Ficónak lesz igaza: elkezdtek felfelé kúszni a gázárak. Zelenszkij döntése az ukránok gázszámláját is az egekbe viszi

Ficónak lesz igaza: elkezdtek felfelé kúszni a gázárak. Zelenszkij döntése az ukránok gázszámláját is az egekbe viszi

Nemzetközi feszültség alakult ki amiatt, hogy Ukrajna, a vele szomszédos uniós tagállamok érdekeit semmibe véve úgy döntött, hogy január 1-jén reggel 7 órakor leállítja a gáztranzitot Euróoa felé. A döntés miatt Robert Fico szlovák kormányfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között éles szóváltás alakult ki. Fico azzal érvelt, hogy az ukránok döntése meg fogja drágítani a gáz árát. Úgy fest, a szlovák miniszterelnök nem a levegőbe beszélt, a Bloomberg már arról ír, hogy elkezdett felfelé kúszni a gáz ára. Zelenszkij ráadásul nem csak Szlovákiával szúrt ki, az ukrán lakosság is nyögheti a gázáremelkedést.

A Bloomberg szerint Európa-szerte csökken a hőmérséklet. Londonban, Párizsban és Berlinben szombaton 0 fok alatti átlagos hőmérsékletet mértek. Az előrejelzések szerint hó, fagy és erős szél vár Nyugat-Európára.

Az orosz-ukrán háború és a szankciós politika előtt az ilyen híreknek túl sok gazdasági jelentősége nem volt. Most viszont már a Bloomberg foglalkozik az európai átlaghőmérséklet alakulásával. Miért? Európa erőltetett menetben levált az orosz energiahordozók egy jelentős részéről. A kerülőutak lassabbak és drágábbak. Az európai gázpiac érzékenyebb lett a belső keresletre és külső kínálatra, mint korábban.

Halkan jegyezzük meg, lehet, hogy 0 fok körüli nappali hőmérséklet uralkodik Európában, de ez a téli időjárás még mindig enyhének tekinthető, még akkor is, ha a Bloomberg által kiemelt szombati napon 6 fokkal volt hidegebb a 30 éves átlagnál a három említett fővárosban.

Tegyük hozzá, hogy Európának eddig szerencséje volt, az orosz-ukrán háború kitörése óta ez az első hűvösebb té, a korábbiak viszonylag enyhék voltak, sőt, a 2023-2024-es tél nagyon korán véget, februárban már tavaszias időnk volt.

A Bloomberg információi szerint a hideg idő miatt meg fog emelkedni a fűtési igény, ami miatt 75 százalékra csökkenhet az európai gáztárolók töltöttségi szintje.

Mivel az Egyesült Államok egy jelentős részén szintén rendkívül hidegre fordult az idő, ott is megnőtt a belföldi kereslet az amerikai gáz iránt – vagyis, Európába csak drágábban érkezhet az USA-ból LNG.

Nem csak a hideg idő játszik közre

Hírdetés

Fontos kiemelni, hogy a gázár emelkedése nem az elmúlt napok időjárásakor kezdett el megugrani, hanem a december 19-i EU-csúcs után. Ekkor jelentette ki kategorikusan Volodimir Zelenszkij hogy „semmilyen gáz” nem jöhet Európába Ukrajnán keresztül.

Az irányadó holland TTF gáztőzsdén a gáz megawattórájának egységára december 19. óta 41 euróról 48 euró közelébe emelkedett. Ehhez a trendhez az időjárás legfeljebb hozzátehet valamit. Persze, az sem kizárt, hogy a mainstream sajtó alibit keres Ukrajnának az ellentmondásos kérdésért.

Nem csak Szlovákia, az ukránok is megszenvedik

A gáztranzit leállítása Ukrán részről nem csak Európának és Szlovákiának kerül majd sokba, hanem az ukrán fogyasztóknak is.

Az Ekonomicka Pravda hétfő délután közölte, hogy az ukrán Nemzeti Energetikai Árszabályozási Bizottság december 30-i ülésén a négyszeresére emelte a gáz disztribúciós díját, méghozzá bevallottan a gáztranzit leállításának következtében. 

Az egyik disztribútor igazgatója a sajtónak elárulta, hogy idén a disztribúcióból származó bevételek 85 százaléka az orosz gáz tranzitjából származott. Ez most megszűnik, vagyis a szállítóknak a fennmaradó 15 százalék jutna csak, ezt a hiányt próbálják az áremeléssel kompenzálni.

A fogyasztókat (lakosságot és gyárakat is) terhelő drágulás plusz 305 százalékos. A háztartások kiadásai 124 hrivnyáról így 500 hrivnyára emelkednek. A gyárak esetében látványosabb a drágulás. Az acélipar már jelezte, hogy nekik 300 millió hrivnyás (6,82 millió eurós) plusz kiadást jelent.

És ez még nem tartalmazza a gáz árát, amit most már Ukrajnának is máshonnan, drágább alapáron, drágább szállítással kell beszereznie.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: canva


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »