Folynak az átigazolások a pártok között, szakad a Dobrá voľba, Kiska extanácsadója Pellegrininél köthet ki

Folynak az átigazolások a pártok között, szakad a Dobrá voľba, Kiska extanácsadója Pellegrininél köthet ki

Mint a felbolydult méhkas, úgy próbálnak Szlovákia mikropártjai és kevésbé ütőképes politikusai parlamenti küszöb felé mutató formációkban helyet találni. A korábbinál is nagyobb zsongást az eredményezte, hogy két felmérés is a Dzurinda-féle Modrá koalícia esélytelenségét mutatta ki.

A Dobrá voľba, amely nemrég még a kékekkel akart összefogni, hátat fordított Mikuláš Dzurindáéknak, Alojz Hlina és a ” Mérsékeltek” nevű (gyakorlatilag teljesen jelentéktelen) csoport pedig távozik a Dobrá voľbából. Az ok: nem értettek egyet azzal, hogy a párt együttműködési tárgyalásokba kezdett a HLAS-szal.

“A Mérsékeltek platformjának más elképzelései vannak arról, hogy kivel kellene együttműködni a soron következő választások során. A platform ezért megszakítja a közös párton belüli együttműködést a Dobrá voľbaval”

közölte Hlina a facebookon.

A Dobrá voľba új elnöke, Radoslav Baťo a kialakult helyzetre szintén a facebookon reagált, ahol azt írta, hogy “nem fogja földhöz vágni csak azért”, mert felmerült a lehetősége, hogy a HLAS-szal tárgyaljanak

Baťo és a Szpuntyik V

Baťo nevét 2021-ben ismerhette meg szélesebb körben a nyilvánosság, mikor az év tavaszén kirobbant a Szputnyik-hisztéria a liberális kormánytagok körében, és felesége, a szlovák Gyógyszerfelügyelet akkori igazgatója, Zuzana Baťová kétségkívül mesterkélt politikai kijelentések mentén próbálta megakadályozni a vakcina alkalmazását. Utóbb már tudjuk, hogy az orosz vakcina nem okozott például olyan problémákat, mint például az AstraZeneca, de így egy ötmilliós piacot kapott meg a Von der Leyennek privát SMS-ekben egyezkedő amerikai Pfizer vállalat…

Hírdetés

A lényeg, hogy Baťová férje a Szputnyik-ellenes vitából Matovič ellenes vitát csinálva azt írta akkor a facebookon, hogy az akkor még kormányfőként ténykedő Matovič egy “pszichopata szar”. Most (a nyugati narratíva egyik oszlopos terjesztőként) azzal indokolja Peter Pellegrinihez való közeledést, hogy meg kell akadályozni a Smer és az OĽANO újbóli kormányrakerülését.

A valódi ok természetesen teljesen másból fakad. A Dobrá voľba évekig 2 százalék körül szinten tartotta magát a felméréseken, az elmúlt hónapokban azonban 1 százalék környékére süllyedt és a trend negatív.

A cél, a progresszív kormányzás

Baťo nem csinál belőle titkot, hogy a fő célja egy Smer és OĽANO nélküli kormány hatalomra segítése, ami a jelenlegi lapleosztás mellett egy HLAS-ra épülő balliberális-progresszív kormány létrejöttét jelenti.

Baťo elismerte, hogy pártjával többször tárgyaltak Dzurinda Modrá kolaíciajával is, de a kékek inkább vallják magukat jobboldalinak. Valójában a probléma Dzurindáék harmatgyenge, 2 százalékos szereplése lehet a felméréseken, illetve az, hogy az atlantista liberálisok kvázi konkurenciát jelentenek a többi progresszív pártnak.

Bohózatba illő jelent volt egyébként, amikor Baťo a SME napilapnak azt fejtegette, hogy a legjobb esetben 1,4 százalékos pártja hajlandó a 20 százalékon Pellegrinivel közösködni a választáson, de csak ha a HLAS nem fog együttműködni a Smerrel.

A szlovák konzervatív kommentátorok már korábban felhívták a figyelmet, hogy az 5 százalék körüli és az alatti preferenciazónában a liberális pártok kvázi egymást fogják felfalni, azon versenyezve, hogy ki fogja adni azt a pár képviselőt, akivel majd a HLAS liberális kormányt alakít.

Tény, hogy a HLAS egyelőre távolodni látszik a Smertől. Ugyanakkor valószínű, hogy túlzottan nem örülne liberális potenciális partnereknek sem. Ott van ugyanis az OĽANO példája, amit elsöprő 25 százalékos választási eredménye ellenére három év alatt szétziláltak a liberálisok a velük egy húron pendülősajtóval karöltve, és mára a parlamenti küszöb közelében mérik. Pedig Igor Matovič múltja koránt sem volt olyan terhes, mint a volt smeres Pellegrinié…

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »