Fogy Kína népessége

Fogy Kína népessége

A Magyar Nemzet összefoglalója szerint Kínában az utóbbi években folyamatosan és jelentősen csökken a népességnövekedés üteme, és egy magas rangú pekingi egészségügyi tisztviselő szerint az ország arra számíthat, hogy a populáció még 2025 előtt fogyásnak indul.

Kína teljes népességének növekedési üteme jelentősen lelassult, és a 14. ötéves terv időszakában (2021–25) várhatóan „negatív növekedésbe” fog lépni (azaz: csökkenni fog) – mondta egy szakmai konferencián Jang Ven-csuang (Yang Wenzhuang), a kínai Országos Egészségügyi Bizottság népesedési és családügyi vezetője. Kínai demográfusok azt jósolták, hogy az elkövetkező években még sokáig ez a tendencia lesz a domináns, és a probléma megoldását a népesség általános minőségének javítása és a változó gazdaságfejlesztési tervek segíthetik elő.

Ez a hosszú ideig tartó alacsony termékenységi ráta elkerülhetetlen következménye”

– mondta Huang Ven-cseng (Huang Wenzheng), a Kínai és Globalizációs Központ vezető kutatója a Global Times című kínai lapnak.

Megjósolható, hogy a kínai születési ráta, különösen a nagyvárosokban, több mint egy évszázadon keresztül tovább csökken. A harmadik gyermek vállalása enyhítheti a problémák egy részét, de nem valószínű, hogy megfordul a trend rövid távon – tette hozzá. Az ázsiai nemzet 1980 és 2016 között egygyermekes családpolitikát követett, mivel úgy gondolta, a népesség számának ugrásszerű növekedése árthat az ország gazdaságának. Kína 2016-ban kettőre emelte a határt, és most a családok már három gyermeket is vállalhatnak”

Hírdetés

– emlékeztet a Fox News amerikai hírportál.

Sok fiatal dönt úgy, hogy számos tényező – többek között a gyereknevelés magas költségei és a munkahelyi nyomás – miatt nem vállal gyermeket, pedig a szülés, a családi nevelés és az oktatás költségeinek csökkentése érdekében sok város és régió számos intézkedést vezetett be.

Van olyan település, ahol pénzt adományoznak olyan pároknak, akik több gyermeket vállalnak. Szakértők szerint a fiatalok gyermekvállalással és -neveléssel kapcsolatos aggodalmának és problémáinak kezelése, a lakásárak stabilizálása és a kedvező intézkedések optimalizálása enyhítheti a negatív népességnövekedés által gyakorolt nyomást.

Az ENSZ World Population Prospects 2022 című jelentése szerint egyébként India, figyelembe véve a szaporasági rátát, 2023-ban várhatóan megelőzi a jelenleg 1,426 milliárd lakosú Kínát, s a világ legnépesebb országa lesz. A világszervezet úgy véli, India 2050-ben előreláthatóan 1,668 milliárd lakosú lesz, ami már messze megelőzi Kína század közepi 1,317 milliárdos népességét.

Forrás: Magyar Nemzet


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »