Feltaláltuk-e a helikoptert? Vagy ez is csak egy kommunista trükk?

Feltaláltuk-e a helikoptert? Vagy ez is csak egy kommunista trükk?

Mi tagadás, általában hajlamosabb vagyok múltunk egy-egy történelmi vagy tudományos eseményét nemzeti szempontból inkább fölül-, semmint alulértékelni – ma azonban mégis valamiféle “szobordöntögetésre” készülök.

Mi tagadás, általában hajlamosabb vagyok múltunk egy-egy történelmi vagy tudományos eseményét nemzeti szempontból inkább fölül-, semmint alulértékelni – ma azonban mégis valamiféle “szobordöntögetésre” készülök.

Mindenek előtt a tény: 1928-ban ezen a napon történt meg Asboth Oszkár találmányának, a helikopternek első felszállása. (Vagy nem…) Örüljünk hát neki: a helikopter is a magyar elme nagyságát bizonyítja. Aztán, ha már kellőképp kiörültük magunkat, akkor fogadjunk fejünkre hideg zuhanyt: alighanem a mi Asboth Oszkárunk füllentett nekünk találmányával kapcsolatban, mert esély van arra, hogy jobb menedzser volt, mint tudós – s az ő helikoptere a valóságban működésképtelen volt. Azért ha már itt vagyunk, idézzük föl Asboth Oszkár alakját.

Asboth (1891-1960) pankotai születésű magyar mérnök, helikopter-konstruktőr. Az tény: jó, tudós családból származott. Angol származású apukájáról, Asbóth Lajosról tudnunk kell, hogy ő honvéd ezredes volt, s nem mellesleg a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja – az ő apja pedig Asbóth János mezőgazdász, a Georgikon igazgatója volt. (Megjegyzendő még a nagybácsi Asbóth Sándor neve is, aki az 1848–49-es szabadságharcban alezredes, az emigrációban pedig az Amerikai Egyesült Államok tábornoka, majd diplomatája lett.) Ilyenformán meg kell állapítanunk, hogy a mi Oszkárunkat igazán jó házba, derék, magyar szívű társaságba pottyantotta a gólya, vagyis elvileg minden okunk megvolna rá, hogy a helikopter feltalálójaként ünnepeljük.

Hírdetés

Mindenesetre az biztos, hogy Asboth tanulmányai végeztével 1909 és 1913 között Aradon, Szabadkán, majd Bécsújhelyen az akkor még úttörő tudománnyal, repülőgép-építéssel foglalkozott. Nem is eredmény nélkül: pilóta nélküli repülő motorkerékpár-vontatású kísérleti repülőgép-sárkány szerkezetet épített, mellyel több sikeres repülést hajtott végre. Ez a maga idejében kétségtelenül több mint érdekes kísérlet volt, fel is figyeltek a fiatalemberre Bécsben, a katonai parancsnokságon: így az első világháború alatt a császári és királyi repülőcsapatok Légcsavar Kísérleti Intézetet vezette. Néhány év alatt több mint 1000 légcsavart tervezett, készített – és szabadalmaztatott. Ezek után kísérleteivel az akkor még nem létező helikopter megépítésére koncentrál, s ehhez támogatást is kapott: csatlakozhatott az Osztrák-Magyar Monarchia császári és királyi repülőcsapatok fischamendi kísérleti telepén szorgoskodó Kármán Tódor vezette magyar mérnökökből álló csoport (Petróczy István, Kármán Tódor és Zsurovecz Vilmos – e nevekből áll össze a PKZ-modell neve) helikopterfejlesztésre irányuló kísérleteihez, mint a világ egyik legkiemelkedőbb légcsavarszakértője. (Kármán Tódorról azért jegyezzük meg: Amerikában őt tekintik a szuperszónikus repülőgép atyjának!)

Ezek a kísérletek sikertelenek voltak, de Asboth nem hagyta abba a munkálatokat: ezernyi kudarc után újra meg újra kezdte a helikoptertervezést, eközben persze mind több tapasztalatot szerzett, s csak a jóég tudja, hogy valójában a mai helikopterben van-e, s melyik az az alkatrész, amelynek ötlete Asbothttól származik. Sokan állítják, hogy Asboth többszörösen is meglovagolta a politika hullámait – az 1950-es évektől a helikopter feltalálójaként ünnepelték Magyarországon, s kiadták Az első helikopter című könyvét is, melyben önmagát, egyebek mellett, mint az 1919-es vörösterrort irányító Szamuely Tibor gépének légcsavarja körül buzgólkodó „elvtársat” szerepelteti.

Egy jónevű konstruktőr (hajdan együtt dolgozott Asbothtal) – miként korábban a HVG egy cikkében idézte – egy feljegyzésében kifejtette, hogy Asboth gépét valójában a földön álló négy ember kötelekkel egyensúlyozta, de a fotókon a tartóköteleket retusálással eltüntették. Egy másik szakértő szerint Asboth kitűnő önmenedzselő volt, aki a Rákosi-kor botcsinálta repüléstörténeti illetékeseivel el tudta hitetni, hogy ő egy méltatlanul mellőzött nagy feltaláló, s mintegy kárpótlásként több hivatalos állami elismerésben részesítették, sőt kinevezték az Újításokat Kivitelező Vállalat szakértőjének is.

Hunyady László repülõmérnök, muzeológus summázata Asboth Oszkárt illetően a következő:

Mészáros Sunyó Sándor – Hunhír.info


Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »