Február 27-én, vasárnap Ferenc pápa Firenzébe látogat a Földközi-tenger térsége püspökeinek és polgármestereinek találkozójára, amely február 23. és 27. között zajlik.
Tiszteletre méltó Giorgio La Pira, Firenze egykori polgármestere emléke előtt tisztelegve a toszkán város ad otthont az Olasz Püspöki Konferencia (CEI) által meghirdetett a Földközi-tenger térsége, a béke határa címet viselő püspöki tanácskozásnak, valamint a Mediterráneum polgármesterei fórumának, amelyet Dario Nardella firenzei polgármester hívott össze.
A rendezvényre mintegy 60 püspökből és 60 polgármesterből álló delegáció érkezett szinte valamennyi a Földközi-tengerrel határos országból. Nemzetközileg ismert vendégeket is várnak a programra. A találkozón február 23-án, szerdán részt vesz Mario Draghi olasz miniszterelnök; február 27-én, vasárnap pedig Ferenc pápa, valamint Sergio Mattarella olasz köztársasági elnök is.
A firenzei érsekség ad otthont a Földközi-tenger térsége, a béke határa című konferenciának, amelyet egy önkéntesekből álló egyházmegyei bizottság szervezett. Ők gondoskodnak a résztvevők fogadásáról és a pápalátogatás előkészítéséről.
A püspöki találkozót a Santa Maria Novella-templomhoz tartozó épületegyüttesben tartják.
Csütörtök este négy nyilvános eseményre kerül sor a delegált püspökök részvételével négy firenzei templomban. A főpásztorok beszélnek származásukról, vallási tapasztalataikról és a hitnek a jótékonyságban való megnyilvánulásairól, továbbá a 20. század néhány kiemelkedő alakjáról egyházmegyéikben. Pénteken este a San Miniato al Monte-bazilikában a püspökök imára gyűlnek össze a vértanúk, valamint a hit és az igazságosság tanúságtevői emlékére. Szombat délelőtt a püspökök és a polgármesterek a városházán, a Palazzo Vecchióban gyűlnek össze közös tanácskozásra, majd délután Firenze új auditóriumában kerül sor egy nyilvános rendezvényre.
Február 27-én, vasárnap Ferenc pápa ellátogat Firenzébe. A Palazzo Vecchióban találkozik az ott összegyűlt püspökökkel és polgármesterekkel, akikhez beszédet intéz. Polgármesterek is felszólalnak az eseményen, így Dario Nardella, Firenze; Kostas Bakoyannis, Athén; Moshe Lion, Jeruzsálem; Ekrem İmamoğlu, Isztambul polgármestere. A pápa délelőtt fél 10-kor a Palazzo Vecchio Fegyvertermében találkozik néhány menekülttel és menekült családdal. Ezt követően találkozik az olasz államfővel, Sergio Mattarellával a Santa Croce-bazilikában, ahol a Szentatya ezután szentmisét mutat be, és a templom előtt elmondja az Úrangyala imádságot.
A délelőtt fél 11-kor kezdődő pápai szentmisén 14 bíboros, 6 pátriárka, 97 püspök és 96 pap koncelebrál; vasárnapra Firenzébe érkezik több olasz püspök is, akik nem vesznek részt a konferencián. A bazilikában a biztonsági és egészségügyi intézkedések miatt – a koncelebrálókkal együtt – összesen 750 fő vehet részt. A zenei szolgálatot a firenzei dóm kórusa látja el a Pueri Cantores gyermekkórussal és a firenzei auditórium rézfúvós kvintettjének közreműködésével, Michele Manganelli karmester és Daniele Dori orgonaművész vezetésével.
Annak mérlegelésénél, ki vehet részt a szentmisén a bazilikában elsőbbséget élveztek a legsérülékenyebb emberek: a betegek, a fogyatékkal élők, a fogvatartottak, a nélkülözők, akikről a főegyházmegye és a város naponta gondoskodik. Közel 30 helyi egyesületet vontak be a szervezésbe annak érdekében, hogy meghívják és elkísérjék őket a szentmisére. A szertartást olasz jelnyelvi fordítás is kíséri majd. A szentmisét élőben közvetíti a Vatikáni Média és a RAI olasz közszolgálati rádió- és tévétársaság.
„Hálás köszönetemet fejezem ki Ferenc pápának azért a gesztusért, hogy figyelemmel fordul a mediterrán térség egyházi és civil közösségeit érintő kezdeményezés felé.” Így fogalmazott Gualtiero Bassetti bíboros, a CEI elnöke, aki rámutatott, a pápa firenzei látogatása ráteszi a „pecsétet” a Bariban 2020-ban megtartott, a Mediterráneum térségének szentelt találkozót követő kezdeményezésre. A bíboros emlékeztetett, hogy a pápa mennyi feladatot jelölt ki két évvel ezelőtt: a megszakadt kötelékek újjáépítése; az erőszak által elpusztított városok felépítése; a kert virágba borítása ott, ahol kiszáradt föld van; reményt kelteni azokban, akik elvesztették azt; és buzdítani azokat, akik magukba zárkóztak, hogy ne féljenek a testvéreiktől. Végül pedig hogy úgy tekintsünk erre a mediterrán vidékre, amely temetővé vált, mint amely képes a feltámadásra.
„A kihívások, amelyekkel szembe kell néznünk, ösztönzést jelentenek a Földközi-tenger vidékén jelen levő akadályok leküzdésére, valamint a testvéregyházak közötti találkozás és szeretetközösség elmélyítésére” – hangsúlyozta Bassetti bíboros. A CEI elnöke szerint az integrációs folyamat előmozdítása érdekében testvéri kapcsolatokat kell teremteni.
– kérte Bassetti bíboros.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »