. Elismerte, hogy e téren 56 hőseinek nehezebb körülmények között kellett helytállniuk.

56 és a Szövetség eddigi történései között abban vélte felfedezni a párhuzamot, hogy mindkettőt a kényszer szülte.

Felelevenítette, amit mindannyian tudunk: az eltérő politikai múlttal rendelkező, különböző értékeket valló pártok rákényszerültek arra, hogy megtalálják azt, amivel egymást erősíteni tudják.  A közös jövőért félretették a sérelmeiket, hogy a közösségünk esélyt kaphasson.

Végezetül Pataky Károly büszkeségének adott hangot, hogy a polgárok számára a Szövetség esetében is, – éppúgy, mint az 56-os őszi történések egyénekre, tettekre és sorsokra bonthatóak.  Jól beazonosítható személyekből állt össze a pártegység királyhelmeci, illetve a Tőketerebesi járási csapata.

Az idei összevont helyhatósági és megyei választásokon induló jelöltjeik esetén véleménye szerint jelen van a tisztes helytállás és a győzelem esélye.

Az ünnepi megemlékezés házigazdájaként, Tarcali Beatrix vezette fel az est hátralévő részében fellépő, 1957-ben alakult, budapesti Duna Művészegyüttest, valamint az  önállóan is koncertező, elsősorban autentikus népzenét játszó 6 tagú Göncöl Zenekarukat.

A szimbolikus árú belépőből befolyt összeget a királyhelmeci óvoda támogatásásra ajánlják fel.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »