Fordulat négy héttel az amerikai elnökválasztások előtt: Trump lemaradása eltűnt a kulcsállamokban

Fordulat négy héttel az amerikai elnökválasztások előtt: Trump lemaradása eltűnt a kulcsállamokban

A Wall Street Journal közvéleménykutatása szerint az úgynevezett csatatérállamokban a két amerikai elnökjelölt fej fej mellett halad. Lap óvatosan utalt rá, hogy a republikánus jelölt Donald Trump jobb válaszokat ad az amerikai polgárokat leginkább érdeklő kérdésekre: gazdaság és határbiztonság. A korábbi mainstream felméréseket eddig a demokrata Kamala Harris győzelmét jósolták.

Előzetesben annyit mindenképp érdemes leszögezni, hogy az Egyesült Államokban megjelenő felmérések is a politikai kampány eszközei, így nagyon sokat nem szabad a számok mögé látni. Főleg azért, mert egy Kamala Harris esélyeit vitató felmérés mozgósító hatással lehet a demokrata választókra.

Trump behozta a lemaradást?

A csatatérállamok azok az amerikai államok, amelyek súlya a választás eredményét illetően nagy, és lehetetlen megjósolni, kit hoznak ki győztesen. Az amerikai választási rendszerben minden tagállamnak adott számú elektora van, akik az adott állam választási eredménye szerint szavaz az egyik vagy másik jelöltre. Az amerikai rendszer eme sajátossága miatt nemegyszer előfordult már, hogy nem az volt az elnökválasztás győztese, aki országos szinten a legtöbb szavazatot kapta – hanem az, akire a legtöbb elektor voksolt.

A WSJ felmérése szerint a demorkata Harris csak minimális előnnyel bír Arizóna, Michigan, Wisconsin és Georgia államban. Trumpnak minimális előnye van Észak-Karolinában és Pennsylvaniában. Trump ugyanakkor 5 pontos előnyre tett szert Nevadában, ami nem sok, de több, mint a többi államban mért 1-2 százalékpontos előny.

Ha az összes csatatérállamot vesszük alapul, akkor Trump még meg is előzi Harris támogatottságát egyetlen százalékponttal (46 a 45 pont ellenében).

Hírdetés

De mivel minden államban más és más az elektorok száma, ezért ha Harris hozni tudná azokat a csatatérállamokat, amelyekben most bizonytalan előnye van, akkor megnyerheti a választást.

Ugyanakkor a WSJ számai is megerősítik, hogy iszonyatosan szoros elnökválasztás lesz – ezt már több szakértő is megjósolta. A republikánus szavazók 93 százaléka határozottan Trump mellett áll, a demokrata szavazók szintén 93 százaléka határozottan Harris mellett. A bizonytalan szavazók 40 százaléka billen Harris, 39 százaléka Trump felé. Ez jelen pillanatban holtversenyként értelmezhető.

Jelenleg Harris valamivel jobban áll Arizonában, mint Biden, mikor 2019-ben legyőzte Trumpot. Ám nincs ez nem jelent semmit.

A felmérés szerint ugyanis 10 százalékkal többen mondják, hogy Trump hatékonyabban tudná kezelni a gazdasági problémákat, mint Harris, márpedig a gazdasági kérdések a legfontosabb prioritást élvezik a választóknál. A bevándorlás és határbiztonság kérdésében szintén Trumpnak van előnye – ami nem csoda, hiszen Harris felelt eddig alelnökként a határvédelemért, és katasztrofális munkát végzett.

Trump megítélése jobb a gazdasági, az infláció és árak, a bevándorlás és az amerikai munkások védelme témákban. Harris vezet a lakhatási költségek, az egészségügy és az „emberekkel való törődés” kategóriájában (ez egyfajta szolidaritási kategória).

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »