Féléves tűzszünet lépett életbe a kormány és a gerillák között Kolumbiában

Hat hónapos tűzszünet lépett életbe csütörtökön Kolumbiában a kormányerők és a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) elnevezésű gerillaszervezet között.

A fővárosban, Bogotában ezzel párhuzamosan összeült a Nemzeti Részvételi Tanács az ELN-gerillák, a civiltársadalom, valamint a kormány képviselőivel. A testület feladata a megbékélési folyamat felügyelete az elkövetkező hónapok során.

"Nem fogjuk elhagyni a tárgyalóasztalt, míg véget nem vetünk a konfliktusnak" – hangsúlyozta Otty Patino, a kormányoldal főtárgyalója.

María Consuelo Tapias, a gerillák főtárgyalója pedig arról beszélt, hogy túl kell lépni a "politikai és rendszerszintű erőszakon egy új demokrácia felépítése érdekében".

A kolumbiai püspöki konferencia képviselője, Héctor Fabio Henao felszólította mindkét felet, hogy mutassanak bátorságot a békéhez. "Nem akarunk ellenségként, vagy ellenfélként élni, hanem testvérekként szeretnénk közösen a béke útját járni" – fogalmazott.

Hírdetés

A kolumbiai kormányzat és a vele szemben álló ELN korábban bejelentette, hogy június 6-tól felfüggeszti az egymás ellen irányuló támadó műveleteket, így életbe lép az eredeti tervek szerint augusztus 3-tól érvényes kétoldalú tűzszüneti egyezmény, pontot téve a dél-amerikai országban öt évtizede húzódó belháborús konfliktus végére.

A hat hónapra szóló tűzszüneti egyezmény, a fegyvernyugvás meghosszabbítható lesz. A kormány az átfogó és végleges megoldást célzó, kétoldalú béketárgyalások befejezését 2025-re várja, a következő találkozót – Caracas és Mexikóváros után – augusztus 14-én Venezuelában tartják.

Az ELN-nek mintegy 2500 fegyverese van, ők főleg a venezuelai határvidéken és a csendes-óceáni partvidéken garázdálkodnak.

A másik nagy kolumbiai gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) már 2016-ban békemegállapodást írt alá a kormánnyal.

(MTI)
 


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »