Ma jelenik meg a legfrissebb Forbes, benne a leggazdagabb 50 magyar listájával. Harmadszor készítették el a milliárdoslistát röviddel a választás előtt, de úgy tűnik, a leggazdagabb magyarokat még soha nem mozgatta meg ennyire a politika, mint most. Van, aki előremenekül, van, aki állást foglal, és olyan is, aki maga venné át az egész ország vezetését, írja a lap.
Mészáros vs. Csányi
Az élen az elmúlt három évhez hasonlóan idén is Mészáros Lőrinc áll 488,1 milliárd forintos becsült vagyonnal, akit Csányi Sándor OTP-vezér követ, vagyonát 468,9 milliárd forintra becsülték.
Az elmúlt három év egyértelműen Mészáros felemelkedésének története volt, jól tükrözték ezt az elmúlt évek milliárdoslistái is: azóta, hogy 2018-ban Mészáros Lőrinc vagyona túlszárnyalta Csányi Sándorét, rendre 65–85 milliárdot vert az OTP-vezérre. A sorrend idén sem fordult meg, de soha nem volt ilyen szoros a verseny Magyarország két leggazdagabb embere között.
Mind az olvasók, mind a lista szerkesztői megszokhatták már, hogy Mészáros Lőrinc becsült vagyona évről évre jelentősen gyarapodik. Stagnálásra még soha nem volt példa, márpedig idén gyakorlatilag ez történt, a felcsúti milliárdos mindössze 9 milliárd forinttal növelte vagyonát, írják.
Amikor 2021 novemberében nekiláttak a Mészáros-vagyon első, nyers becslését összeállítani, az Opus Global árfolyama 220 forint körül volt; négy évvel korábban, 2017 novemberében a jegyzés 760 forinton járt, ez volt a Mészáros-éra csúcsteljesítménye. A Konzummal való összevonáskor az Opus víziója az volt, hogy a magyar tőzsde harmadik–negyedik legnagyobb kapitalizációjú cége legyen. Mára egyértelművé vált, hogy az Opus lőtávolban sincs ettől, pedig a koronavírus-járvány okozta sokkot az árfolyam már láthatóan kiheverte.
Csányi Sándor ezzel szemben közel 75 milliárd forinttal növelte vagyonát – ekkora mértékű növekedést az OTP-vezér 2014 óta nem produkált. Ennek oka főleg a Bonafarm csoport növekedésének köszönhető, de jelentősen emelkedett a bankvezér OTP-pakettjének értéke is. A 2021-es évet az OTP jegyzése 13 560 forintos szintről indította, lapzárta idején 17 ezer felett volt a papírok ára. A bank 2021-es negyedéves jelentéseiben rekordot rekordra halmozott, novemberben 19 ezer fölé is emelkedett a papírok jegyzése, ami történelmi csúcs.
Soha ennyien nem voltak még 100 milliárd fölött
Bár nem dollármilliárdos, sosem volt még ilyen közel ehhez a címkéhez Felcsuti Zsolt, aki 286,4 milliárd forintos becsült vagyonával most először dobogós helyet húzott be a listán. Felcsuti a régió legnagyobb ipari befektetési csoportját építette fel az 1976-ban a szövetkezeti világból induló családi cégből, ma az MPF Holding központja Szingapúrban van.
Csupán 3,5 milliárd forinttal marad el tőle Veres Tibor, a Wing és a Wallis tulajdonosa, és idén is az élbolyban szerepelnek Megdet Rahimkulov fiai, Ruszlán és Timur, az ötödik és a hetedik helyen. Az ország leggazdagabb testvérpárja átszervezte a cégstruktúrát: egykori családi vagyonkezelőjük, a Kafijat Zrt. jelenleg a fiatalabbik testvér, Ruszlán kezében van. Eddig közösen tulajdonolták a céget, de vagyonuk jelentős részét kitevő OTP-részvényeiken továbbra is közösen osztoznak.
A sokáig rendre dobogós helyen szereplő, újabban politikai álmokat dédelgető Gattyán György idén a hatodik helyre fért fel. A top 10-ben vannak még Demján Sándor örökösei, a jachtjairól elhíresült Duna csoport-tulajdonos, Szíjj László, valamint az Indotek Group társtulajdonosa, Jellinek Dániel.
Idén rekordmennyiségű százmilliárdos szerepel a listán: összesen 16-an vannak, akiknek becsült vagyona meghaladja a 100 milliárd forintot, köztük például az ellenzéket nemrég pénzzel is támogató Bige László és családja, Wáberer György és Garancsi István.
Idén is felkerültek olyanok, akik eddig még nem szerepeltek a legvagyonosabbak között, köztük Jászai Gellért, a nemrég a hazai Digire lecsapó 4ig Nyrt. tulajdonosa (34,7 milliárd forintos becsült vagyonnal), valamint Hermann Kamilla, az Indotek Group kisebbségi tulajdonosa, Jellinek Dániel volt felesége (36,5 milliárd forint).
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »