Fico igencsak sértetten reagált a hírre, hogy nem hívták meg az uniós vezetők párizsi egyeztetésére Tilajcsík Dóra2025. 02. 17., h – 15:46 Pozsony |
A kormányfő, Robert Fico (Smer) értetlenül áll az Emmanuel Macron francia elnök által összetrombitált szűk körű találkozó előtt, amely fő témája, hogy az Európai Unió miként tudná biztosítani Ukrajna védelmét. A miniszterelnök nem kapott meghívást az összejövetelre, így elképzelhető, hogy az általa megfogalmazott kritika ezúttal nem az „oroszbarátságnak”, hanem a sértettségnek tudható be.
Annak ellenére, hogy a miniszterelnök, Robert Fico figyelmét hétfőn igencsak lekötötte a kormányválság megoldása, némi ideje arra is maradt, hogy számon kérje az Európai Tanács elnökét, António Costát, amiért elfogadta a francia elnök, Emmanuel Macron meghívását. Macron hétfőre váratlanul összetrombitálta az európai vezetőket, hogy megvitassák az ukrajnai helyzetet. Érdemes azonban megjegyezni, hogy sajtóértesülések szerint mindössze nyolc állam kapott meghívást, a vendégek listájáról pedig a szlovák kormányfő is lemaradt.
Fico panaszai
Robert Fico hétfőn telefonon egyeztetett az Európai Tanács elnökével, a beszélgetés során pedig nem ment el szó nélkül amellett, hogy António Costa, az Európai Unió egyik legfontosabb szervének vezetőjeként, miért mondott igent a részvételre egy olyan találkozón, ahová mindössze hét uniós tagállamot, valamint az Egyesült Királyságot hívták meg.
A szlovák miniszterelnök úgy véli, hogy az EU vezető politikusainak, Costa mellett Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, „felhatalmazás nélküli részvétele a párizsi egyeztetésen egy olyan mementó, ami egyáltalán nem járul hozzá az EU-n belüli bizalom építéséhez”. Fico ezen kijelentését egyebek mellett arra alapozza, hogy az eszmecsere témái között az is szerepel majd, hogy bizonyos országok békefenntartókat küldjenek Ukrajnába.
Az Európai Uniónak egyáltalán nincs olyan hatásköre, amely értelmében dönthet arról, hogy csapatokat küldjön egy másik állam területére
– jelentette ki Robert Fico, aki egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy „ez csak az ENSZ illetékes szervei által hozott döntés értelmében lehetséges”.
Tiszteletben tartja, de…
Bár a kormányfő legfrissebb közleménye szerint „minden ellenvetés nélkül tiszteletben tartja az Ukrajnába csapatokat küldeni készülő országok találkozóját”, azt azért leszögezte, „ez egy olyan téma, amihez ez Európai Uniónak semmi köze, így beszélnie sem kellene róla”. Azt sem mulasztotta el megemlíteni, mennyire problémásnak tartja, hogy az egyeztetésnek kizárólag egy lengyel tisztviselő szószátyársága okán ment híre.
Fico a korábban számtalanszor hangoztatott álláspontját is megismételte, mely szerint a továbbiakban sem hajlandó támogatni Ukrajna NATO-tagságát, Szlovákia pedig nem hajlandó katonákat vezényelni Kijevbe. Ha már Robert Fico a hatáskörökről igyekezett kioktatni az Európai Uniót, érdemes megjegyezni, hogy ő sem hozhat döntést ebben a kérdésben. Az egyetlen, aki bárkinek megtilthatja, hogy Ukrajna pártján harcoljon, az az államfő, Peter Pellegrini.
Kapcsolódó cikkünk
Emmanuel Macron francia elnök meghívására ma este Párizsban egyeztet az ukrán békefolyamatról az Egyesült Királyság, Lengyelország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Hollandia, Dánia vezetője, illetve az Európai Bizottság vezetője és a NATO főtitkára. Szaúd-Arábiában pedig holnap orosz–amerikai tárgyalások kezdődnek.
Az európai vezetők úgy látják: Donald Trump amerikai elnök ki akarja hagyni az EU-t a békekötés folyamatából, illetve Ukrajna számára kedvezőtlen békét akar kötni, ezért ma (hétfő) Párizsban szűkebb körű tanácskozást tartanak. A találkozó fő témája, hogy Európa miként tudja (akár az USA nélkül) biztosítani Ukrajna védelmét, legyen szó a mostani háború folytatásáról, akár egy újabb orosz invázió elrettentéséről.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter kijelentette, Ukrajnának és Európának is részt kell vennie az orosz–ukrán háborúról szóló béketárgyalásoknak.
Ezzel próbálta eloszlatni azon aggodalmakat, amelyek azután merültek fel, miután kiderült, az USA és Oroszország mások kihagyásával egyeztet Szaúd-Arábiában. Előzőleg Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián arról beszélt, Ukrajnának igen, de Európának nem lesz helye az asztalnál, amikor a békéről tárgyalnak.
Lavrov–Rubio-találkozó
A Bloomberg arról írt, hogy a Fehér Ház megüzente európai tisztségviselőknek, hogy az orosz–ukrán háborúban tűzszünetet akarnak elérni húsvétig, ami idén április 20-án lesz.
De nyugati tisztségviselők szerint ilyen gyors eredmény túl ambiciózus és nem reális, még akkor sem, ha Donald Trump és Vlagyimir Putyin a jövő héten tárgyalni kezd Szaúd-Arábiában.
A lap egyik forrása szerint reálisan inkább csak év végére lehet elérni a tűzszünetet. Marco Rubio amerikai külügyminiszter már Szaúd-Arábiába érkezett, ahol holnap várhatóan Mike Waltzcal, Trump nemzetbiztonsági tanácsadójával és Steve Witkoff-fal, a Fehér Ház közel-keleti megbízottjával az oldalán orosz tisztviselőkkel folytat megbeszéléseket az ukrajnai háború lezárásáról. A látogatás során a Gázai övezet jövőjéről is tárgyalnak majd. Az események felgyorsulását jól jelzi, hogy a ma (hétfő) megérkezett Szaúd-Arábiába Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, illetve Jurij Usakov elnöki tanácsadó is.
Kapcsolódó cikkünk
Svédország „nem zárja ki”, hogy békefenntartókat küldjön Ukrajnába – mondta külügyminisztere hétfőn, miután Nagy-Britannia kijelentette, hajlandó csapatokat küldeni, hogy biztonsági garanciákat nyújtson Kijevnek.
„Most először egy igazságos és tartós békéről kell tárgyalnunk, amely tiszteletben tartja a nemzetközi jogot (…) Ha egyszer megvan ez a béke, akkor azt fenn kell tartanunk, és ennek érdekében kormányunk nem zár ki semmit” – mondta Maria Malmer Stenergard külügyminiszter a Sveriges Radio (SR) svéd közrádiónak.
A szomszédos Norvégia kormányfője, Jonas Gahr Störe úgy vélte, „nem most van itt az ideje” annak, hogy norvég katonák Ukrajnába küldéséről beszéljenek.
„Ez még nem a megfelelő idő arra, hogy következtetéseket vonjunk le arról, hogyan kellene megfogalmazni a biztonsági garanciát, és milyen hozzájárulást kellene nyújtani” – hangsúlyozta az NRK helyi közrádiónak.
„Készek vagyunk és hajlandóak vagyunk hozzájárulni Ukrajna biztonsági garanciáihoz, szükség esetén saját csapataink bevetésével” – írta Keir Starmer brit miniszterelnök a Daily Telegraph vasárnapi számában.
Störe elmondta, hogy hétfőn beszélt Starmerrel. Norvégia és Nagy-Britannia ugyanazon az állásponton van Ukrajna folyamatos támogatását illetően, azzal az egyértelmű elvárással, hogy Ukrajnának helyet kell kapnia az asztalnál (a tárgyalásokon), és Európának egységes üzenettel kell részt vennie – írta az X közösségi oldalán.
Zelenszkij fenntartásai
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyébként szintén a térségben tartózkodik. Azonban közölte, hogy nem tervez találkozót orosz vagy amerikai tisztviselőkkel, és tudomása szerint Ukrajnát nem hívták meg a szaúdiak által szervezett tárgyalásokra.
Az Egyesült Államok nem rendelkezhet valós tervvel Ukrajnáról, mert az nem lehetséges Ukrajna nélkül
– tette hozzá Zelenszkij. Megjegyezte, Ukrajna nem örül annak, hogy az USA bármilyen partneri kapcsolatot építsen Oroszországgal, ugyanakkor a háborúval kapcsolatos döntést sem fogad el anélkül, ha nem részese a megállapodásnak. Hozzátette, egy békemegállapodás keretében Ukrajna soha nem fog lemondani szuverén területéről, beleértve a Krímet.
Magyar bot a küllőben
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint „Párizsban a háborúpárti, anti-Trump, frusztrált európai vezetők gyűlnek össze, akik meg akarják akadályozni azt, hogy létrejöjjön a megállapodás a békéről Ukrajnában. Látnunk kell azt is, hogy Európában szervezkednek azok, akik nem akarnak békét.” Az Orbán-kormány a hétvégén egyébként megvétózta, hogy az Európai Unió megnyissa a csatlakozási tárgyalások első fejezeteit Ukrajnával. (MTI, 444, Portf.)
Kapcsolódó cikkünk
Volodimir Zelenszkij vasárnap este az Egyesült Arab Emírségek fővárosába érkezett – közölte az ukrán elnök hivatala.
Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencia után utazott Abu-Dzabiba. A hivatala által közzétett felvételeken látható, amint őt és feleségét, Olena Zelenszkát az emirátus egy tisztviselője és díszőrség fogadta a repülőtéren vasárnap késő este.
„Legfőbb prioritásunk, hogy még több emberünket hazahozzuk a fogságból” – írta Zelenszkij hivatala a közösségi médiában, hozzátéve, emellett a befektetésekre és a gazdasági partnerségre, valamint egy nagyszabású humanitárius programra összpontosítanak majd.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »


