A hét végén reagált a román külügy egy, a múlt hét elején tett, Trianon káros hatásairól szóló magyar kormányzati nyilatkozatra, amelyet a kormány által működtetett portálon a szétszakított Nagy-Magyarországgal illusztráltak.
Angol nyelvű Twitter-üzenetben ment neki Magyarországnak a román külügyminisztérium, miután Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a trianoni diktátum kapcsán arról beszélt: az óriási károkat okozott Magyarországnak,
amit a magyar kormány által működtetett, angol nyelvű About Hungary portálon egy olyan képpel illusztráltak, amely azt ábrázolja, hogy Nagy-Magyarországba a szomszédos államokat jelképező kezek belemarkolnak, és darabokra tépik.
A szombaton megjelent rövid, angol nyelvű román külügyi állásfoglalás szerint a román külügyminisztérium „határozottan elítéli, hogy magas rangú magyar kormányképviselők a trianoni szerződés előtti Ausztria–Magyarország térképével idézik fel a történelmi eseményeket, ami ellentétes az EU lényegével és alapelveivel, amelyek iránt Románia szorosan elkötelezett”.
A megjegyzés – amely amúgy pontatlan, mivel csak a Magyar Királyságot ábrázolja, nem az Osztrák–Magyar Monarchiát – vélhetően nem független az úzvölgyi katonatemető elleni román támadás, illetve az ott törvénytelenül felállított román emlékmű miatt kirobbant magyar–román diplomáciai konfliktustól.
Az RMDSZ ellenzi az úzvölgyi katonatemető államosítását, miután az állami intézmények „nem akarták, vagy nem tudták” megakadályozni a június 6-ai incidenseket – mondta Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Az About Hungary oldalon ugyanis június 4-i, azaz múlt keddi dátummal jelent meg a cikk, míg a román külügy szombaton tette közzé a Twitter-üzenetet.
Így nem kizárható, hogy az egészet csupán ürügyként próbálja felhasználni a román fél, amivel azt szeretné demonstrálni a világ előtt, hogy nem ő a felelős a magyar–román konfliktus elmérgesedéséért, hanem az „irredenta” Magyarország.
Amúgy a térkép Szlovénia figyelmét is fölkeltette: a szlovén külügyminisztérium pénteken szintén Twitter-oldalán közölte: Szlovénia elítéli a magyar kormány hivatalos Twitter-oldalán közzétett térképet, amely azt sugallja, hogy Szlovénia és más országok a trianoni békeszerződés után földterületeket sajátítottak el Magyarországtól. A szlovén külügyminisztérium Twitter-oldalán a többi között azt hangoztatta: a térkép nem járul hozzá az Európai Unió értékeinek megerősítéséhez és a jószomszédi viszonyhoz.
Borut Pahor szlovén elnök pénteken a hírügynökségnek azt mondta: érthető és helyes, hogy egy demokratikus közösség elítéli az olyan térképek megjelentetését, amelyek területi igényeket támasztanak más országokkal szemben. Úgy vélte: az ilyen kísérletek miatt nagyobb erőfeszítéseket kell tenni a tisztelet és az együttműködés kialakítására nemzeti kereteken belül és egymás között is.
A térkép közzétételét Marjan Sarec szlovén kormányfő is bírálta. Twitter oldalán azt írta, hogy az „sem nem európai, sem nem békés”. Ezzel kést szúrtak Szlovénia szívébe – húzta alá. A magyar Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.
Forrás:kronika.ro
Tovább a cikkre »