Az üzletekben is fellelhető tucatáruk között üde színfolt volt a XXVIII. Nagymegyeri Szent István Napokon a kézműves kirakodóvásár. A búcsúi hangulatot idéző játékok, szőnyegek, függönyök között elbújva több olyan felvidéki családi vállalkozást is találtunk, amelyek portékái felkeltették figyelmünket.
A nánai Hanza család leleményességét dicsérik a különleges krémmézek. Hanza Bán Krisztina őstermelő az ízesítéssel teszi egyedivé az amúgy is finom, saját készítésű mézet.
Hanza Balázs a Körkép.sk kérdésére elmondta, hogy a kristályosodás folyamata alatt, hosszú keverés során krémessé válik a méz, ekkor adják hozzá a különféle ízeket, például a gyömbért vagy épp narancslevet, de a vállalkozó kedvűek örömére kísérleteznek a fokhagymás és a chilis mézzel is.
Pluhár Loreta és édesanyja, Balázs Iveta egy éve kezdtek bele a szappancsodák készítésébe. A kecsketej-szappanokat saját kezűleg formázzák, színezik és faragják, amíg nem lesz belőlük igazi műremek.
A gútai hölgyek saját elmondásuk szerint ma már cca. 3 óra alatt elkészülnek egy-egy “virágcsokorral”, ez már majdnem a fele annak az időnek, ami alatt a kezdetekkor végeztek az alkotásokkal.
A valóságos műremekek egyébként azon kívül, hogy finoman illatoznak, és szemet gyönyörködtetőek, teljes mértékig alkalmasak az alapvető céljuk elvégzésére – tehát a kézmosáshoz, fürdéshez.
Felvidék-szerte ismerős lehet már a Szőgyéni Kemencés Lepény, Dékány Norbert családi vállalkozásának terméke. A lepényt árusító hölgyektől megtudtuk, hogy a lepény tésztáját frissen süti egy párkányi pékmester egy különleges recept alapján, a feltétek pedig a helyszínen kerülnek rá.
A Szőgyényi Kemencés Lepény – mely tényleg helyben sül a kemencében – eddigi legtávolabbi útja Gombaszögre vezetett, de megkóstolhatták már Tatán vagy épp Esztergomban is.
A “szokványosabb” kirakodóvásári termékek sem hiányoztak.
Komjáthy Petőcz Andrea
A cikkben található képek a szerző felvételei
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »