Fico megfenyegette Görögországot

Fico megfenyegette Görögországot

A szlovák miniszterelnök arra figyelmeztetett kedden, hogy országa az elsők között fogja kérni Görögországot az euróövezet elhagyására, ha a dél-európai ország nem teljesíti az újabb pénzügyi támogatás feltételeit.

Robert Fico közölte azt is, Szlovákia alapvetően ellenzi, hogy a görög államadósság bármekkora részét is leírják. „Ha úgy látjuk, hogy Görögország eltér kötelezettségeinek teljesítésétől… Szlovákia az elsők között fogja kérni Görögország távozását az euróövezetből” – mondta Fico újságíróknak.

A nemzetközi hitelezők és Görögország között hónapokig tartó tárgyalásokon Szlovákia azon országok közé tartozott, amelyek a legkeményebb álláspontot képviselték. Fico szerint erkölcstelen lenne, ha leírnák a görög adósság egy részét, a görögöknek igenis meg kell fizetniük a múltban elkövetett hibáikért. Szlovákia végigjárta az euróövezeti tagsághoz szükséges kemény utat. Ha a jóval gyengébb gazdasággal rendelkező Szlovákia ezt meg tudta tenni, más országnak is képesnek kell lennie erre – mutatott rá a szlovák kormányfő.

Még nem élnek jobban

Hírdetés

Szlovákia tavaly már megelőzte Görögországot az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) tekintetében. Az uniós statisztikai hivatal adatai szerint Szlovákiában az egy főre jutó GDP összege az európai uniós átlag 76 százaléka, míg Görögországban 72 százaléka volt tavaly. A háztartások jövedelmét illetően viszont Görögország messze az 5,4 millió lakost számláló Szlovákia előtt jár. A minimálbér összege Szlovákiában 380 euró, Görögországban pedig 684 euró, míg az átlagnyugdíj 408 euró, illetve 833 euró. Az alacsonyabb megélhetési költségekkel kiigazítva is a görög átlagbér még mindig 25 százalékkal több, mint a szlovákiai.

A 2000-es évek elején a szlovák kormány mélyreható piacbarát reformokat hajtott végre, ideértve a nagyobb privatizációkat, az adórendszer megváltoztatását, a munkaerőpiac szabályozásának rugalmasabbá tételét, a nyugdíjrendszer átalakítását és a nagyobb átláthatóság megteremtését – csupa olyan lépést tett, amelyeket a görög vezetésnek is meg kell tennie. Az új gazdaságpolitika eredményeként nőtt a befektetők száma, fellendült az export és a növekedés, az államadósság mértéke pedig jóval az euróövezeti tagállamok átlaga alatt áll. A reformok árát azonban a lakosság fizette meg, ezért is mutatkozik a túlnyomó többség kevéssé elnézőnek a görögökkel szemben.

Az új kenyérrel jön a megállapodás

A görög kormány azt reméli, hogy augusztus 20-ra sikerül megállapodnia a nemzetközi hitelezőkkel az új pénzügyi mentőcsomagról – közölte Olga Gerovaszili, az athéni kormány szóvivője kedden néhány órával azután, hogy beterjesztették a parlament elé a hitelezők által követelt intézkedések második részét.

A tervek szerint a 300 tagú parlament szerda este szavaz a törvényjavaslatról, majd a jóváhagyást követően a kormány megkezdi a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal, az Európai Központi Bankkal (EKB) és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Legkésőbb augusztus 20-ig megállapodásra kell jutni – mondta a szóvivő.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »