Fordulat az amerikai kontinensen: Lemondott Justin Trudeau kanadai miniszterelnök

Fordulat az amerikai kontinensen: Lemondott Justin Trudeau kanadai miniszterelnök

Hétfő késő délután Justin Trudea kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy lemond pártelnöki és kormányfői posztjáról – igaz, nem egyszerre. Kanada decemberben került belpolitikai válságba, azóta a Trudea vezette Liberális Párt sorsa megpecsételődött. A hírek Kanada progresszív, migrációt támogató, Trumpot kritizáló, és Barack Obamát utánzó miniszterelnöke hétfőn lemondott a pártelnöki posztjáról. A kormányfői széket az új pártelnök megválasztása után adja át utódjának.

A kanadai szabályok szerint a Liberális Párt március végéig új pártelnököt választ, októberig pedig új választást kell tartani. Minden jel szerint azon Trudeau már nem vesz részt.

Hogyan jutott idáig?

Trudeau saját, választók megvezetésén alapuló progresszív politikájának és amerikai demokratáknak hízelgő Trump-kritikus álláspontjának köszönhette bukását.

Az általa vezetett Liberális párt 2015 óta vezeti az országot. A koronavírusjárványra azonban Trudeau hitele eléggé megtépázódott a beváltatlan választási ígéretek, a romló gazdasági helyzet, és a túltolt befogadó politika miatt. A 2021-es választás után ugyan a Liberális Párt alakított kormányt, de nem volt többsége a törvényhozásban.

Az az ellenzéki párt, amelynek segítségével működni tudtak az elmúlt időszakban, tavaly szeptemberben fordított hátat Trudeaunak. Az időközi választáson ugyanis kiderült, hogy a Liberális Párt elkezdte elveszíteni legerősebb bástyáit is a régiókban, és csúfosan leszerepelt.

Szeptember óta a kanadai kormány elég hektikusan működött. A kegyelemdöfést pedig decemberben kapta meg. November elején Donald Trumpot választották elnöknek az Egyesült Államokban, amely Kanada legfontosabb kereskedelmi és stratégiai partnere. Trump pedig nyíltan 25 százalékos vámtarifával fenyegette meg Kanadát.

Hírdetés

Mi több, mikor Trudeau Trumpnál tett látogatást Mar-a-Lagoban, Trump kormányzóként hivatkozott rá, Kanadáról pedig mint az USA 51. államáról beszélt. A célzás egyértelmű volt: Trudeau korábbi, Biden idején csúcsra járatott progresszív arroganciája nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a megválasztott amerikai elnök ilyen mértékben alázta meg nyilvánosan.

December 17-én aztán a Liberális Párt második embere, Chrystie Freeland, akit soka Trudeau utódjának tartottak, lemondott a pénzügyminiszteri posztról. Mindezt azzal indokolta, hogy nem értenek egyet a kormányfővel a Trump vámtarifáit érintő kérdésben. Freeland távozása felszínre hozta a Liberális Párt egyébként is gyarapodó törésvonalait. A tényleges és visszafordíthatatlan bukást csak az ünnepek függesztették fel pár napra.

Trudeau lemondásával a kormány tovább működik, de a parlament munkája kvázi leáll egészen addig, amíg a liberálisok új pártelnököt nem választanak. Októberig új választást kell tartani, ami minden jel szerint átírja az elmúlt tíz év erőviszonyait.

A legfrissebb, január 6-án között felmérések szerint Kanadában toronymagasan vezet a Konzervatív Párt Pierre Poilievre-vel az élen (44,2 százalék). A Liberális Párt mindössze második jócskán lemaradva, 20,1 százalékon áll – ráadásul a trend további süllyedést jelez).

Harmadik helyen az Új Demokrata párt áll 19,3 százalékkal. Ez volt a mozgalom, amely támogatta Trudeau kisebbségi kormányát az elmúlt három évben. Negyedik helyen áll a Bloc Québécois nevű párt 8,3 százalékkal.

Ha ezek a számok válnának valóra a következő választáson, akkor a Konzervatív Párt maga is képes lesz kormányozni.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »