A magyar kultúra napja alkalmából Magyar filmnapokat szerveznek a sepsiszentgyörgyi Művész moziban. Január 21. és 27. között kilenc különböző műfajú filmet kínálnak megtekintésre a közönségnek, 21-én pedig egy rendkívül izgalmas helyi alkotást, a Turulmadár Ifjúsági Iroda önkéntes fiataljai által készített Csend című filmet is vetítik.
A mozi programfelelőse, Lázár-Prezsmer Endre lapunknak elmondta, a múlt hét végén, január 14–16. között román filmnapokat tartottak a román kultúra napja apropóján, a következő hétvégén, január 28–30. között pedig a mozi ötéves születésnapját ünneplik, tehát ez a teljes hónap tele van különböző filmes rendezvényekkel.
A Magyar filmnapokon a Magyar Nemzeti Filmintézettől vásárolt új filmeket, még műsoron levő fontos játékfilmeket és két helyi dokumentumfilmet kínálnak megtekintésre az érdeklődőknek – összesen kilenc alkotást. Január 21-én és 26-án vetítik az Űrpiknik című magyar sci-fi vígjátékot, mely egy egyetemista lányról szól, aki gyerekkorától kezdve próbál jeleket küldeni az űrbe, mígnem elméletei bizonyítást nyernek. A január 22-én műsorra kerülő Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című romantikus drámában valóság és képzelet csúszik össze egy szerelmes nő fejében. Január 22-én és 26-án vetítik A hasadék című drámát, mely Erdélyben játszódik, és erdélyi alkotókat is láthatunk benne, például Bodolai Balázs és Molnár Levente kolozsvári színművészeket, vagy Orbán Leventét, akit nem kell bemutatni a háromszéki közönségnek, hisz több évig az M Studio társulatának tagja volt, és jelenleg is játszik az egyik kézdivásárhelyi előadásban. Az Így vagy tökéletes című romantikus komédiát, mely egy elviselhetetlen íróról szól, 23-án és 27-én vetítik. A filmnapok egyik kiemelt alkotásának tartják A legjobb dolgokon bőgni kell című filmdrámát, melynek előzetes bemutatóját tartják 26-án és 27-én, a filmet ugyanis csak ezután kezdik vetíteni a romániai mozikban. A film főszereplője a marosvásárhelyi származású Bányai Kelemen Barna, akit a Magyarországon nagy visszhangot kiváltott Toxikoma című film főszerepében láthattunk legutóbb. A Toxikomát ugyancsak vetítik a filmnapokon, január 23-án. Ezenkívül a Becsúszó szerelem című vígjáték kerül újra vetítésre 26-án, mely egy elkötelezett fociultra és felesége kalandos történetét meséli el az örökbefogadásról.
Két helyi dokumentumfilm, a Hármasfonat (22-én) és az Őrzők nyomában (23-án) is megtekinthető a filmnapokon. Előbbit a Kónya Ádám Művelődési ház készítette három hagyományőrző családról, akik tagjait személyesen is megismerhetik az érdeklődők a filmet követő közönségtalálkozón, utóbbi pedig egy természetvédelmi és helytörténeti korrajz a Csomád-Bálványos tájegységről, mely a Vinca Minor Egyesület megrendelésére készült.
A január 28–30. közötti születésnapi programkínálatban az elmúlt öt év legnézettebb magyar filmjeiből és a tavalyi év sikeres akciófilmjeiből láthat egy csokorra valót a közönség, 29-én, szombaton egy meglepetést is tartogatnak a nézők számára.
Film a reményről
A Csend című rövidfilm története úgy kezdődött, hogy árvaházban felnőtt fiataloknak számítógép-billentyűzeteket adományoztak, ők pedig történeteket írtak ezekkel saját ötleteikből – mesélte Fekete Zsolt színművész, a produkció egyik ötletgazdája a bemutatót megelőző egyik zárt körű vetítésen. A legjobb történetek szerzői közül három nyertest választottak, majd felmerült, hogy a legizgalmasabbnak tűnő szövegből – melyben az egyik fiú a saját élettörténetét írta le – film készüljön.
Fekete Zsolt tavaly februárban kereste meg a Turulmadár Ifjúsági Iroda vezetőit a film ötletével, ők pedig egyből ráharaptak, és hozzáláttak a megvalósításhoz Gheorghiță Raymond önkéntes koordinátor irányításával. Az elején sokat beszélgettek a szerzővel, aztán a vele folytatott konzultációk nyomán felosztották 18 jelenetre a történetet, és többen párhuzamosan készítették el a film forgatókönyvét. Ezután eldöntötték a szereposztást, majd tavasszal elkezdték a forgatást. Hónapokon át kitartóan dolgoztak, mindenki a saját idejéből szakított erre a munkára. Folyamatosan keresték a helyszíneket, és amikor meg tudták szervezni, forgattak. A vakációban szinte semmit nem tudtak haladni, így végül csak november végére készült el a film, az utómunkálatokkal együtt mostanra.
Gheorghiță Raymond lapunknak elmondta, azért volt nagyon hosszú és nehéz ez a munkafolyamat, mert a rengeteg logisztika mellett mindent saját erőből, a saját tehetségük és technikai lehetőségeik szerint oldottak meg, ők voltak a forgatókönyvírók, rendezők, színészek, operatőrök, hangmérnökök, vágók stb., miközben egyikük sem képzett filmes szakember. A filmet érintő minden kérdést együtt vitattak meg. Úgy érzik, megérte a sok befektetett fáradtság, mert rengeteget tanultak ebből az önkéntes tevékenységből és a feldolgozott történetből is. „Kérdeztük a fiútól, hogy mit szeretett volna átadni ezzel a történettel, mit üzenne a filmmel a nézőknek, és ő azt válaszolta, hogy reményt. Mi azt tennénk hozzá, hogy próbáljunk meg jobban figyelni egymásra” – mondta a 21-én bemutatásra kerülő rövidfilmről Gheorghiță Raymond.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »