Folytatják a szlovákiai magyar ifjúság kutatását Vataščin Péter2024. 07. 15., h – 14:49 Budapest/Komárom |
Hamarosan fókuszcsoportos kutatással, azt követően pedig egy tanulmánykötet elkészítésével folytatódik a munka. Számos jelenség okát kell még tisztázni, így például még nem világos, hogy az elmúlt 10 évben miért csökkent jelentősen a szlovákiai magyar doktoranduszok száma.
Az Impulzus Társulás Edu Uni 2024 nevű felmérésének eredményeit még június végén mutatták be egy budapesti konferencián az MTA Domus Collegium Hungaricum épületében. A Szlovákiai magyar fiatalok a felsőoktatásban c. tanácskozáson Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója kifejtette, a nemzetpolitika feladatai közé tartozik a helyi közösségek építése is, az ifjúságkutatások hatásai pedig közvetlenül és közvetve is erősíthetik a külhoni közösségeket – foglalta össze lapunknak Bajcsi Ildikó, az Impulzus elnöke.
Papp Z. Attila, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének igazgatója az Aranymetszés elnevezésű, 2013-as külhoni doktoranduszokat vizsgáló kutatást mutatta be, amelynek célja a tudományos pályára lépett külhoni doktoranduszok helyzetének a felmérése volt. „A vizsgálat számos érdekességet tárt fel, többek között azt, hogy a szlovákiai doktoranduszok száma az elmúlt 10 évben közel megfeleződött. Az indokok kutatása még várat magára, viszont ennek megvizsgálása a jövőben segíthetné a döntéshozókat abban, hogy megfelelő körülményeket teremtsenek a tudományos pályára lépő fiatalok számára“ – fejtegette Bajcsi Ildikó.
Morvai Tünde, a Magyar Tudományos Akadémia Titkárság Határon Túli Magyarok Titkárságának vezetője pedig már a négy évvel korábbi Edu Uni folytatásaként 2024-es vizsgálat alapján többek között elmondta, „az első kutatás óta eltelt 4 évben számos ponton változott a szlovákiai magyar fiatalok attitűdje, mind a médiahasználat terén, mind a magyar identitásuk megélésének tekintetében”.
Bajcsi Ildikó kifejtette, az „eredmények részletes kidolgozása után a szervezet mélyelemzések elvégzését tervezi szlovákiai magyar egyetemistákkal végzett fókuszcsoport interjúk elkészítése által”. Az is kiderült, hogy a kutatásokat jövő évben egy tanulmánykötetben tervezik közreadni, amelynek központi célja egy reális helyzetkép felállítása a szlovákiai magyar fiatalokról. A kutatás folytatásának részleteiről egyeztettek a résztvevők a konferenciát követő kerekasztal-beszélgetés alkalmával, amelyet Sýkora Hernády Katalin moderált a Selye János Egyetem képviseletében.
Az Impulzus állandó partnere a TéKa Társulás egy nappal később ugyanazon a helyszínen megtartotta a rendszeres eseménynek számító fiatal kutatói konferenciáját. Ennek egyik fő célja a szlovákiai, ill. Kárpát-medencei magyar fiatal kutatók megszólítása. A szerzvezők beszámolója alapján az előadók más-más tudományterületekről érkeztek, a jelenlévők hallhattak történelmi, szociológiai, pedagógiai és gazdasági témájú előadásokat egyaránt, amelyeket élénk eszmecsere és vita követett. „A rendezvénysorozat elsődleges célja a gondolatébresztés, az eltérő tapasztalatok megvitatása és a szlovákiai magyar, illetve a Kárpát-medencei tudományos közösség erősítése volt, amelynek a rendezvény maradéktalanul eleget tett” – nyilatkozta a TéKa egyik alelnöke, Fóthy Noémi.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »