Zelenszkij és Zaluzsnij jövőbeli félreállítása lehetett a célja annak a komolytalan cikknek, amit a Wall Street Journal közölt az Északi Áramlat felrobbantásáról. Ez az egyik lényegi pontja Stephen Bryen amerikai elemzőnek, aki egykor az amerikai külügynél dolgozott magas pozícióban. Bryen figyelemreméltó szempontból vizsgálja a WSJ cikkének állításait, és úgy véli, hogy politikai indíttatásban vállalt fel egy gyenge lábakon álló cikket a neves amerikai lap.
Ahogy arról a Körkép.sk-n is beszámoltunk, a Wall Street Journal terjedelmes, de komolyan nem vehető cikkben számolt be arról, hogy az ukránok robbantották fel az Északi Áramlat vezetékszálait 2022 szeptemberében. Ez e gázfolyosó volt a német és így az európai gazdaság egyik ütőere, amelynek kiesése súlyosbította az energiaválságot és megélhetési válságot is, miközben Európa versenyképessége visszaesett – és az amerikai nőtt.
A cikk állításai röviden összefoglalva: az ukrán politikai, katonai és üzleti elitje egy ittas görbeestén félrészegen kitalálta, hogy fel kellene robbantani az Északi Áramlat vezetékszálait. Ezt követően egy 6 fős diverzáns csoport egy kiránduló vitorláshajón, az Andromedán kihajózott a Balti-tengerre, ahol aztán lemerültek, robbanószerkezetet helyeztek el a csöveken, majd felrobbantották a vezetéket. Erre mindössze 300 ezer eurót költött az ukrán hadsereg.
A cikk azt is állítja, hogy Zelenszkij adott engedélyt a műveletre, majd a CIA felszólítására visszakozott, de Zaluzsnij akkori vezérkari főnök nem volt hajlandó lefújni a tervet.
Miért nem érdemes hitelt adni a WSJ verziójának? A legtöbb szakértő gyermeteg forgatókönyvnek tartja, hogy hat ember, köztük négy búvár a világ egyik legjobban megfigyelt tengerén, könnyűbúvár felszereléssel lemerült 80 méter mélyre, és az iszappal vastagon borított, betonba ágyazott acélcsöveket (négyből hármat) felrobbantja az általa vitt robbanószerkezettel 50 méteres (!) szakaszon, majd észrevétlenül visszatér és eltűnik Lengyelországban.
Mit mond Bryen?
Bryen elég nyíltan kimondja, hogy a WSJ történetének elég nehéz hinni. És még csak nem is technikai részletek gyanúsak számára, sokkal inkább a történet logikai buktatói.
Például, hogy a német rendőrség az Andromeda vitorláson DNS-eket, ujjlenyomatokat és robbanószer-nyomokat talált .
„De nem magyarázzák meg, hogy kik állnak kapcsolatban a DNS-sel és az ujjlenyomatokkal, ahogy azt sem, hogy milyen típusú robbanóanyagot találtja. A WSJ csak annyit közölt, hogy kétéves rendőrségi nyomozás eredményeként szerezték a bizonyítékokat. Egy ilyen hosszú időszak alatt az Andromedát kétségtelenül rengeteg embernek adták bérbe. Ezek szerint különbség lenne az ukrán ujjlenyomatok és mások ujjlenyomatai között?”
teszi fel a költői kérdést Bryen. (Mi hozzátesszük azt is, hogy ha egy diverzáns csoport elég ügyes végrehajtani egy ilyen tervet, akkor miért nem volt elég ügyes a nyomok eltüntetéséhez. Adta volna magát a lehetőség, hogy a vitorlást úgy ahogy van, felgyújtsák, hogy ne lehessen visszakövetni a nyomokat… – a szerk.)
„Az egyik legfurcsább állítás az, hogy az Andromeda a svédországi Stockholmtól mintegy 50 kilométerre keletre lévő, Sandhamn nevű kikötővároskába húzódott be, (…) és a WSJ tanúkra hivatkozva azt állítja, hogy a hajón kis ukrán zászló volt. (…) A német Andromédán Németország lobogóját kellett volna feltüntetni. (…)
Egyetlen, több milliárd dolláros csővezeték megsemmisítésére irányuló titkos műveletnél sem tűzték volna ki a nemzeti lobogót. Vagy nem az ukránok voltak, ebben az esetben az Andromeda nemzeti lobogója mellett ott lehetett az ukrán zászló, vagy titkos művelet volt, akkor viszont semmi értelme kitenni a zászlót”
szögezte le az elemző. Majd felteszi a legfontosabb kérdést:
„Az igazi kérdés az, hogy mi a WSJ sztorijának eredete és miért közölne egy elismert lap olyan történetet, amelyet nem lehet hiteles forrásból ellenőrizni?”
A célpont Zelenszkij és Zaluzsnij volt
Bryen ezt követően arra a következtetésre jut, hogy a WSJ valódi célja Zelenszkij ukrán elnök, és a vezérkari főnökből londoni nagyköveti szintre visszaléptetett Zaluzsnij tábornok hitelességének aláásása volt a cél. A történet szerint ugyanis ők ketten döntöttek arról, hogy a nyugati jólét, nyugati szövetségeseik és gazdaságuk ellen hajtanak végre egy támadást.
Bryen emlékeztet, hogy Zaluzsnijt ugyan Zelenszkij politikai ellenfelének lehet tekinteni, de háború tekintetében ugyanolyan keményvonalas, mint Zelenszkij.
„Így előfordulhat, hogy nem Zaluzsnij a nyugatiak által preferált utód Zelenszkij helkyére. A WSJ-t ezért felhasználhatták Zelenszkij és Zaluzsnij kiütésére”
véli az elemző. (Megjegyezzük, nem csak Bryen, más amerikai elemzők, például George Friedman is túlságosan keményvonalasnak tartotta Zaluzsnijt egy potenciális béketárgyaláshoz.
A lehetséges béketárgyalás
„Mindez akkor játszódik le, amikor az ukrán háború valószínűleg az utolsó szakaszához ért. Az ukránok kurszki hadművelete nyíltan az Oroszországgal való béketárgyalások előkészítését célozza. Nyilvánvaló, hogy Zelenszkij, aki a hadseregben a nacionalista jobboldali elemekhez igazodik, nem megfelelő tárgyalópartner, és valószínűleg nem is lenne elfogadható az oroszok számára. Ha távozik, aki átveszi helyét a tárgyalóasztalnál, egy rugalmasabb valaki lehet”
folytatja az okfejtés Bryen, és meglepő módon nem üres elméletről van szó.
A háború és más körülmények is arra utalnak, hogy tárgyalások előtti helyezkedés van folyamatban. A zaporizzsjai atomerőmű elleni ukrán dróntámadás egy erőmű elleni lehetséges ukrán ostrom előszele lehet. A Washington Post párt napja szivárogtatta ki, hogy az ukránok Oroszország területére való betörése kisiklatta a Katarban zajló kényes tárgyalásokat Ukrajna és Oroszország között arról, hogy egymás energetikai infrastruktúráját nem fogját támadni, ami kvázi egy részleges tűzszünet és Bryen szerint is ajtót nyithatna a tényleges béketárgyalás előtt.
„Zelenszkij elnök és Olekszandr Szirszkij ukrán vezérkari főnök vezetésével az ukránok egyszerre négy módon ásták alá a megállapodást:
elemzi a lehetőségeket Bryen, majd levonja a következtetést:
„Ha fenti lehetőségek akár csak egyike is igaz, márpedig némelyike biztosan igaz, Zelenszkij nem csak Oroszország lesz ezentúl szélhámossá, hanem az USA szemében is”
fogalmazott.
körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »